jít naiDNES.cz

Na Vltavě taková tragédie jako na Dunaji nehrozí, říká odbornice

Ve středu večer se na řece Dunaji v Budapešti stala ohromná nehoda, při které zemřelo nejméně sedm jihokorejských turistů při srážce lodí. Mohlo se tragédii předejít? Proč je Dunaj nebezpečnější než Vltava či Labe u nás? O tom se pro iDNES.cz rozmluvila ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

V Budapešti se stala ohromná tragédie, když se malá výletní loď srazila s daleko větší lodí a potopila se. Při neštěstí zemřelo sedm Jihokorejců a dalších jednadvacet osob se pohřešuje včetně malých dětí.

Dalo se vůbec takové tragédii předejít? Kde se stala chyba, která stála životy turistů lačnících po nových poznatcích a objevech?

„Na Dunaji je obrovský plavební provoz. Je tam významný podíl nákladní dopravy, která je v Praze zcela minimální. Na vodě samotné se potýkají se silnými turbulencemi, s velkými víry a ohromným prouděním, které tady my nemáme,“ rozpovídala se pro iDNES.cz Němcová. 

Ta pokládá za hlavní příčinu, že je řeka přetížená, voda se nedá ukočírovat, nemají žádné spodní kanály ani jezy, aby se dala řeka alespoň trochu „ovládat“.

V Budapešti se stala obrovská tragédie.

Může se něco takového přihodit i turistům v Praze na Vltavě? Nemají se teď bát se jít plavit na výletní loď, která jim ukáže spousty krás české metropole?

„Vyloučit se to samozřejmě nedá, ale vzhledem k jinému charakteru řeky i provozu si troufám říci, že situace je u nás o něco jednodušší. Tím pádem je i zajištění bezpečnosti pro cestující o něco snazší,“ dodala ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová, která by chtěla uklidnit lidi, aby nepanikařili a nebáli se cestovat lodí na Vltavě. 

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat