Změna v mobilu! Muslimská studentka prosadila emotikon v hidžábu

550 milionů žen po celém světě nosí na hlavě šátek, ale v telefonech pro ně zatím dosud nebyl vhodný obrázek. | foto: koláž Expres.cz

550 milionů žen po celém světě nosí na hlavě šátek, ale v telefonech pro ně zatím dosud nebyl vhodný obrázek. Od letošního podzimu dochází v tomto směru k revoluci, alespoň v přístrojích firmy Apple, tedy především v mobilech iPhone a počítačích Mac. A to díky teprve šestnáctileté studentce Rayouf Alhumedhiové.

Dívka studující na vídeňské mezinárodní škole nosí hidžáb od svých třinácti. „Je to důležité pro mou identitu,“ uvedla pro rakouský server Krone.at s tím, že vždy marně v mobilu hledala emotikonu, která by vypadala jako ona sama.

Rayouf Alhumedhiová, původem ze Saúdské Arábie, se rozhodla za muslimskou tradici lobbovat přímo u společnosti Apple a Unicode Consortium, které stanovují standardy pro emotikony. Jaké bylo její překvapení, když se svým požadavkem uspěla! Proto ji také časopis Time hned zařadil mezi nejvlivnější světové teenagery.

Od letošního podzimu najdou miliony lidí na displejích svých přístrojů snědou ženu s velkýma očima a fialovým šátkem na hlavě. „Jsem si jistá, že symbol pozitivně ovlivní svět, jakmile ho uvidí v telefonu lidé, kteří jsou proti zahalování hlavy šátkem nebo islámu jako náboženství,“ domnívá se studentka.

Je dcerou diplomata a v roce 2019 dokončí školu ve Vídni. Cestuje mezi rakouským hlavním městem a Berlínem, kde její otec pracuje. Rayouf se zapojuje do mnoha společenských projektů, má ráda literaturu a věnuje se kickboxu. „Baví mě to a jako žena se cítím bezpečnější,“ říká dívka, které se podařilo ovlivnit svět technologií.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:02 13. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  82
 • Trapas
  40
 • Super
  9
 • Cože
  8
 • Haha
  7
 • Sladký
  3
Komentáře