Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Podestýlka, nebo klec? Drůbežáři šidí zákazníky, Kluse zavřeli jako slepici

  Čeští drůbežáři klamou spotřebitele, zjistili Reportéři České televize. Videa ze dvou českých drůbežářských závodů ukazují, že dochází k záměrnému míchání vajec od slepic chovaných v klecích a na podestýlce. Vejce klecová jsou tak podvodně označována jako podestýlková, díky čemuž je mohou drůbežáři prodávat za vyšší cenu. Skandální zjištění přichází v době, kdy poslanci rozhodují o budoucnosti klecových chovů slepic v Česku, proti čemuž aktivně brojí i Tomáš Klus (34).

  Někteří čeští drůbežáři obcházejí legislativu, která jim ukládá značit vejce číslicí podle způsobu chovu slepic. Jako podestýlková označují v některých případech i ta z klecí. Potvrzují to investigativní záběry ze dvou českých drůbežáren, které ve své reportáži identifikovali Reportéři ČT.

  „Podestýlka je značená dvojkou a klecovina trojkou. Jenom podle toho poznáš, že je to podestýlka, nebo klec. Ale když jsou velké objednávky, tak se to nedá udělat. Takže normálně mašina to značí na dvojky všechno a jede se,“ vysvětlila zaměstnankyně drůbežárny na jednom z pořízených záběrů. 

  „To se ty podestýlkové a klecové míchají?“ ptá se autor v dalším podniku. Jo, jo,“ potvrzuje zaměstnankyně.

  Vzhledem k tomu, že vejce od slepic chovaných na podestýlce vykupují supermarkety za vyšší cenu než ta klecová, producentům se vyplatí vejce mixovat a spotřebitele podvádět.

  Znepokojivé zjištění přichází v době, kdy se poslanci zabývají návrhem zákona, který by mohl zcela zakázat klecový chov slepic na území České republiky od roku 2027.

  Legislativní návrh již prošel druhým čtením a poslanci o jeho definitivním schválení (nebo zamítnutí) budou hlasovat pravděpodobně už tento pátek.

  „Odpůrci zákazu se ohánějí tím, že si prý v obchodě může každý vybrat. Nová zjištění ukazují, že je to iluze. Dokud bude možné, aby měla drůbežářská firma zároveň chov v klecích i na podestýlce, k míchání a podvodnému značení bude docházet a žádná kontrola to neodhalí. Zabránit tomu můžeme jen úplným zákazem klecového chovu. Je proto načase, aby se politici přestali vymlouvat a zákaz schválili,“ nechal se slyšet Marek Voršilka, předseda spolku Obraz – Obránci zvířat. 

  Návrh na zákaz klecových chovů slepic má podporu mezi koaličními i opozičními poslanci. Na posledním jednání zemědělského výboru však přijat nebyl, proti byli všichni poslanci hnutí ANO.

  „Je to další argument pro to, abychom klecové chovy zakázali. Často zaznívá, že taková úprava není nutná, protože lidé si stejně nepřejí kupovat vejce z klecových chovů. Tohle je právě ten důvod udělat legislativní úpravu, protože se přímo nabízí, že by si někteří nepoctiví chovatelé takto přilepšovali,“ uvedl poslanec ČSSD Roman Sklenák.

  „Kontrola nemůže být u všeho. Je pochopitelné, že někteří vlastníci jsou sváděni k tomu využít těchto mezer, že na ně kontrola nedohlédne vždy. Právě ten zákaz by přispěl k tomu, že by se něco takového už nemohlo dít,“ sdělila Reportérům ČT předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

  Jaký je život v kleci, si na vlastní kůži vyzkoušel i Tomáš Klus. Zpěvák se nechal na hodinu zavřít do drátěné „ubikace“ na Malostranském náměstí, aby upozornil na podmínky, ve kterých je drůbež chována. 

  „Jak můžeme snášet slepice v klecích!? Chceme-li, aby nesly, nemůžeme hledět jen na to, co to nese nám. Takové chování v chovech je nelidské a člověk takto smýšlející sám patří do klece. Proto se tam dneska odpoledne nechám zavřít. Kurnik šopa. Do všech stran to klovu, kéž je konec klecovému chovu!“ burcuje na svých instagramových stránkách Klus.

  Fotogalerie

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz