Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s Češkou, která učí svět nosit roušky: Video sdílí slavní lidé, následky ale budou fatální

  Ještě před týdnem byla Aneta Kernová „pouhou“ herečkou a režisérkou se slibnou kariérou před sebou, dneska o ní mluví všichni. Mladá Češka se stala tváří celosvětové kampaně Masks4All, kterou už viděly miliony lidí, a dokonce se video mělo dostat až k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Poselství o důležitosti nošení roušek bylo za několik dní přeloženo do 45 světových jazyků a do svého vysílání ho zařadily i světové zpravodajské stanice. V rozhovoru pro Expres Aneta tvrdí, že takový úspěch nečekala. A nejen to! Proč se o víkendu zastyděla a jaké další video se chystá se svými přáteli natočit?

  Aneto, stala jste se tváří celosvětové kampaně Masks4All. Jak jste se k tomu dostala?

  Oslovil mě můj kamarád Petr Ludwig, abych mu pomohla natočit video pro celý svět, protože lidé v zahraničí vůbec netuší, že nošení roušek je tak potřebné. Uvědomila jsem si, jak moc je toto sdělení důležité, a řekla jsem Petrovi, že video musí být propracované a profesionálně udělané. Poprosila jsem pár kamarádů filmařů, aby nám s videem pomohli.

  Proč si myslíte, že jste nabídku dostala vy?

  Petr mi řekl: Musíš to udělat ty, máš perfektní angličtinu a jsi krásná. Taková lichotka mě samozřejmě dost potěšila, ale to jsem si ještě neuvědomovala, jaký obrovský dopad bude mít naše video.

  Kolik času zabrala realizace videa?

  V pondělí večer jsme napsali scénář, poslal se do Ameriky na korekturu. Finální verzi scénáře jsme měli hotovou v úterý ráno, kdy se začalo rovnou točit, takže učení textů byla opravdu složitá věc. Celé úterý se natáčelo a pak jsem se do pátku zavřela ve střižně, kdy jsem slepovala věty tak, aby bylo video co nejlépe sdílné.


  Pochopil jsem to dobře, že nejste jenom mluvící hlavou kampaně, ale dost jste se podílela i na celé realizaci?

  Společně s Petrem Ludwigem jsme autoři videa.
  Napsali jsme spolu scénář, já jsem vymyslela uměleckou část a Petr dodal potřebné vědecké informace. Chtěla bych moc poděkovat svým kamarádům Lubomíru Krupkovi (kameraman) a Bojanu Bojićovi (zvuková postprodukce), se kterými už jsem spolupracovala při tvorbě svých režijních filmů. Také děkuji za grafiku od Motionhouse. Všichni do projektu šli zadarmo.

  Video za pouhé tři dny vidělo téměř milion lidí. Čekali jste takový úspěch?

  Video má na YouTube něco přes dva miliony zhlédnutí, ale to nepočítáme sdílení na Instagramu. Spousta významných lidí, kteří mají i více než 700 tisíc sledujících, přidala video do své IGTV, takže reálného počtu zhlédnutí se není možné dopátrat. Ke mně se zatím dostalo jen pár informací, že video je přeloženo do více než 45 světových jazyků a že je ve spoustě televizí po celém světě. Od filmařů, které jsem poznala v Los Angeles, mi chodí screenshoty, že video sdílí velmi vlivní lidé a že má opravdu velký dopad.

  Měli jste na začátku nějaké přání, jak moc byste chtěli, aby se toto sdělení rozšířilo?

  Petr pořád říkal, že tvoříme video, které změní svět, že to je nejdůležitější video, které kdy v životě udělám. Já jsem se spíš smála a vtipkovala, že až dostanu spoustu peněz na své filmy, to potom uvidí pravé umění.

  Tvář Anety Kernové obletěla celý svět.

  Tvář Anety Kernové obletěla celý svět.

  Nasdílel ho i Robert Kennedy junior. Potěšilo vás to?

