26 uprchlíků v bulharské dodávce? To je pouze kapka v moři, říká expert Šándor

Policie na Domažlicku zadržela nelegální migranty. | foto: koláž Expres.cziDNES.cz

K případu 26 upchlíků z Afghánistánu, kteří byli dnes zadrženi na Domažlicku, se vyjádřil bezpečnostní expert Andor Šándor. Podle něj nejde o nic neobvyklého. Přes Českou takto projde několikanásobně více ilegálů a policii se podaří zadržet jen malou část z nich. A situace se má brzy ještě zhoršit.

Policie zastavila bulharskou dodávku Peugeot Boxer, v níž bylo 26 uprchlíků, asi dvacet kilometrů od hranice s Německem. Řidič dodávky i spolujezdec z místa utekli a po pašerácích nyní policie pátrá.Podle bezpečnostního experta Andora Šándora lze očekávat, že podobných případů bude přibývat.V situaci, kdy nejsou žádné hraniční kontroly, je představa, že všechny nelegální migranty zachytíte je nereálná. Těch běženců, kteří skrz naši republiku projdou je samozřejmě víc, jen my o tom nevíme, protože je zkrátka nezachytíte. Po České republice jezdí tolik nákladních aut a kamionů, že když se někoho podaří zadržet, tak je to spíš kapka v moři,“řekl Expresu Šándor.

Situace se podle něj ještě zhorší, pokud Turecko nedodrží dohody s Evropskou unií o zadržování uprchlíků na svém území. Požadavky Turecka se stupňují a zatím není zřejmé, zda splní kritéria k tomu, aby mu mohl být udělen bezvízový styk za požadovaných 90 dní.

„Bohužel jsme se do toho dostali sami hloupou politikou Evropské unie. Na vině je i politika Merkelové, která pozvala Syřany a to prostě nejsme schopni zvládnout. Pokud Turci vypoví smlouvu, tak počet lidí, kteří k nám míří přes Řecko, naroste do obludných rozměrů. Nic jiného se nedá čekat,“dodává bezpečnostní expert.

Šestadvacet zadržených běženců, mezi nimiž je i 10 dětí, policisté během dopoledne vyslechli na služebně v Poběžovicích, a pak je převezli na cizineckou policii do Plzně. O jejich dalším osudu se bude rozhodovat.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:20 19. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  12
 • Trapas
  10
 • Super
  9
 • Cože
  9
 • Haha
  5
 • Sladký
  4


Komentáře