V Rakousku se sešlo na 300 muslimských imámů. Přišlo překvapivé prohlášení

 •   19:28
 • diskuse

Islámští duchovní podepsali společný dokument, který dostal název “Prohlášení imámů v Rakousku proti etremismu, násilí a terorismu“. | foto: Twitter

Opakované masakry ve jménu Alláha v Evropě pobuřují především nemuslimské obyvatelstvo. To s sebou přináší automaticky zvýšenou nevraživost ke všemu s nálepkou islámského náboženství a kultury. A není divu, nemalá část věřících řádění džihádistů přímo schvaluje nebo, byť jen tiše, toleruje a sympatizuje. Proto se islámští duchovní v Rakousku rozhodli k důležitému kroku.

Více než tři sta imámů se sešlo, aby projevilo svůj nesouhlas s jakýmkoliv násilím páchaným ve jménu jejich Boha. V rámci setkání islámský klér odsoudil terorismus v jakékoliv podobě a kdekoliv na světě. Výsledkem je společný dokument, který dostal název “Prohlášení imámů v Rakousku proti extremismu, násilí a terorismu“.Prohlášení iniciovali sami vůdci Islámského společenství v Rakousku (IGGiÖ), což deklaroval jeho prezident Ibrahim Olgun, který zároveň potvrzení tohoto aktu solidarity označil za historický den. „Je úkolem každého muslima, aby aktivně pracoval pro bezpečnost a mír pro zemi a její občany,“ uvedl na shromáždění mimo jiné.

Hlavy muslimských obcí zdůraznily důležitost prevence a deradikalizace, a to zejména v kontextu práce s mládeží. Varují před „paušální stigmatizací muslimské populace a antiislámského rasismu v Rakousku.“ Je prý důležité táhnout za společný provaz a nedat kriminálním živlům žádnou šanci.

„My, imámové Rakouska, považujeme službu společnosti jako jeden z nejlepších aktů, po kterých islám opakovaně volá, a proto vyzýváme muslimy, aby se aktivně podíleli na různých aspektech společnosti,“ je uvedeno v dokumentu.

Smířlivá slova islámských elit vítají i představitelé křesťanských církví a politici. Otázkou ovšem zůstává, jaký reálný dopad bude mít na těžko integrovatelné nevzdělané migranty, kteří nemají šanci získat zaměstnání – a těžké sociální poměry jsou pro radikalismus živnou půdou.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:28 13. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  61
 • Tvl
  15
 • Super
  12
 • Trapas
  12
 • Sladký
  12
 • Cože
  9


Komentáře