Usmějte se a v KFC dostanete kuře! Fastfood testuje kontroverzní vychytávku

V jihočínském Chang-čou testují nový platební software. | foto: Facebook

Jestliže si v hamburgerovém gigantu McDonald's můžete dopřát ten „luxus“ a na svou objednávku čekat s lístečkem jako na poště, konkurenční řetězec se smaženými kuřaty v rámci vymožeností 21. století zašel ještě dál. Stačí se usmát na obličejový skener...

Zatím jde o zkušební testování na jedné jediné prodejně KFC ve vzdálené Číně, ale pokud se systém osvědčí, zřejmě se rychle rozšíří. V principu jde o to, že speciální software používá 3D kameru a je schopen analyzovat na šest stovek rysů obličeje tak, aby se případným chytrákům nepodařilo oklamat počítač fotografií nebo videem.V praxi to probíhá jednoduše. V prodejně občerstvení si objednáte vybrané jídlo a současně si necháte naskenovat obličej. Nutné je také zadat číslo svého mobilního telefonu, což funguje podobně jako PIN kód bránící zneužití. Nutné ovšem je, abyste byli zaregistrovaní v aplikaci Alipay, která pak digitální platbu uskuteční.

„Doufáme, že do budoucna budou moci lidé chodit ven bez mobilu i peněženky,“ nastínil záměr vývojářské firmy Ant Financial Tung Li-Jün pro CNN. Společnost již testovala systém na čínských veřejných toaletách, kde pomáhá k ochraně proti zlodějům toaletního papíru. Západ je dosud k takovému systému zasahujícímu do soukromí uživatele opatrnější.

Zároveň se nabízí otázka, jestli nakonec nebylo jednodušší přijít k pultu a objednat si jídlo u živé obsluhy. Roboti a počítače jsou ve výsledku jistě levnější než lidská pracovní síla. Jen aby člověku ta mechanizace stravování trochu nezaskočila v krku.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:58 4. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  9
 • Haha
  8
 • Super
  7
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
 • Sladký
  4


Komentáře