Muslimští lékaři nechali zemřít křesťana. „Je nečistý!“ vadilo jim

Masihova rodina demonstrovala na přístupové cestě ke městu Umerkat a donutila místní úřady jednat | foto: Twitter

V pákistánském městě Umerkot zemřel třicetiletý kanalizační dělník, dost možná v důsledku náboženské nesnášenlivosti lékařů nemocnice, kteří se v ramadánu nechtěli nevěřícím hygienickým pracovníkem poskvrnit.

Irfan Masih zemřel pro neochotu nemocničního personálu. Jeho příjmení je běžné u mnoha křesťanských věřících v Pákistánu a znamená Mesiáš. Dělník ještě spolu s dalšími třemi upadl do bezvědomí při čištění městské centrální kanalizační šachty, ve které již před dvěma lety zemřeli jiní dva sanitární pracovníci. O události informoval deník Daily Caller.Místní obyvatelé Masiha i kolegy vytáhli a odvezli do místní nemocnice. Tam se ovšem ukázalo, že vzhledem k Irfanovu znečištění z čističky odpadních vod mají přítomní lékaři problém způsobený svatým měsícem ramadánem.

„Doktoři se ho odmítli dotknout, protože se postili, a řekli mi, že můj syn je nečistý,“ uvedla podle serveru JihadWatch.org matka mrtvého Irshad Masih. Skutečnou příčinou apatie pracovníků nemocnice prý však nebylo fyzické znečištění dělníka, ale to duševní, protože je křesťan.

Bratr oběti Pervez Masih řekl pro další deník Pakistan’s Express Tribune: „Bratra jsem omyl a následně nám lékaři povolili nasadit mu kyslíkovou masku. Jenže bomba byla prázdná. Než ji vyměnili, bratr zemřel.”

Smrt dělníka, jehož spolu s kolegy údajně nutili policisté pracovat bez ochranných pomůcek, vzbudila velkou nevoli v místní křesťanské komunitě a desetihodinovou demonstraci, při které bylo vystaveno mrtvé tělo. Dav se rozešel až poté, co místní úřady přislíbily vyšetřování.

„Pro vyšetření případu jsme ustanovili zvláštní tým. Pokud se ukáže, že jsou do úmrtí zapleteni obecní úředníci nebo lékaři, přijme vláda opatření,“ prohlásil mluvčí Umerkotu Chandar Sham. Případ si vysloužil v Pákistánu velkou mediální pozornost.

Fotogalerie

Komentáře