Odškodnění muslimkám: Třída se fotila, zatímco se modlily u obětování zvířete

  •   11:29
  • diskuse

Muslimské děti byly podle soudu diskriminovány, když škola nepřizpůsobila fotografování jejich náboženskému program. | foto: Profimedia.cz

Možná poněkud zvláštní rozhodnutí padlo ve sporu Školy Montesorri s rodiči dvou muslimských dívek v nizozemském Haagu. Obě totiž chyběly při společném fotografování třídy, když se v rámci ramadánu s matkou účastnily obětování zvířat. Škola musí každé vyplatit odškodné v přepočtu asi 13000 korun.

Případ se udál již v roce 2015 a rodina dívek nejprve požadovala náhradu za způsobenou újmu ve výši deset tisíc eur, což činí zhruba 260 tisíc korun.Újma měla vzniknout tím, že obě dívky, které se v době fotografování účastnili modliteb při tradičním islámském svátku Eid al-Adha, což škola při sjednávání fotografa nebrala v úvahu.

To ovšem zástupci školy odpočátku odmítají. Podle nich od počátku určitě nešlo o diskriminaci, ale jen o prostý fakt, že fotograf neměl jindy než v ranních hodinách na pořízení skupinového snímku volný termín. Jenže právnička obou dívek, které se v době focení účastnily rituálního usmrcení zvířete tvrdí, že šlo hlavně o to, aby se ostatní děti nemusely fotit s muslimkami.

I když holandský soud nakonec nepřiznal odškodné v takové výši, jak by si rodina představovala, prý je matka obou dívek s rozhodnutím spokojena. Největší újmu prý způsobil dívkám fakt, že jako pětileté sotva mohly pochopit, proč na společné dětské fotografii vyvěšené ve třídě právě ony dvě nejsou. Sama jim to prý vysvětlit nedokázala.

Fotogalerie

Komentáře