Londýnská mešita má s terorismem zkušenosti, byla semeništěm islamistů

  •   15:54
  • diskuse

Terorista Abu Hamza byl odsouzen v USA na doživotí. | foto: Profimedia.cz

Po útoku na mešitu ve Finsbury Park klade řada komentátorů důraz na fakt, že se útočník je běloch, který na muslimy útočil naprosto vědomě s cílem je zabíjet. Také svědkové události toto potvrdili, když zadržený muž měl bezprostředně po útoku křičet: „Chci zabíjet všechny muslimy!“ Je paradoxem, že zaútočil právě na mešitu, ve které se v minulosti radikalizovalo několik pozdějších teroristů.

Mešita ve Finsbury Park byla dlouhodobě známá jako kontaktní body pro islamisty. Dokonce deset let po jejím otevření v roce 1998 uváděla stanice BBC tento muslimský svatostánek za místo, kde panují „největší obavy z islámského extremismu ve Velké Británii“.



Jako imám v tomto komplexu modliteben působil nechvalně známý terorista Abu Hamza, který byl později vydán do USA, kde ho odsoudili k doživotnímu trestu odnětí svobody. Tento jednoruký a jednooký Egypťan byl svého času mluvčím Al-Káidy a byl v kontaktu s útočníky na Světové obchodní centrum v New Yorku. V roce 1998 se účastnil únosu jemenského letadla, který stál život čtyři lidi.

Muž s hákem místo ruky se proslavil ohnivými protiamerickými a radikálně islámskými kázáními, oslavoval teroristické útoky včetně Dvojčat a v budově mešity dokonce docházelo k vojenským cvičením. V postavě tohoto imáma však výčet nechvalně proslulých islamistických radikálů zdaleka nekončí.

Do mešity chodili čerpat moudra i další členové Al-Káidy, jako přímý účastník útoku na WTC 11. 9. 2001 Zacarias Moussaoui, jenž měl unést páté letadlo, a jeho parťák, takzvaný “shoe bomber“ Richard Reid, který se později pokusil o bombový atentát v letadle za pomoci výbušniny v botě.

Kázání v mešitě absolvoval také alžírský terorista Kamel Bourgass, který v roce 2003 s ostatními útočil v londýnském metru za použití jedu ricin a později zavraždil kriminalistu, za což byl odsouzen na doživotí. Ještě můžeme jmenovat Mohammada Sidique Khana, který se účastnil rozsáhlých bombových útoků v londýnských dopravních prostředcích v roce 2005. Teroristé za sebou tenkrát nechali 56 mrtvých a 700 zraněných.

V roce 2003 mešitu ve Finsbury park vyklidil ozbrojený kontingent policie a na dva roky byl komplex uzavřen. Po znovuotevření úřady budovu ostře sledovaly a byla přejmenována na Severní londýnskou centrální mešitu, aby neexistovaly žádné další vazby na terorismus.

Novému vedení mešity bylo opakovaně vyhrožováno ze strany radikálů.

Fotogalerie





Komentáře