Tragédie u Obrnic spojila dva hrdiny a dala naději: Svorně věří, že by se každý zachoval stejně

  •   0:01
  • diskuse

Nehoda na Mostecku | foto: Expres Koláž

Nehoda dvou dívek, které streamovaly svou zběsilou jízdu na internet a jedna z nich přišla o život, otřásla Českem. A přestože se jedná o strašnou událost, ukázala také něco dobrého. Lidé v Česku jsou stále ochotní si pomáhat. Kdo jsou dva zachránci, kteří byli na místě incidentu jako první? Dva obyčejní lidé, kteří se vůbec necítí jako hrdinové!

6. července se Nikola B. a Nikola V. vydaly během jednoho nudného odpoledne na projížďku z Teplic do Bíliny a rozhodly se, že pro zpestření jízdy a vůbec pro zábavu se budou živě natáčet na mobil a komunikovat s lidmi, kteří jim jejich live stream komentují.Zatímco Nikola B. se za volantem věnovala zpěvu, telefonátům s babičkou a popíjení koktejlu z Mekáče, kdy rukama ani nedržela volant, Nikola V. ze sedadla spolujezdce glosovala do kamery nejen cestu, ale i pravidelné porušování pravidel silničního provozu.

U Obrnic na Mostecku se Nikola B. rozhodla, že všem ukáže, co se svým vozem VW Beetle dovede, a rozhodla se pro výrazné překročení rychlosti. „Teď vám ukážu, jak jedu 180,“ říká Nikola B. a přidává na plynu, zatímco Nikola V. vyděšeně sleduje tachometr. „Kolik to jedeš?“ ptá se kamarádky, „ty p*čo, ty p*čo!“ zní její poslední výkřik a vyděšení diváci mohou vidět, jak se ve vteřině auto vymkne kontrole, následuje náraz do protihlukové bariéry a mobil, který stále nahrává a vysílá, odletí bokem. Následuje ticho a až příliš děsivý klid rušený jen stékáním kapek koktejlu z Mekáče rozstříkaných po sloupcích vozu. Nikde není slyšet ani hlásku.

Ten, kdo byl u vozu jako první

Ovšem po kratičké chvíli, jež se relevantností může zdát i jako věčnost, je slyšet otevírání dveří a zoufalý mužský hlas. „Holky, holky,“ volá podle hlasu mladík na dvě dívky a na někoho za svými zády křičí, aby zavolal sanitku. Donedávna byl pro většinu diváků, kteří byli svědky nehody online, jen svědkem nehody bez tváře, jenž zařídil to nejzásadnější a nejnutnější.

Komu patří mužský hlas, který se jako první pokouší zjistit, zda jsou dívky naživu a zahajuje první pomoc?

Jan V., airsoftový nadšenec, byl na místě nehody jako první.

Jan V., airsoftový nadšenec, byl na místě nehody jako první.

Onen muž se jmenuje Jan V. a původně nejspíš neměl v úmyslu se k celému zážitku vracet. Z médií se však dověděl, že tatínek přeživší dívky na něj shání kontakt a rád by s ním mluvil. Proto se přihlásil ve facebookové skupině „Teplice“ v naději, že zmíněného pána někdo bude znát a bude je moci spojit.

Jan V. hledal tatínka přeživší dívky.

Jan V. hledal tatínka přeživší dívky.

To se skutečně po chvíli podařilo a oba muži by již měli být v kontaktu. Co si řekli, zatím není známo, že si Jan V. zaslouží poděkování, je ale nad slunce jasnější. I přesto však tento zachránce nemá pocit, že by udělal něco zvláštního. Ba naopak, pokládá to za samozřejmost a doufá, že by totéž ostatní udělali pro něj, kdyby to jednou potřeboval!

Jan V. je pořádný hrdina. Jen se za něj nepovažuje.

Jan V. je pořádný hrdina. Jen se za něj nepovažuje.

Ta, která u nehody okouzlila svým utěšováním

Mezitím, co ostatní svědci nehody včetně hbitého Jana V. čekají na vrtulník, záchranku a dělají vše nejnutnější, co je potřeba, zjeví se na videu hlas „anděla ze silnice“. Má slyšitelný moravský přízvuk a dlouhé minuty provází záchranou nejen spolujezdkyni Nikolu V., ale šokované diváky.

Řidička Nikola B. slyšitelně chroptí, zatímco spolujezdkyně Nikola V. se začíná probírat z krátkého bezvědomí. Naříká, je dezorientovaná, v bolestech, sama netuší, co se vlastně stalo. „Měly jste autonehodu,“ konejší ji hlas neznámé ženy a opakovaně vyděšenou Nikolu prosí, aby se nehýbala. „Nehýbejte se, prosím, nemůžete, oni už pro vás jedou, pomůžou vám,“ promlouvá laskavým, a přesto naléhavým hlasem. Nikol naříká, že ji bolí hlava. „Hlava bolí, vydržte, nehýbejte se, prosím, nehýbejte hlavičkou, oni vám pomůžou,“ mluví žena o záchranářích, kteří jsou již na cestě. Nikola sama nemůže moc mluvit, ale vzmůže se na otázku, kdo žena je. „Já su Iva ze Zlína,“ odpovídá moravštinou ta, jež okamžitě uchvátila svědky celého tragického videa.

Ivu Sucháčkovou ze Zlína se redakci Expres podařilo kontaktovat již před nějakou dobou. Dle svých slov ani na vteřinu nepochybovala o tom, že obě děvčata přežijí, její přání nakonec bohužel vyslyšeno nebylo, řidička Nikola B. zemřela ještě týž den. Ačkoli Iva nemá ani zdravotnický kurz, po celou dobu se chovala naprosto profesionálně a dodávala alespoň Nikole V. naději, že všechno bude v pořádku.

Ivana S. ze Zlína je teď hrdinkou internetu.

Ivana S. ze Zlína je teď hrdinkou internetu.

Co si však o situaci a hlavně videu smrti, které obletělo internet, myslí s odstupem několika dnů, nadto když je její facebooková schránka zaplavena vzkazy a pochvalami?

„Video jsem viděla. Co na něj říkám? Je to obrovská tragédie,“ píše nám Iva. Jaké máte z toho po zhlédnutí pocity? ptáme se jí. „Nevím, je mi strašně moc líto pozůstalé rodiny.“ Stranou nemůže zůstat ani nejzásadnější otázka, která nyní rozděluje veřejnost: „Myslíte si, že by mělo být video použito jako odstrašující příklad pro budoucí řidiče?“ „Ano, mělo. A mělo by se pouštět i těm, co přišli o řidičský průkaz,“ odpovídá Iva.

Hrdinové, kteří to dělají každý den, jen je nikdo nenatočil

Přestože je celá událost v první řadě hroznou tragédií pro rodiny a přátele obou děvčat a smutnou ukázkou nezodpovědnosti mládeže, přinesla také něco dobrého. Ukázala nám, že ne všichni lidé se chovají k ostatním nevšímavě a že když jde do tuhého, dokážou přiložit ruku k dílu a pomoci, třebaže by snadno mohli podlehnout strachu nebo pohodlnosti.

Jak Iva, tak Jan, kteří byli u nehody mezi prvními, se shodují na tom, že se jako hrdinové necítí a to, co udělali, by udělal každý. Bohužel je to zčásti pravda, jen se o těch ostatních tolik nedozvídáme, jelikož práci „neviditelných a neslyšitelných“ svědků nehod žádný živý stream nepřenáší a toto byla výjimka mluvící za všechny tragédie, které se kdy nejen na českých silnicích přihodí.

Budiž pro ostatní streamující za jízdy poučením, jak snadno lze hazardovat se životem a jak málo stačí k neštěstí. Budiž pro ostatní dobrým znamením, že i ve chvílích nejvyšší nouze je poblíž někdo, kdo vám automaticky pomůže činem i slovem. A budiž pro všechny řidiče a jejich blízké zárukou, že jsou lidé, kteří – pokud je to v jejich silách – vás dokážou postavit zpět na nohy, jen se o nich tolik nemluví, protože to mají jako výkon svého povolání.

A to je jedna dobrá věc, kterou si všichni z tragédie u Obrnic můžeme vzít. Jezděte opatrně. Je to minimum, které můžete udělat, když už ne pro sebe, tak alespoň pro ty, kteří vás čekají doma.

Fotogalerie


Komentáře