Vídeňskými mešitami cloumá nenávist k Evropě. „Budeme je rušit,“ tvrdí Rakušané

Rakouský integrační fond (ÖIF) pověřil islamistu a historika Heika Heinische, aby se spolu s dalším expertem Imetem Mehmediemem zaměřili na fungování šestnácti konkrétních mešit v rakouském hlavním městě a zkoumali, jak přispívají k začlenění muslimů do rakouské společnosti, potažmo středoevropského regionu. Šokujícím, ale bohužel nikoliv překvapivým výsledkem studie je fakt, že více než třetina imámů ve vybraných mešitách integraci aktivně brání a v některých případech se dá mluvit přímo o islámském fundamentalismu.

V současnosti je oficiálně po Rakousku registrováno na čtyři stovky mešit. Není překvapením, že mezi největší zřizovatele patří turecko-islámské sdružení ATIB, islámská asociace Milli Görüs a bosenská kulturní komunita.Heinisch ve svém vystoupení v rozhlasové stanici ORF podle citace serveru Krone.at uvedl, že celkově šest mešit, tedy 38 % ze zkoumaných vídeňských mešit, aktivně brání integraci muslimů do rakouské společnosti a zejména v tureckých mešitách dochází k indoktrinaci proti západní společnosti. Uplatňovaný světonázor hlásá, že víra není podřízená demokratickému ústavnímu zřízení a Korán je nadřazen zákonům a pravidlům státu.

V jedné z mešit spravované islámskou asociací Milli Görüs podle experta dochází vyloženě ke kázáním zaměřeným proti hodnotám většinové společnosti. Islám si prý klade za úkol, je-li to nutné, být prosazován za pomoci násilí. Alarmujícím závěrem tohoto průzkumu jsou prokazatelné tendence k potlačení demokratických hodnot.

Mezi další poznatky studie patří i fakt, že kázání jen ojediněle probíhají v německém jazyce a dochází k etnické segregaci, kdy se v mešitách odděleně modlí Arabové, Turci, Bosňáci či Albánci. Pro ženy je vyčleněn jen velmi malý prostor, muži jsou jednoznačně upřednostňováni.

Mešity budeme zavírat

Ministerstva vnitra a financí budou nyní zkoumat i nezákonný pobyt řady aktivních imámů a nedovolený způsob financování mešit ze zahraničí, zejména Turecka. Při prezentaci výsledků studie požadoval lidovecký ministr zahraničních věcí a integrace Sebastian Kurz (ÖVP) rozšíření podobných kontrol do dalších mešit v zemi. V případě, že nebudou splňovat zákonné podmínky, vyzval k jejich okamžitému zrušení.

Podobně jako u nás se schyluje v Rakousku k volbám a výsledky studie jsou vodou na mlýn také pro další politické strany. Generální tajemník Svobodné strany (FPÖ) Herbert Kickl považuje studii za důkaz, že k žádné integraci ani do budoucna nedojde.

„Jakákoli kritika od Sebastiana Kurze je ve skutečnosti znamením jeho selhání. Již dlouho je zřejmé, že máme v Rakousku problém s imámy, kteří pracují proti právnímu státu.“

Jeho stranický šéf Heinz-Christian Strache dodal, že ho výsledek studie nepřekvapuje. „Rakouský jazyk, rovnost žen a naše kultura jsou zde zcela odmítány. Řešení je v přísných kontrolách a okamžitém uzavření mešit při nejmenším podezření,“ prohlásil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:25 31. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  131
 • Tvl
  10
 • Haha
  9
 • Trapas
  9
 • Cože
  8
 • Sladký
  5


Komentáře

Expres.cz