Zachránci Evropy? S antiimigrační lodí budou extremisté ničit čluny uprchlíků

  •   14:07
  • diskuse

Extrémní pravicové hnutí Defense Europe chce ochránit Evropu pře dalším přílivem migrantů ze subsaharské Afriky. | foto: Twitter

Pravicoví extremisté z celé Evropy se rozhodli zasáhnout do probíhající imigrační vlny ve Středomoří. Pomocí internetového crowdfundingu se hnutí Defend Europe podařilo nashromáždit nemalou částku, v přepočtu asi milion a osm set tisíc korun, k pronajmutí lodi, s níž hodlají operovat nejen v libyjských pobřežních vodách.

Za velký úspěch považují extremisté získání lodi C-Star pro své záměry bránit v aktivitách neziskovým organizacím přivážejícím na svých lodích ekonomické uprchlíky od afrických břehů do Evropy, především Itálie.

Organizátoři celého projektu tvrdí, že chtějí spolupracovat s libyjskou pohraniční stráží, zachraňovat migranty z moře před utonutím a odvážet je zpět do Afriky.
Plavidlo se svými parametry vyrovná lodím „zachraňujícím“ migranty a se svými čtyřiceti metry ho mají obsluhovat tři desítky extrémně pravicových námořníků. C-Star pluje pod vlajkou afrického Džibutska a hned na své první plavbě s novou posádkou byla zadržena v Suezském průplavu. Kapitán totiž nedokázal předložit uspokojivý seznam posádky.

Nyní však tato antiuprchlická loď pluje Středozemním mořem a jejím prvním avizovaným cílem je Sicílie, konkrétně město Katania, kde se aktivity nevládních organizacích soustředí a kotví v něm mnoho záchranných lodí. O pohybu plavidla informuje Defend Europe na svém twitterovém účtu: „Nálada je dobrá, vlny nepříliš vysoké a cesta pokračuje,“ informovalo hnutí například.

Jak informovali, mezi hlavní cíle je pomáhat Libyjcům vracet migranty zpět na pevninu, sledovat činnost neziskovek: „Musíme zastavit katastrofální činnost nevládních organizací u libyjského pobřeží.“ Chtějí se postavit obchodování s lidmi a jejich neštěstím, komplikovat činnost pašerákům. „Toto šílenství musíme zastavit. Musíme zastavit čluny a zachránit Evropu,“ prohlašují s tím, že nebudou bránit skutečné záchranářské práci.

Chtějí se prý jen k lodím s uprchlíky dostat dříve než neziskovky, na speciálním plavidle je vracet do Libye a jejich lodě poté ničit, aby nemohly nadále sloužit svému ilegálnímu účelu.

Jen za tento rok bylo ze Středozemního moře vyloveno na 85 tisíc ekonomických migrantů ze subsaharské Afriky a celé 2 tisícovky utonuly.

Fotogalerie

Komentáře