Muž urazil svatého proroka Mohameda na Facebooku, nyní ho čeká poprava!

Ukamenování je jedním z nejděsivějších způsobů popravy. Oběť umírá pomalu a bolestivě. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Pákistán je země neomezených možností, a tak se třicetiletý Taimur Raza dostal k soudu za urážky islámského proroka Mohameda na sociálních sítích. Aby toho nebylo málo, byl mladý muž shledán vinným hrdelním zločinem a čeká ho trest smrti!

Muž doplatil na to, že se rouhal v diskuzi na Facebooku, aniž tušil, že jeden z přispívajících je provokatér z protiteroristické státní organizace. Na základě jeho činnosti bylo zatčeno patnáct lidí, ale jediný Raza byl obžalován z hanlivých poznámek na adresu svatého proroka Mohameda.„Můj bratr se zapojil do diskuzí na Facebooku s Muhammadem Usmanem, který se následně ukázal jako úředník z protiteroristického úřadu,“ potvrdil bratr odsouzeného muže Waseem Abbas. Raza se měl hanlivě vyjadřovat nejen proti Prorokovi, ale dokonce i proti jeho manželkám.

To stačilo k tomu, aby mu byl uložen nejvyšší možný trest, tedy smrt. „Naše rodina patří k chudé, ale vzdělané šíitské menšině,“ říká sourozenec odsouzeného. I to může být důvodem k tak krutému trestu. Přitom vše mohlo být jinak. „Zpočátku šlo o trestný čin 298A, týkající se urážlivých poznámek na adresu náboženských postav. V tomto případě by Razu čekalo odnětí svobody na dva roky,“ komentoval právník Fida Hussain Rana pro The Guardian.

Sociální sítě jsou v zemi kontrolovány tajnou policií a náboženské prohřešky jsou poměrně časté. Provozovatelé Twitteru a Facebooku musí na základě požadavku vlády identifikovat autory závadných příspěvků. Udavačství v zemi bují a většina lidí je souzena nevinně. Federální vyšetřovací agentura nemůže na základě podezření odebírat telefony a notebooky.

„Velká část kauz bývá postavena na základě falešných udání vyplývajících z majetkových konfliktů či osobní a rodinné pokrevní msty místo skutečných případů,“ řekl oslovený Ibadur Rehman Lodhi. Situaci kolem podobných kauz sleduje Amnesty International a je pravděpodobné, že odsouzený bude nakonec osvobozen.

Fotogalerie

Komentáře