Finsko postrádá 5300 lidí: Ztrácí se jim během azylového procesu

Zachránění migranti na plavidlech řecké a italské pobřežní stráže. | foto: Profimedia.cz

Finská ministryně vnitra Paula Rissiková uveřejnila, že za poslední dva roky přibližně 5300 žadatelů o azyl doslova zmizelo v průběhu azylového řízení. Tato informace zapadá do celkové mozaiky nekontrolovatelného pohybu osob po území Evropské unie a neschopnosti úřadů většiny zemí si s tímto problémem poradit.

Finské úřady odhadují, že zhruba polovina žadatelů o azyl odcestuje z jejich území buď do země svého původu, nebo do jiných zemí Evropy, uvedla Rissiková pro televizní stanici YLE TV1.Za „zmizelé“ jsou žadatelé považovaní, pokud opustí přijímací středisko předtím, než obdrží rozhodnutí o své žádosti, a pokud nelze zjistit, že Finsko skutečně opustili.

V rámci řešení této situace však ministryně odmítla zřizování deportačních táborů, kde by byli neúspěšní žadatelé soustředěni a následně deportováni. Zřízení takových středisek je ve Finsku aktuálním tématem po útoku osmnáctiletého marockého migranta v Turku. Ten zavraždil dva finské občany a další zranil, než ho policie zneškodnila. Nyní je o něho postaráno v nemocnici.

Rissiková argumentuje, že ani v deportačních střediscích by nebylo možné v žadatelském procesu neúspěšné uprchlíky nepřetržitě hlídat na každém kroku. Prý ovšem bude dělat vše pro to, aby takoví lidé zemi opustili.

Taková argumentace může však působit naivně. Už proto, že právě neúspěšní žadatelé představují největší bezpečnostní rizika a důvody pro nevyhovění žádostem mohou být i závažnějšího charakteru. Přesto ministryně obhajuje volný pohyb těchto osob.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:45 25. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  32
 • Trapas
  18
 • Haha
  12
 • Super
  9
 • Sladký
  8
 • Cože
  7


Komentáře