Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Soudní spor Víta a Novotného: Bylo to divadlo! Soudce se nestačil divit! Překřikovali se obhájci

  Pavel Novotný se sice již roky snaží dostat Marka Víta za jeho domnělé podvody do vězení, před soudem se nakonec ale zpovídá on sám. Obvodní soud pro Prahu 5 totiž v pondělí zahájil trestní řízení v souvislosti s nebezpečným vyhrožováním, kterého se měl Novotný vůči Vítovi podle obžaloby dopustit, když sám kriminální policii oznámil, že ho plánuje zabít. Svou výhrůžku následně zopakoval i na svém facebookovém profilu. Co se odehrávalo v soudní síni a proč soudce Martin Fila musel hned několikrát mírnit Novotného obhájkyni?

  Takový případ soudce Martin Fila určitě nikdy neřešil. Na jedné straně seděl poškozený Marek Vít, kterému měl bývalý novinář a současný starosta MČ Praha-Řeporyje Pavel Novotný nebezpečně vyhrožovat, na druhé straně zmíněný Novotný, který soudní líčení vnímal jako příležitost všem přítomným vysvětlit, že Marek Vít je podvodník, který již roky okrádá doslova každého, s kým přijde do styku.

  To vyznělo i z popisu události, když se samosoudce Martin Fila Novotného zeptal, zda by mohl vlastními slovy popsat, proč 17. října 2016 zaslal na kriminální policii e-mail, v němž mimo jiné bylo, že se rozhodl Marka Víta zavraždit.

  „Jedním z důvodů, proč jsem tady, je moje chorobná touha mluvit o Marku Vítovi,“ sdělil Novotný ve své sáhodlouhé řeči, ve které popsal, jak došel k domnění, že Marek Vít od svého propuštění z vězení nepřetržitě koná trestnou činnost, a přestože na státní zastupitelství podal několik podnětů k jeho vyšetřování, nikdy se tak nestalo.

  „Chtěl bych zdůraznit, že po celou dobu jsem nikdy nebyl podat vysvětlení na policii. Ačkoliv jsem popsal dvacet domnělých trestných činů, nikdo mě nikdy nekontaktoval. Policie o něm mluvit nechce,“ tvrdil před soudní síní Novotný, který se podivoval i tomu, že Marek Vít jej údajně nikdy nezažaloval na ochranu osobnosti, ačkoliv ho roky veřejně označuje za podvodníka a zrůdu.

  Novotný se k sepsání výhrůžného e-mailu podle svých slov rozhodl poté, co se mu ztratil jeden z informátorů, kterého měl Marek Vít údajně připravit o větší obnos peněz. U soudu vysvětloval proč. 

  „Nejsem schopný nikoho zabít. Byl jsem rád, že s kriminalisty můžu mluvit. Vím, co to je vyhrožování. Kdo vyhrožuje, neublíží. Kdo vyhrožuje, nepíše vše na Facebook. Já jsem nikomu nebezpečně nevyhrožoval. Závěrem bych chtěl říct, že nepředpokládám, že bych někdy v životě dostal nápad někoho zabít. Jsem otec dvou dětí s velkou zodpovědností,“ dodal Novotný, který tvrdí, že byl zoufalý. 

  Několikrát zopakoval, že hlavním důvodem, proč e-mail napsal, bylo, že chtěl mluvit s kriminalisty.

  „Na následky jsem byl připravený okamžitě. Bylo mi řečeno, že když se Markovi Vítovi něco stane, půjde to na mou hlavu. Dodnes jsem připravený nést odpovědnost,“ tvrdil u soudu obžalovaný Novotný, který přiznal, že kvůli jeho nepřetržitému úsilí dostat Marka Víta do vězení ho začalo na veřejnosti fotografovat tisíc lidí z jeho sociálních sítí. 

  Novotný také přiznal, že vlastní všechna telefonní čísla na Marka Víta a některá z nich dokonce i zveřejnil.

  Marek Vít pro Expres popisuje kauzu ze svého pohledu.

  Soudce Martin Fila se ho dokonce zeptal, zda vlastní zbrojní průkaz či zbraň. „Uvažoval jsem, že si pořídím zbrojní průkaz. Přemýšlel jsem i o zbrani,“ přiznal Novotný, kterého se soudce zeptal, zda na policii uváděl konkrétní způsob zavraždění Marka Víta.

  „Řekl jsem, že bych ho uškrtil. Popsal jsem konkrétní způsob vraždy. Chvíli nato jsem ale vysvětlil kriminalistům, že bych ho doopravdy nezabil,“ dodal Novotný, kterého se na několik otázek dotázal i Vítův právní zástupce, ale s ohledem na jeho předchozí vyčerpávající vyjádření nešlo o nic zásadního.

  Po Novotném přišel na řadu výslech Marka Víta, který také dostal možnost události popsat vlastními slovy. A zatímco Novotný byl k nezastavení, Vít situaci popsal velmi stroze. 

  „Někdy asi před dvěma lety mi zavolali kriminalisté, že jim došel e-mail od Pavla Novotného, že mě chce zavraždit. To stalkování a vymýšlení kauz pokračovalo i na jeho webech. Vymýšlel si, že jsem udavač, podvodník. Desetitisíce jeho sledujících mě sledovaly. Ti také říkali, že mě zabijou. Kamkoliv jsem přijel, někdo mě hned vyfotil a poslal mu to. Když byl na fotce někdo, koho neznal, hned zjišťoval, kdo to je, a vyhrožoval mu. Dělo se to tři roky v kuse, proto jsme tady,“ sdělil Vít, když dostal slovo. 

  Další odpovědi z něj už musel dostat ale soudce, kterého zajímalo, jak Vít reagoval, když mu byl policisty sdělen obsah e-mailu od Pavla Novotného.

  Pavel odcházel ze soudní síně spokojený.

  Vít místo odpovědi vysvětloval, že policistům nebral telefon, protože v té době kdosi jeho jménem podával falešné inzeráty, že prodává domy, a proto neznámá čísla nebral. Tak se stalo až na příkaz jeho právní zástupkyně Marie Benešové, která ho na případ upozornila.

  Vít před soudem přiznal, že mu kvůli Pavlu Novotnému, který o něm roky tvrdí, že je podvodník, někdo denně vyhrožuje.

  „Lidi mi píšou, že chcípnu. Neustále mi někdo vyhrožuje,“ prozradil Marek Vít, kterého se soudce zeptal, zda ví, že na něj Pavel Novotný podal trestní oznámení. Ačkoliv přiznal, že ano, nikdy kvůli tomu podle svých slov u výslechu nebyl.

  Vít následně přiznal, že Novotného útoky na jeho osobu mají vliv na jeho život. „Je jenom otázka času, kdy někdo napadne mou rodinu,“ obával se před soudem Vít, který se bojí, aby mu někdo zfanatizovaný neublížil. 

  Ačkoliv se Pavla Novotného nebojí, strach mu podle jeho slov nahání jeho činy. „Bojím se toho, co dělá. Bojím se osob okolo, které zfanatizoval, které vyhrožují mé rodině. Tím, co dělá, je nebezpečný,“ myslí si Vít, který sice Novotného e-mail bral vážně, nikdy si ale nezajistil žádnou ochranu.

  Státnímu zástupci přesto přiznal, že v něm výhrůžky vyvolaly strach.

  Výslech Marka Víta se stal zajímavým až ve chvíli, kdy se slova ujala obhájkyně Pavla Novotného. Ta totiž hned na začátku přečetla zprávu, kterou měl Vít zaslat novináři Luboši Xaveru Veselému, který ho zval na rozhovor do svého pořadu, kde předtím byl i Pavel Novotný. 

  Ve zprávě Vít Novotného nazývá feťákem a tvrdí, že z Novotného strach nemá a že se mu směje. Ačkoliv obhájkyni zajímalo, zda jde o zprávu, kterou napsal Marek Vít, nenechá ho odpovědět, za což ji napomenul i soudce. Vít zprávu vysvětlil tak, že posměváčkům by nikdy nepřiznal, že má strach o život. Může ale údajně nechat předvést desítky svých blízkých, kteří mu dosvědčí, že se opravdu bojí o život.

  Soudce nejprve vyslýchá Pavla Novotného.

  Obhájkyni Pavla Novotného ani tak moc nezajímala obhajoba svého klienta, ale spíš žaloba Marka Víta.

  Téměř celý její výslech se totiž točil kolem toho, čím se Marek Vít živí, a odpověď, že pracuje jako fotbalový manažer, jí nestačila. Byla tak neoblomná, že Marek Vít nakonec, po výzvě soudce, musel přiznat, že pracuje pro občanské sdružení All stars – Výběr hvězd.

  Pavel Novotný totiž léta upozorňoval na to, že Vít prý veřejně tvrdil, že má vliv a postavení ve slavném fotbalovém klubu Barcelony.

  Muž, jenž seděl léta ve vězení za podvody, má podle svých slov v klubu funkci „Marketing & Sponsorship manager“. Zná se s Messim, občas prý zapaří s Gerardem Piquém a jeho přítelkyní Shakirou. Když má narozeniny, z klubu mu pošlou velký dort a do klubu přináší velké sponzorské peníze „firmy ze Švýcarska“.

  Obhájkyně Marka Víta se ptala na jeho exekuce, které nakonec poškozený Vít musel přiznat. „Řeším to, ale nemá to nic společného s tím, že mě někdo chce zavraždit,“ snažil se bránit Vít, zatímco soudce Martin Fila jenom nevěřícně zíral, co se v jeho soudní síni děje.

  Úhlavní nepřátelé u jednoho soudu

  Zábava neskončila ani poté, kdy se ke slovu dostal Pavel Novotný, který také dostal příležitost Marku Vítovi položit několik otázek. Ani ty se ale netýkaly případu, nýbrž zaměstnání poškozeného. 

  Ačkoliv se Vít pokoušel vyhnout odpovědi tím, že Novotného osočil, že jen u soudu pokračuje ve své trestné činnosti, protože to nemá nic společného s případem, na doporučení soudce na dotaz, zda v rozmezí let 2009 až 2015 pracoval ve sběrných surovinách v Chomutově, odpověděl, že ano.

  „Dělal jsem pro ně marketingového nákupčího. Není to nic tajného. Sociální a zdravotní je zaplacené. A členem FC Barcelona jsem taky,“ sdělil Vít, který tak poprvé veřejně promluvil o svém zaměstnání, pomineme-li fakt, že roky tvrdí, že dělá manažera FC Barcelona.

  Poté, co Marek Vít opustil soudní síň, se řešila psychická příčetnost Pavla Novotného, který musel podstoupit psychologické testy, které prokázaly, že je ve všech ohledech naprosto v pořádku. 

  Jelikož obhájkyně Pavla Novotného hodlá předvolat hned pět svědků, soudní líčení se odročilo na 30. září. Svědčit by měli Novotného dlouholetý parťák Daniel Shelong, kriminalisté, kteří řešili případ Marka Víta, a nejspíš i exekutorka, která ho má podle Novotného již roky uhánět. 

  Tak se necháme překvapit, co dalšího se příště dozvíme.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 6:52 středa 4. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   31
  • Trapas
   22
  • Cože
   13
  • Sladký
   13
  • Tvl
   13
  • Haha
   12

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

  Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

  Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz