Terorista na egyptské pláži bodal jen do žen, úřady ho identifikovaly, Češka přežila

  •   12:43
  • diskuse

V egyptské letovisku ubodal terorista dva lidi a zranil jednu Češku | foto: Reuters

Jako teroristický čin se jeví většině komentátorů útok proti šesti zahraničním turistkám na pláži u Rudého moře. Egypťany vyzýval, ať mu jdou z cesty, a nožem útočil jen na cizinky, postupně na dvou soukromých plážích. Pobodána do nohy byla i šestatřicetiletá Češka, dvě Němky byly zavražděny. Česká občanka má být nyní i s rodinou na cestě do hlavního města Káhiry, kde bude ubytována na českém zastupitelském úřadě.

Útočníka, který na tu hotelovou připlaval ze sousední pláže a zůstal nepovšimnut pro množství koupajících se lidí, identifikovaly úřady jako dvacetiosmiletého Abdara Rahmána Šamse Dína, Egypťana z provincie Kafr aš-Šajch.Poté, co opakovaně zaútočil, ho začali pronásledovat i místní lidé, aby ho nakonec přemohla hotelová ochranka na další z pláží, podle některých informací ve vodě. Agentura DPA uvedla, že jednal na základě instrukcí Islámského státu obdržených přes internet.

Zatímco na místo útoků dorazily sanitky a záchranáři se starali o zraněné, útočníka odvezli muži na nákladním vozíku a zajistili na policii. O motivu jeho činu se stále spekuluje, ale v oblasti operují i radikálové ISIS a je pravděpodobné, že mohl být ovlivněn islamistickou propagandou. Po celou dobu útoku křičel na svědky: „Běžte pryč, nejdu po Egypťanech!“

Kromě Češky a dvou ubodaných Němek se mluví od vou Arménkách a jedné Rusce. Egyptský guvernér pro oblast Rudého moře Ahmed Abdullah přerušil svou dovolenou s rodinou, aby se s raněnými ženami setkal v nemocnici.

K útoku došlo jen pár hodin poté, co v Gíze pozabíjeli islamisté pět policistů, na jejichž automobil zahájili podezřelí palbu.

Fotogalerie

Komentáře