Michaláková exkluzivně pro Expres: Děti mi nevrátí, protože jsem je dala do médií

 •   16:26
 • diskuse
 • Kauza Michaláková se táhne už od roku 2011
 • Matka svoje syny viděla naposledy v březnu 2014 na dvě hodiny
 • Tento týden norský soud potvrdil, že Denisa a Davida už neuvidí nikdy
 • Oba chlapci jsou rozděleni a žijí u norských pěstounů
 • Michaláková se proti rozsudku soudu chce odvolat

Eva Michaláková a její děti. | foto: profimedia.cz/facebook

Norský soud potvrdil, že Eva Michaláková ztrácí rodičovská práva na své dva syny Denise a Davida. Jediné, co českou matku může těšit, je skutečnost, že soud v Hokksundu zároveň zamítl adopci mladšího ze synů. V reakci na verdikt norského soudu Michaláková poskytla Expresu krátký rozhovor.

Už pět let Eva Michaláková bojuje o své dva syny Davida a Denise, které jí odebral norský sociální úřad Barnevern pro podezření ze sexuálního zneužívání staršího z chlapců.Podnět přišel ze školky, podle jejíchž zaměstnankyň měl chlapec krev ve stolici či rozšířený konečník. Školka také vycházela z toho, co jim oba bratři uvedli.

Na základě tohoto oznámení později úřady rozhodly o odebrání dětí. Zároveň bylo podáno ze strany úřadů několik trestních oznámení na rodiče. Policie ale všechna odložila.

Podle jejich matky Evy Michalákové šlo o nedorozumění a oznámení úřadům bylo vyvrcholení jejích sporů s učitelkami. Manžel Evy Michalákové zdravotní stav dětí vysvětloval chorobou trávicího ústrojí.

Zneužívání se neprokázalo, ale...

Zneužívání se tedy neprokázalo, přesto Michalákovi své děti už zpět od norské sociálky nedostali a rozjela se několikaletá mašinérie, která měla skončit pře několika dny, kdy norský soud rozhodl, že Michaláková ztrácí rodičovská práva a nesmí se se syny už nikdy stýkat. Naposledy je viděla před dvěma lety.

„Soud potvrdil, že děti mají zůstat u pěstounů a oběma rodičům zakázal jakýkoli styk s nimi. Soud však odmítl Davidovu adopci pěstouny a v souvislosti s tím vrátil rodičovská práva otci dětí Josefu Michalákovi, který o návrat dětí do své péče jinak vůbec neusiluje. Ve výsledku tak otci dětí zůstávají pouze formální rodičovská práva k oběma dětem, matce ani to. Tento rozdílný přístup k rodičům vysvětlil soud tím, že paní Michaláková svůj případ zveřejnila,“ uvedl právník Michalákové Pavel Hasenkopf.

Pro Michalákovou ale rozhodnutí soudu není konečné, jak řekla Expresu, chce se odvolat a o děti dál bojovat. Rozhodnutí soudu ji ale logicky rozčílilo, alespoň o tom svědčí tón, v jakém Expresu na otázky odpovídala.

Děti Evy Michalákové

Děti Evy Michalákové

Neměla případ zveřejňovat, řekl soud

„Uvést jako důvod nevrácení dětí medializaci případu a to, že si děti zvykly u pěstounů, to je hodně chabá výmluva,“ komentuje rozhodnutí Michaláková.

„Místo toho, aby Barnevern s biologickou rodinou pracoval, useknou jen rodiče od dětí s minimální možností kontaktu nebo úplnou sabotáží kontaktu, aby pak jen alibisticky prohlásili, že si děti u pěstounů zvykly,“ dodává Michaláková.

Podle soudu si děti u pěstounů skutečně zvykly a k matce už nechtějí, navíc jí soud vyčítá, že se do pocitů dětí nedokáže vcítit. Má prostě na děti zapomenout. Tohle není normální, ani logické,“ říká česká matka.

„A také ta formulka Barnevernu, že jednají v nejlepším zájmu dítěte...Je nejlepším zájmem bratrů vyrůstat odtržen jeden od druhého?“ ptá se závěrem Michaláková.

Matka jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida sice ztrácí rodičovská práva na syny, ale zároveň dosáhla i dílčího úspěchu. Mladší syn nesmí být adoptován.

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:26 30. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  13
 • Tvl
  7
 • Trapas
  6
 • Haha
  4
 • Super
  3
 • Sladký
  3


Komentáře