jít naiDNES.cz

Bělobrádek, Kalousek, kníže vytahují špínu kvůli pohřbu. Bouček je utřel!

Karel Gott se stal předmětem politikaření. Měl by mít státní pohřeb, nebo ne? | foto: koláž Expresu

Smutní po něm nejen skoro celý český národ, ale dokonce i sousední země. Přesto by ze situace, která po jeho smrti nastala, zpěvák Karel Gott úplně dojatý být nemohl. Sotva pár hodin poté, co se informace o jeho skonu objevila, se totiž stal předmětem nechutného politikaření. Strhla se přestřelka o tom, zda by měl být Gottovi vypraven státní pohřeb. Ačkoliv s tím většina Čechů souhlasí, někteří politici se ohánějí populismem i komunistickou minulostí slavného zpěváka. Proti je třeba lidovec Pavel Bělobrádek.

Tohle by si Karel Gott nezasloužil! Sotva se zpráva o jeho smrti rozšířila v médiích, už se stal předmětem politických tahanic.

Smutná událost ukázala, jak moc legendární hudebník pro Českou republiku znamenal. Truchlí po něm drtivá většina Čechů bez ohledu na to, zda jeho hudbu poslouchali. A tak se premiér Andrej Babiš rozhodl k logickému kroku, navrhl pro Gotta státní pohřeb. Ten podpořil i prezident Zeman a následně schválila vláda. Čeká se jen na vyjádření rodiny.

Jenže! Ačkoliv je pro státní pohřeb dle anket a diskuzí drtivá většina Čechů, okamžitě se především mezi politiky začaly objevovat nesouhlasné výkřiky. Padají slova o populismu a samozřejmě se vytahuje Gottova minulost v komunistickém režimu.

Ta byla přitom komplikovaná, ačkoliv někteří mají jasno a označují rekordmana v počtu získaných slavíků za normalizačního zpěváka. Gott sice podepsal Antichartu, zároveň ale například figuroval ve svazcích StB jako osoba, která v důvěrných kruzích vystupuje proti politice strany.

Klidná ulice se změnila v pietní místo.

Klidná ulice Nad Bertramkou, kde Gott bydlel, se změnila v pietní místo.

„A ta Anticharta... Ale o mrtvých jen dobře. Stejně nám vláda tají, že ho na příkaz EU utloukli migranti,“ neodpustil si jízlivý komentář na Twitteru lidovec Pavel Bělobrádek. Když se na něj snesla hodně ostrá kritika, vysvětlil, že reagoval na příspěvek Alexandra Mitrofanova.

Pavel Bělobrádek vysvětluje svůj kritizovaný příspěvek ke Karlu Gottovi.

Pavel Bělobrádek vysvětluje svůj kritizovaný příspěvek ke Karlu Gottovi.

Serveru Parlamentní listy každopádně Bělobrádek řekl, že pro vypravení státního pohřbu Karlu Gottovi není.

„Jistě to byl velký umělec a profesionál. Státním pohřbem bych ale šetřil,“ prohlásil.

Příležitost k výpadu na Babiše, který s myšlenkou státního pohřbu a smutku přišel, využil Miroslav Kalousek. Ten premiéra označil dokonce za burana.

„Upřímnou soustrast pozůstalým. Obávám se však, že pan Karel Gott bude další obětí Prchalova marketingu a Babišova buranství,“ napsal na Facebook. 

I pod jeho příspěvkem se strhla vášnivá diskuze. Někteří souhlasí, že měl Babiš s organizováním pohřbu vyčkat až na Gottovu rodinu. Další ale kritizují Kalouska za to, že i takto smutnou událost zneužil k útoku na premiéra.

Kalouskovi pak přitakal i jeho kolega Karel Schwarzenberg, byť rozhodně v mnohem mírnější podobě.

„Vynikající zpěvák, nesmírně oblíbený u nás i v Německu. Návrhy Babiše a Zaorálka (na vypravení státního pohřbu, pozn. red.) ale slouží spíše jejich popularitě než úctě vůči Karlu Gottovi,“ řekl Parlamentním listům poslanec a čestný šéf TOP 09.

Zda bude Karlu Gottovi skutečně vypraven státní pohřeb, nyní závisí jen na jeho rodině. Manželka Ivana se zatím nevyjádřila.

Do debaty kolem státního pohřbu vstoupil moderátor Libor Bouček, kterého na rozdíl od mnoha politiků pojilo s Gottem přátelství. Místo přilévání oleje do ohně už tak vyhrocené diskuze nabídl krátké zamyšlení.

„Netušil jsem, že budeme i národ ceremoniářů, kteří budou mít jasný a ostrý názor na něco tak intimního, jako je poslední rozloučení s někým, koho jsem znal spíš z dálky. Díky novým médiím jsme si zvykli na to, že je třeba mít názor. Sdělit ho. Šířit ho. Zaujmout. Anonymní dav. Sbírat lajky. Ohlasy. Chytit se kolem letící slávy. Ach jo. Vraťme se! Dokud je čas. Co když je ten názor irelevantní a v kontextu ryze neslušný?“ napsal na svůj profil.

Fotogalerie

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Pátek 18. října 2019, svátek má Lukáš
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz