Euroislám nefunguje! Proč se muslimové v Evropě necítí dobře?

Syřan Bassam Tibi je autor myšlenky takzvaného evropského islámu, který prosazoval od devadesátých let. Minulý rok nicméně svou myšlenku prohlásil za aktuálně nerealizovatelnou. Akademik vystudovaný v Německu vysvětluje, proč se muslimové nemohou v Evropě integrovat a proč se necítí jako Evropané.

V minulosti působil arabský muslim Bassam Tibi jako profesor mezinárodních vztahů na německé univerzitě v Göttingenu a třicet let přednášel i v USA. Po celou dobu se zabýval možností soužití evropské většiny s muslimskou menšinou. Poevropštění islámu tím, že se oddělí náboženství a politika.„Až když namixujete náboženství a politiku, tak máte extremismus a také terorismus. A tomu musíme čelit,“ vysvětluje v rozhovoru pro info.cz. Nakonec na svou ideou musel rezignovat s tím, že v dohledné budoucnosti k ničemu takovému nedojde.

Když pobývá v Německu, nejčastěji v Berlíně, sleduje tamní situaci a sociální trendy. Z toho vyvodil, že místo integrace muslimů dochází k rozvoji stále větších paralelních skupin.

„Tam najdete dvě libanonské paralelní společnosti, mnoho tureckých a také kurdské. Je tam navíc jeden milion Syřanů, kteří přišli během krátkého období. Mají vlastní mešity, obchody, právníky nebo nemocnice. To není integrace. Většinou jsou to lidé mírumilovní, nedělají problémy. Ale říkají: My do Německa nepatříme.“ 

Třicet pět milionů muslimů v Evropě podle Tibiho není součástí naší společnosti. „Většina z nich se necítí evropsky, žije v paralelních společnostech. Maximálně deset procent muslimů, kteří žijí v Německu, se cítí evropsky a doma,“ odhaluje smutnou statistiku a také kritizuje tendence politické korektnosti, která zamlčuje důležitá fakta.

„Především v Evropě existuje snaha tlačit na lidi, aby prováděli sebecenzuru. Znamená to, že byste neměli mluvit kriticky o věcech, které souvisí s islámem. Argumentuje se tím, že pokud mluvíte o islámském extremismu, tak se můžete dotknout některých muslimů,“ říká a zároveň varuje.

„Je důležité s nimi žít v míru a zahrnout je do společnosti, protože když bude 30 milionů muslimů proti Evropě, tak máte problém.“ Tibi nevěří již ani pozitivní výchově muslimských dětí, kdy z nich budou soustavným vštěpováním evropských hodnot vychováni Evropané: „Jsou vzdělávány islámskými kleriky a ti jsou proti integraci. Turecká vláda chce použít Turky, kteří žijí v Německu, jako nástroj turecké zahraniční politiky. To je přímo opak integrace.“

Fotogalerie

Komentáře