jít naiDNES.cz

Klasický státní pohřeb nebude, jen pocty, oznámil Babiš. Vše konzultuje s Ivanou Gottovou

Premiér Andrej Babiš vystoupil 2. října 2019 na tiskové konferenci po mimořádné schůzi vlády k úmrtí zpěváka Karla Gotta. | foto: Expres.cz

Bude to pohřeb se státními poctami, ne klasický státní pohřeb. Oznámil dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že chce odpoledne sdělit veřejnosti datum a místo konání pohřbu zpěváka Karla Gotta. Vše prý konzultuje s Ivanou Gottovou. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda čeká na stanovisko zpěvákovy rodiny.

„Budu se snažit, abych odpoledne sdělil veřejnosti aspoň datum konání a místo, kde by mu občané mohli vzdát čest, a ještě místo, kde bude oficiální rozlučka,“ řekl dnes Babiš novinářům. „Intenzivně na tom pracuji, včera (ve středu) jsem to řešil s rodinou, dneska se k tomu sejdeme nějaký menší tým lidí,“ doplnil.

„Jednání se neposunuje, protože čekáme na stanovisko rodiny a nebudeme to nějak moc komentovat. Myslím, že tyhle věci by se měly dít trochu diskrétně,“ řekl Zaorálek.

Vládní představitelé jen potvrdili naše informace, že se stále nedohodli s rodinou na průběhu a organizaci pohřbu.

Nikdo neví, kde se Ivana s dcerami nachází. Zatím se objevily spekulace, že hned včera odcestovala do zahraničí. Pravděpodobnější je varianta, že je někde s matkou Blankou Krejčí a bratrem Pavlem a truchlí v rodinném kruhu.

Vláda už ve středu rozhodla, že se Česko rozloučí s Gottem státním pohřbem, na den pohřbu připadne i státní smutek. Babiš dnes upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb půjde o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti.

Bývalý ředitel hradního odboru protokolu Jindřich Forejt Mladé frontě Dnes řekl, že státní pohřeb zahrnuje několik ceremoniálních aktů, jako je smuteční zasedání Parlamentu nebo převezení rakve se zesnulým na lafetě, za kterou jde generalita. Tento formát podle něj vychází i z toho, že státní pohřeb většinou je poctou zemřelému prezidentovi, který byl zároveň i nejvyšším velitelem ozbrojených sil.

V rozhovoru s deníkem Blesk Forejt uvedl, že pohřeb se státními poctami se od státního pohřbu liší tím, že je bez vojenského průvodu a přítomna je pouze čestná stráž. V místnosti je přitom vyvěšena státní vlajka a zazní česká hymna. Tímto způsobem se Česko rozloučilo například s někdejším ombudsmanem Otakarem Motejlem, který zemřel v roce 2010.

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat