Co k nám zavlečou migranti? Svrab, tuberkulózu, syfilis, vši a HIV, říká lékař Lebeda

  •   15:57
  • diskuse

Migranti po příjezdu do Itálie podstupují povinnou lékařskou prohlídku. | foto: Profimedia.cz

Bývalý senátor a viceprezident Českého červeného kříže, lékař Pavel Lebeda bojuje za větší osvětu v oblasti chorob a jejich šíření na území Evropy v souvislosti s uprchlickou krizí. Pokud bychom prý znali veškerá možná rizika, nebudeme spát hrůzou.

„Nejčastější nemoci objevené u migrantů v našich zařízeních jsou: HIV+, TBC, syfilis, salmonelóza, enterobakterióza, svrab, zavšivení, hepatitida A. Málo četné, i když závažné nemoci neuvádím. Když k chorobám přiřadíme zemi původu migrantů, nejčastěji se opakuje: Pákistán, Afghánistán, Sýrie, subsaharská Afrika, ale kupodivu i Kuba a země bývalého SSSR,“ říká v rozhovoru pro parlamentnilisty.cz. Pavel Lebeda.Na vrub migrační krize přičítá přesun nakažených lidí, kteří o svých chorobách často ani nevědí. Vzhledem k tomu, že třeba jen v Německu se pohybují desetitisíce nelegálních migrantů, o nichž úřady nevědí nic, považuje šíření chorob za přirozený důsledek.

„Chápu nechuť vlád cílových zemí migrantů (Německo, Velká Británie, Skandinávie) zveřejnit statistiku zavlečených chorob. Údaje jsou obtížně dostupné, obyvatelstvo se nemá znepokojovat,“ glosuje ironicky Lebeda.

V současné době považuje za nejproblematičtější vlnu uprchlíků ze subharské Afriky, kde je enormně vysoký stupeň nákazy virem HIV. Tito lidé často končí na záchranářských lodích, které je odváží do Itálie.

„V Africe žije 16,5 % obyvatel Země, ale 67 % všech je HIV pozitivních. V roce 2015 bylo na Zemi 36,7 milionu HIV pozitivních, z toho 22,5 milionu žije v subsaharské Africe. 60 % nakažených o své nemoci vůbec neví,“ vypočítává statistiky.

Mezi další velmi rizikové choroby Pavel Lebeda uvádí například malárii, která je spolu s TBC a HIV nejsmrtelnější infekcí v zemích původu většiny migrujících.

„Obecně je možné říci, že v souvislosti s invazí ilegálů se setkáváme s nárůstem onemocnění, která jsme považovali prakticky za eradikovaná (dětská obrna, TBC, černý kašel a další). Redukce celoplošného očkování, vyhýbání se mu a jeho zpochybňování všelijakými pomatenými aktivisty se nám v budoucnu může vymstít.“

Fotogalerie

Komentáře