Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nejsledovanější vdova Česka: Ivana Gottová bude muset ustát to nejhorší, co se na ni valí

  Svatební foto manželů Gottových | foto: Profimedia.cz

  Zatímco fanoušci, kolegové, ale i politici se připravují na jedno z nejdůležitějších rozloučení posledních let, kdy dáme všichni sbohem největší české umělecké superstar, nejtěžší chvíle samozřejmě zažívají nejbližší fenomenálního zpěváka Karla Gotta (†80). Čtyři dcery přišly o tátu, jedna žena přišla o manžela, jemuž obětovala svoji vlastní kariéru a zcela se podřídila tomu být jen partnerkou muže, jehož obdivovali úplně všichni. Přestože v osobní rovině má Ivana Gottová (43) to nejhorší za sebou, v té veřejné ji to ještě čeká.

  Ne nadarmo se vdova i s dcerami ukrývá na místě, kde je naprosto izolovaná od okolního světa a chráněná před veškerým mediálním i veřejným zájmem.

  Ivana Gottová měla najít útočiště v rozlehlé a hlavně střežené vile milionáře a Gottova osobního přítele Leona Tsoukernika, který Ivaně nabídl pohostinství a hlavně klid do posledního rozloučení s jejím manželem, neboť vila na Bertramce, kde Karel Gott se svou rodinou žil, je v obložení svíček, květin a stále proudících fanoušků, a uchýlit se někam do neosobní anonymity hotelu asi také není úplně zdravé, přátelé jsou tu od toho, aby přesně v těchto momentech otevřeli nejen své dveře.

  Že vdova Ivana po úmrtí Karla Gotta „zmizí“, o tom se mezi společenskými novináři hovořilo již velmi dlouho a dávno předtím, než Karel Gott poprvé odhalil rakovinu mízních uzlin. Důvod je jaksi obecně známý všem, Ivana Gottová nikdy nebyla veřejností dvakrát oblíbená a útokům musela čelit i od lidí, kteří se pohybovali v blízkosti jejího manžela.

  Kde začal její nelichotivý obraz

  Je pravda, že mnoho jejích kroků vyvolalo minimálně zdvižené obočí. Jen chůvy a pomocnice z Bertramky, které by začaly mluvit, by Gottové přivodily nejeden šedý vlas. Dobré oko si neudělala ani samotným sňatkem, ještě jako Ivana Macháčková se toužila dostat do velkého světa nejprve prací au-pair v zámoří, kde údajně měla mít poměr s Michaelem Douglasem, jenž to nikdy nikomu nepotvrdil, měla ale i umělecké ambice, které se jí nikdy nenaplnily. Pracovala jako PR manažerka divadla a to bylo nejblíže, kam se v umění dostala.

  O jejích dalších krocích ve světle českého showbyznysu se už pak mluví ve spojitosti s vlivem jejího manžela, a proto se často objevovala slova jako protekce. Když moderovala Top Star, bylo všem jasné, že skutečnou moderátorkou se nikdy nestane, přestože se tvrdošíjně stavěla před kameru týden co týden. Vybrali by si ji na Primě, kdyby už v té době nebyla manželkou nejváženějšího umělce Česka?

  Nejspíš vůbec.

  To a mnoho dalších větších i drobných věcí, které po boku Karla Gotta udělala, řekla, či dokonce záměrně neřekla, bylo důvodem, proč byla neustále v hledáčku, ačkoliv sama později pochopila, že její místo je v ústraní vedle manžela jako jeho podporující partnerka, nikoliv jako ambiciózní žena, která chce mít svou vlastní cestu.

  A pak je tu samozřejmě majetek, asi nejpalčivější záležitost ze všech záležitostí, kvůli nimž je Gottová kritizována. Nějaké náznaky ohledně dědictví a vyplacení jeho čtyř dcer na veřejnost pronikly, ovšem nikdo kromě přímých účastníků nevíme, jak se svým bohatstvím a hlavně poslední vůlí zpěvák naložil. Ve hře jsou miliony korun, tantiémy, umělecká díla, agentura i nemovitosti, je asi zbytečné si myslet, že i při nejlepší vůli se nenajde nikdo, kdo by si nemyslel, že jeden či druhý byl na svém právoplatném odkazu po Gottovi zkrácen.

  Odejít úplně z Česka by se zdálo jako plán, kterým Ivana Gottová pro svůj vlastní klid vyřeší pozornost, jež se na ni začne brzy valit, protože nyní už nebude chráněna jménem svého manžela. Jen z úcty ke Karlu Gottovi se do ní její odpůrci nepouštěli dál než na „opatrný krajíček“, ti odvážnější pak dostali vyčiněno přímo od Mistra.

  To nyní skončilo a kdo si nebude chtít brát servítky, toho nebude mít kdo zastavit.

  Stejně jako to poznaly vdovy po Václavu Havlovi a Karlu Svobodovi.

  Každodenní práce, která nebyla vidět

  Doba hájení skončila pohřbem obou velkých osobností a Ivana Gottová se právem může obávat, že to samé se stane i jí. Začne to již na samotném posledním rozloučení, kde bude posuzována za každou mimiku v obličeji, šaty, přístup i chování k truchlící veřejnosti.

  Její „uklizení se“ do vily rodinného přítele je tak spíš jen možnost, jak nabrat síly a v klidu si prožít osobní smutek. Zatímco obyčejní smrtelníci mají na prožití své niterní tragédie dostatek času (přestože to zní trochu nevhodně), ona se stala nejsledovanější vdovou Česka, která bude muset každý svůj budoucí krok dobře zvažovat, samozřejmě s vědomím, že se nezavděčí všem.

  Ani povahově silné dámy jako Dagmar Havlová a Vendula Svobodová nemohly tušit, jak krušné to budou časy poté, co přijdou o svůj štít v podobě zbožňovaných manželů. Všechny vlastně pojí i stejný osud, všechny se upozadily ve prospěch své polovičky a obě první jmenované našly (nebo znovu nastartovaly) své nové kariéry až poté, kdy ovdověly. Málokdo si samozřejmě uvědomoval tu věčnou starost o fyzicky či psychicky nemocného partnera, tu snahu věčně odrážet drzé milenky i honiče svých pěti minut slávy, kteří se toužili jen přiživovat na úspěšnějších lidech, tu námahu vést rodinu, jakkoliv rozkmotřenou, alespoň tak, aby navenek vypadala, že se v ní neodehrávají denní řeže.

  Rodinné vztahy jsou složité v každém domově a je úplně jedno, jestli jste prezident, umělec, nebo pekař, když vás ale znají všichni, ti všichni najednou mají pocit, že do toho mohou mluvit také, zatímco u pekařů doma se to odehraje za zavřenými dveřmi.

  Být manželkou tak významných mužů je sama o sobě práce na plný úvazek a není to nic, co by si feministky dokonce mohly dovolit kritizovat. Naopak zcela se odevzdat rodině, aby měl veřejností oblíbený manžel podmínky pro svůj umělecký či politický odkaz, by se mělo brát stejně uctivě jako služba státu. Ostatně partneři, rodiče a děti jsou lidé, kterým věříme nejvíce, je proto nejlogičtější a nejsnadnější svěřit tuto „práci“ jim. A že se pak manželky chovají jako manažerky? Že se Ivana Gottová chovala jako Karlova manažerka a ke zlosti jiných měla rozhodovat, s kým se on bude stýkat, mluvit a komu co oznámí?

  To byla jejich rodinná volba. Gott nikdy nikoho neodmítl, jen měl rodinu, pro niž si uchovával část svého soukromí za pomoci ženy, které věřil nejvíc a která se taky o něj v těch nejtěžších chvílích samozřejmě starala, protože pro ni to byl prvně táta a manžel a teprve až pak národní poklad.

  Ivana Gottová, stejně jako Havlová či Svobodová, tomu nejhoršímu, co na ni čeká, jistě neunikne, ale až se to bude dít, možná jí pomůže myslet na to, že nebyla první a nebude poslední a že všechno to, co dělala, řekla, a dokonce i neřekla a nechtěla udělat, co jí bude patřit a co jí má náležet, dávalo největší smysl pouze dvěma lidem, kteří spolu žili mnoho let ve spokojeném manželství.

  Až do smrti.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 4. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   399
  • Trapas
   93
  • Tvl
   57
  • Cože
   56
  • Haha
   46
  • Sladký
   46

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz