jít naiDNES.cz

Heroinová Tereza v láhaurské věznici: Hrozí jí smrtelné nebezpečí?

Tereza v slzách | foto: Expres

Není to tak dávno, kdy se Češka Tereza Hlůšková během soudních líčení smála. Tvářila se, jako by snad nevěděla, co ji v pákistánské věznici za pašování heroinu čeká. Nalíčená a schovaná za tmavými brýlemi se vnějším pozorovatelům jevila jako celebrita. To se ale změnilo po nepravomocném rozsudku, podle něhož má za mřížemi strávit téměř 9 let. Teď Češce hrozí smrtelné nebezpečí!

Letos v březnu byla Češka Tereza H. nepravomocně odsouzena k 8 letům a 8 měsícům vězení v pákistánském Láhauru za pašování 9 kilogramů heroinu. Právě tehdy jí zřejmě došlo, jak moc je situace vážná.

Právě teď v láhaurské věznici probíhají opatření, jimiž se vedení snaží předejít nejhoršímu. To, čeho se bojí ředitel věznice, nelze brát na lehkou váhu, jde o život.

Ve městě Láhauru se totiž objevil obávaný zabiják, onemocnění horečkou dengue. Na dengue už zemřelo 10 lidí a virus se rychle šíří po celém Láhauru. Úřady proto vyhlásily rozsáhlá preventivní opatření,“ sdělil Blesku Aršád Alí.

Kvůli riziku epidemie smrtelné krvácivé horečky zahájilo vedení věznice kroky, kterými chtějí minimalizovat propuknutí epidemie této smrtelně nebezpečné nemoci. Po věznici měli pobíhat zřízenci se speciálními postřiky a vězňům bylo sděleno, že budou muset užívat repelent.

„Vězni byli instruováni, aby se chránili každé ráno a večer a aby používali repelent,“ informoval Aršád Alí, podle něhož se nyní na epidemii připravuje za pomoci speciálních týmů celá provincie Paňdžáb.

Proti dengue se nelze chránit očkováním, neexistují ani léky, které by přímo na nemoc účinkovaly. K nakažení stačí jediné bodnutí komára nebo kontakt s jinými nakaženými lidmi. 

První příznaky jsou relativně nenápadné, oběť se začne chvět, dojde ke zduření uzlin, objevují se bolesti hlavy. Mohou se přidat také bolesti kloubů a svalů. Později nakažení trpí průjmy a horečkami.

V nejtěžších případech dochází ke krvácení z úst a dalších tělesných otvorů, následuje šok, selhání orgánů a smrt. Zda má nemocný horečku dengue, určí s jistotou jen test DNA.

Poslední epidemie horečky dengue Láhaur zachvátila v roce 2011, kdy bylo nakaženo přes 20 tisíc lidí. Úmrtnost neléčené nemoci činí až 10 procent. Tehdy se lékařům podařilo úmrtnost snížit na 1,5 procenta, což činilo kolem 300 lidí.

Nezbývá než doufat, že k vypuknutí epidemie nedojde, první infikovaní jsou teď hlášeni od přelomu srpna a září. 

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře