Ty tam jsou doby, kdy počet obyvatel v Evropě určovaly světové války, epidemie nebo zlepšování lékařské péče, nižší kojenecká úmrtnost a porodnost. Hlavní silou současnosti jsou hlavně lidé, kterým došla a dochází trpělivost s bolestnou transformací ekonomiky západního střihu a volí raději nejistou cestu za lepším na Západ.
Dospěla k tomu studie Rakouské akademie věd a vídeňského Wittgensteinova institutu. Vědci porovnávali demografický vývoj v Evropě mezi lety 1990 a 2017. Naprostá většina zemí v západní Evropě za posledních 30 let zaznamenala výrazný přírůstek obyvatelstva, z velké části kvůli příchodu migrantů z jiných evropských nebo mimoevropských zemí. Naproti tomu východní Evropa se razantně vylidňuje.
„Migrace se dnes stala hlavní hybnou silou růstu či naopak úbytku obyvatelstva v různých částech Evropy,“ okomentoval výsledky studie demograf Tomas Sobotka z Rakouské akademie věd.
I když se v posledních letech dostaly na evropský kontinent velké počty uprchlíků z Blízkého východu nebo afrických států, pro demografický vývoj v jednotlivých zemích EU se stává nejdůležitější migrace uvnitř evropských hranic.
V Bosně a Hercegovině ubyla od roku 1990 více než pětina obyvatel. Populace Lotyšska poklesla o 27, Litvy o 23 %. Estonsko přišlo o 16 % obyvatel. Se šestiprocentním úbytkem se potýká Maďarsko. Počet obyvatel Ukrajiny se od roku 1990 snížil o 20 % a i nadále klesá.
V přímém protikladu k těmto datům jsou pak přírůstky obyvatelstva v západní Evropě. V Irsku se rozšířila populace za necelých třicet let o třetinu. V Norsku se počet obyvatel zvýšil o čtvrtinu, ve Švýcarsku o 20 %, ve Francii o 18 % a v Rakousku o 15 %.
Čísla z Česka dokazují fakt, na který se pořád zapomíná. Že jsme byli, jsme a budeme pomyslným středem Evropy, neexistuje žádná středovýchodní Evropa!
Česko společně se Slovenskem leží na pomyslné hranici, která rozděluje Evropu na vymírající a pustý Východ a populačně rostoucí Západ. V Česku a na Slovensku přibyla od roku 1990 dvě procenta obyvatel, což je jakýsi „zlatý střed“ Evropy.
Česko je pro obyvatele Ruska skvělou přestupní stanicí při cestě do zemí Evropské unie. Bezpečnost, jazyková příbuznost i blízkost Západu lákají čím dál tím víc obyvatel Ruska a také Ukrajiny a dalších republik bývalého Sovětského svazu.
Fotogalerie |