Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Pro parťáka cokoliv! Příběh o tom, jak kamarádi z Brna Lipták a Kostelecký vypráskali svět

  Česká výprava v Tokiu slaví další velký úspěch! Čeští brokoví střelci Jiří Lipták (39) a David Kostelecký (46) ovládli závod v disciplíně trap a obsadili první dvě místa. Lipták si vystřílel první olympijské zlato v kariéře. Veterán Kostelecký, který má ve své sbírce už zlatou medaili z olympiády v Pekingu 2008, bral stříbro. Více než jejich famózní výkon ale sportovní svět řeší vzájemné přátelství těchto českých olympioniků. Střelci z Brna jsou nerozluční parťáci i v osobním životě!

  Brokaři Jiří Lipták a David Kostelecký ve finále v Tokiu postupně vyřadili všechny své soupeře a o zlato si to pak rozdali jen mezi sebou. 

  Superfinále mezi českými střelci z Brna skončilo nerozhodně. Rozhodl tedy až rozstřel, kde Kostelecký v sedmé sérii chyboval a Lipták se tedy mohl radovat z prvního olympijského zlata v životě.

  Na jeho zkušenějším kolegovi bylo vidět, jak moc to svému o sedm let mladšímu parťákovi přeje. 

  JIří Lipták slaví zlatou medaili! Jeho kolega a kamarád David Kostelecký získal...

  Jiří Lipták slaví zlatou medaili! Jeho kolega a kamarád David Kostelecký získal stříbro.

  Šestačtyřicetiletý veterán David Kostelecký, který už vybojoval zlatou medaili v roce 2008 na hrách v Pekingu, se o svém kamarádském vztahu s Jiřím Liptákem před časem rozpovídal pro server iRozhlas.cz.

  „Naše kamarádství je takové unikum ve světě. Na velkých závodech vidíme, že když má jeden stát dva silné závodníky, moc se spolu nebaví. A na první pohled jsou tam problémy. My si toho vážíme a je to super,“ řekl před lety Kostelecký.

  David Kostelecký na brněnském fotbalovém stadionu.

  David Kostelecký na brněnském fotbalovém stadionu

  Abych pomohl parťákovi, klidně minu terč!

  Střelci z Brna spolu vycházejí skvěle i v osobním životě. Bydlí od sebe zhruba dva kilometry, mají stejně staré děti a s rodinami se pravidelně navštěvují. 

  Během závodu jeden drží palce tomu druhému a žádná rivalita mezi nimi v žádném případě nepanuje. Naopak Kostelecký a Lipták si dlouhodobě vzájemně pomáhají, a když je třeba, klidně cíleně minou terč, aby „píchli“ kamarádovi.

  „Může se stát, že se můžeme potkat v souboji o postup do finále, a na rovinu říkám, že bych mohl teoreticky pomoci. Kdybychom se dostali do finále oba, vzhledem k tomu, že účast mám, pomohl bych,“ říkal v roce 2015 Kostelecký, který tehdy na rozdíl od Liptáka měl už zajištěnou účast na olympiádě v Riu.

  David Kostelecký na brněnském fotbalovém stadionu.

  David Kostelecký

  „Ten kdo má místo jisté, pustí kolegu, to je běžná věc,“ dodal Kostelecký.

  „Jsem rád, že se s Davidem nebereme jako konkurenti, ale vyloženě jako kamarádi, kteří si dokážou navzájem pomoci,“ cení si přátelství se zkušenějším kolegou Jiří Lipták, pro kterého jsou to letos teprve druhé olympijské hry.

  JIří Lipták slaví zlatou medaili!

  Jiří Lipták slaví zlatou medaili!

  Kostelecký dohodil Liptákovi lékaře, připravil se tím o zlato?

  Kostelecký svému kamarádovi a parťákovi pomohl před časem také tím, že mu doporučil svého očního lékaře, který zlepšil Liptákův reflex a postřeh. 

  Možná i díky této pomoci se stříbrný Kostelecký připravil o druhé olympijské zlato v kariéře, ale rozhodně toho nelituje. 

  „Jde o mnoho cvičení na reflex a postřeh, který je u nás důležitý. Třeba si nadhazuji míčky a zaostřuji na nápisy v pozadí. Nic složitého, ale velice účinné. Dále pak stolní tenis, squash, badminton, tenis,“ popsal trénink reflexů pro oficiální web českého olympijského týmu Lipták, který má jako koníčka myslivost.

  Jiří Lipták

  Jiří Lipták

  „Mám jednoho dobrého jelena a muflona. Dobrá trofej se hodnotí podle věku a síly paroží. Jelen má bronzovou medaili, muflon stříbrnou. Ještě bych chtěl daňka. Jinak nic. Nemám zvířecí trofeje kam dávat,“ usmívá se muž, jehož nejcennější trofejí je nyní bezpochyby zlatá medaile z Tokia.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

  Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

  Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

  Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

  Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

  Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz