Dánsko chce investovat 300 milionů do snižování porodnosti v Africe

  •   12:20
  • diskuse

Matka s dítětem přijíždí do Evropy. | foto: Profimedia.cz

Evropské země hledají cestu z komplikované situace dopadů migrační krize. S naprosto překvapivým přístupem přišlo Dánsko, a to s návrhem jakési prevence. Chce, aby se do budoucna nerodily děti v nejméně rozvinutých afrických zemích, ze kterých se dá v budoucnosti předpokládat vysoké procento migrace.

Jen krátce poté, co byl tvrdé kritice na mezinárodní úrovni podroben francouzský prezident Emmanuel Macron, přililo olej do ohně vášnivých sporů o migrační otázce i Dánsko. A to ústy ministryně pro rozvojovou spolupráci Ully Tørnæsové.Zatímco Macron poukázal na civilizační příčiny africké krize mimo jiné i ve vysoké porodnosti, dánská ministryně představila plán země investovat do snižování porodnosti ve vybraných regionech Afriky.

Macron označil jako zásadní problém fakt, že v zaostalých zemích mají ženy standardně sedm i osm dětí. Tørnæsová uvedla, že je Dánsko ochotné investovat v přepočtu 300 milionů korun, aby zabránilo nežádoucím těhotenstvím. Zatímco podle zpráv OSN je trend celosvětové porodnosti klesající, ve 33 nejzaostalejších afrických zemích je tomu naopak a do konce století se počítá až s trojnásobným nárůstem obyvatelstva.

Investice do omezování porodnosti v zemích s nedostatečně funkční infrastrukturou coby prevencí migračních vln je dalším znakem změny postoje dánské vlády v otázce přístupu k uprchlíkům.

Před nedávnem si totiž vysloužilo ostrou kritiku OSN za snížení sociálních dávek uprchlíkům v Dánsku a dokonce úřednímu zabavování majetku migrantů, pokud přesahuje v přepočtu zhruba 10 tisíc korun.

Fotogalerie

Komentáře