Terorista a šachista! Matka českého džihádisty promluvila o pobytu ve vězení

Silovský ve vězení hraje Šachy. | foto: Profimedia.cz

Jednou provždy se zapsal do historie zdejší země. Stal se totiž prvním Čechem odsouzeným za to, že se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát. Jan Silovský za svou nepochopitelnou touhu vyfasoval šestiletý trest. S tím ale nesouhlasí a dělá vše pro to, aby z „lágru“ vyšel o něco dříve. Povede se mu to?

Jan Silovský, kterému česká média dala přezdívku „džihádista Honza“, chtěl jet do Sýrie bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát. Za jeho prapodivné přání ho soud původně poslal za mříže na tři roky.

Nejvyšší soud v Brně ale v květnu rozhodnutí změnil na šest let. To se Silovskému nelíbí, a tak se rozhodl se svojí matkou proti rozsudku bojovat. „Dovolání je podáno,“ řekla Právu Dana Silovská.

Podle matky odsouzeného je šestiletý trest nepřiměřený s ohledem na okolnosti případu. „Využili jsme poslední možnosti. Doufáme, že to vrátí alespoň na ty tři roky,“ vyslovila své přání Silovská.

Její syn už začal naplno žít vězeňským životem. Našel si práci a navíc i koníček, který mu pomáhá urychlit čekání na konec trestu. „Našel si tam někoho, kdo s ním hraje šachy. Tu hru má rád od dětství,“ prozradila matka „džihádisty Honzy“. Deníku Právo žena navíc prozradila, že její syn získal přezdívku Terorista.

Jan Silovský byl zadržen loni v únoru tureckou policií na letišti v Istanbulu s letenkou do syrského města Gaziantep. Odtud chtěl „džihádista Honza“ odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům teroristické organizace Islámský stát.

Turecké policii to mladík přiznal, a tak byl odeslán zpět do Česka. Podle svých slov ale nechtěl vraždit civilisty. Sám chtěl být zavražděn.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:22 10. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  8
 • Super
  6
 • Haha
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat