„Měli paní z Egypta převézt ihned,“ myslí si exprimář ARO. „Reagovali jsme,“ kontruje ministr

Neštěstí spojené s úmrtím má svoje dohry. Do Káhiry byl vyslán lékař, který rozhodne o místě pitvy, která může mnohé osvětlit. Kromě dalších se k úmrtí české občanky vyjádřil i lékař a poslanec Jiří Štětina, dlouholetý primář ARO a specialista záchranné služby. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se však rychle ohradil.

V internetových diskuzích k tragédii pulzuje společné téma – dalo se něco udělat jinak, aby pobodaná Češka přežila? Mnoho příspěvků se vyjadřuje ke kvalitě hygieny v egyptské nemocnici, i když český lékařský tým potvrdil profesionalitu a správné konání kolegů v káhirské nemocnici. Jak se tedy z původně „lehkého zranění na noze“, jak informovalo MZV nejprve, stala klinická smrt a následně definitiva v následku sepse?„Napadlo mě jediné možné řešení. Že tam došlo k nějaké infekci, která se včas nepoznala a začala se léčit pozdě. Došlo k septickému šoku, multiorgánovému selhání. A to je potom věc, která na 99 % končí smrtí,“ říká lékař a poslanec Jiří Štětina pro server parlamentnilisty.cz. Shoduje se tak s názorem šéfa pražské záchranky Petra Koloucha, jehož považuje za kvalitního odborníka.

„Zranění, která byla citovaná, měla být do týdne spravená. Po boji je každý chytrý. Ale teď si říkám, kdyby byla paní ihned převezena do Česka, jestli by k takovémuto stavu došlo. Zřejmě egyptští doktoři paní řekli, že tam bude tři čtyři dny a pojede domů. Ale na takového zlatého stafylokoka nebo jinou bakteriální mrchu někdy stačí dvacet čtyři hodin, a i méně, a může dojít k takovémuto stavu,“ říká bývalý primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Hradci Králové.

Jenže poznámka o možném rychlejším postupu úřadů ve věci převozu pobodané Češky v kritickém stavu zvedla ze židle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který na svém twitterovém účtu rychle zareagoval: „V reakci na zprávu o zhoršení stavu české občanky bylo letadlo vypraveno ihned.“

27.července 2017 v 12:01, příspěvek archivován: 27.července 2017 v 16:18

V reakci na zprávu o zhoršení stavu české občanky bylo letadlo vypraveno ihned.

Podle Štětiny mohla být paní infekčně nakažena již v Hurghadě. „Bakterie mohly být přítomny už na místě, kde se to nebohé paní stalo. Bude potřeba znát velmi přesné mikrobiologické, sérologické a imunologické vyšetření. Pak se k tomu budeme moci vyjádřit,“ odkazuje na výsledky očekávané pitvy.

Sám poslanec by podle svých slov v dnešní době do arabského světa na dovolenou nejel. Nikdo mě tam nedonutí. „Tam se vám může stát cokoliv, pokud nejste bezprostředně hlídaný policejní eskortou. Nezmění se tam nic, protože islámské náboženství je naprosto cizí jakékoliv kulturní civilizaci. To říkám hodně mírně,“ uvádí Jiří Štětina s tím, že si nedokáže představit, že by svého rodinného příslušníka vyslal na dovolenou a vrátil se mu v zinkové rakvi.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:28 24. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  142
 • Cože
  13
 • Sladký
  12
 • Tvl
  12
 • Trapas
  11
 • Haha
  8


Komentáře

Expres.cz