  Těší mě každé sdílení. Myslím si, že tohle je jen začátek, během včerejšího večera video sdílela spousta celosvětově známých režisérů, herců, influencerů, sportovců či doktorů. Video se objevuje na stránkách The Guardian, píše o něm The Washington Post a video se vysílá na CNN, v izraelských TV. Lidé z Austrálie, Afriky, Ameriky, a dokonce i Asie mi posílají děkovné zprávy plné lásky a naděje.

  Víte ještě o někom dalším, ke komu se video dostalo?

  Máme informace, že video mělo vidět hned několik významných osobností a dostat se mělo i k Donaldu Trumpovi či Marku Zuckerbergovi. O jménech to ale není. Jsme hlavně rádi, že se video šíří mezi lidmi. 

  Přiznala jste, že ho viděli i vaši přátelé v LA. Jak na něj reagovali?

  Video má velký úspěch, vůbec jsem nečekala, že tolik lidí ho bude brát vážně. Není tam nikde uvedeno jméno autorů, takže teď paradoxně můj obličej zná celý svět, ale mé jméno si pracně najde jen pár tisíc lidí.

  Začali roušky nosit i Američané?

  Podle instagramového hashtagu #masks4all sleduji, že Američané začali vyrábět roušky ze starého oblečení či podprsenek a sdílí různé tutoriály, jak si udělat vlastní roušku. Takže mohu říct: Ano, i v Americe někteří lidé začali na bázi našeho videa nosit roušky.

  V USA je nejvíce nakažených z celého světa. Vy jste nějakou dobu žila v LA, máte nějaké informace od přátel?

  Ano, žila jsem chvíli ve Filadelfii, pak jsem cestovala po východním pobřeží a nakonec jsem odletěla do Los Angeles, kde jsem zůstala dlouho. Zamilovala jsem se do svého života, který jsem tam vedla. Mrzí mě, že Amerika na tom není vůbec dobře, tento rok jsem se tam plánovala zase dlouhodobě vrátit, ale to se vzhledem k momentální situaci zřejmě dlouho nestane. Mám několik informací z první ruky o stavu v USA a řeknu vám, že to zní velmi nepříjemně, ale o tom radši mluvit nebudu.

  Nechcete přece jen naznačit?

  Skoro nikdo tam nemá zdravotní pojištění, stát nepřispívá peníze a teď navíc z věznic propustili neuvěřitelné množství vězňů, takže po Americe bude běhat spousta nebezpečných lidí. Situace je tam velmi vážná.

  Začínají lidé panikařit, nebo to stále bagatelizují? 

  Lidé se snaží co nejrychleji udělat, co nejvíce můžou, a myslím si, že je to správné řešení. Myslím si, že v každé zemi je to jiné, ale už teď vím o spoustě jedinců, kteří roušky nosí a snaží se přesvědčit o jejich účinku i ostatní, k tomu právě používají naše video. Samozřejmě se stává, že se najdou lidé, kteří jsou útoční a pokřikují na ty, kteří nosí roušky, že je to špína a ostuda a že jsou nakažení a tak. Doufám, že se to velmi brzo změní. Lidé by měli mít opravdu velký respekt k událostem, které se teď dějí, a měli by se je snažit pozitivně ovlivnit.

  Ve videu říkáte, že Češi nosí roušky, ale o víkendu se ukázalo, že ne všichni dodržují vládní nařízení. Lidé se hromadně scházeli v parcích. Co byste jim vzkázala?

  Když jsem se toto dozvěděla, začala jsem se stydět, protože všude po světě kolují zprávy o tom, že Česko inspiruje svět, a pak když se podívám na lidi, kteří nerespektují důležitá opatření, probouzel se ve mně vztek, smutek, stud a výčitky. Chtěla bych vzkázat všem těmto lidem, kteří si myslí, že tady v Česku jsme všichni v bezpečí, ať se podívají na videa nakažených lidí a ať si uvědomí, že i když jsou mladí a případně by, nedej bože, něco chytli, bude to mít pro jejich imunitu fatální následky a můžou na koronavirus dokonce i umřít.

  Nechystáte video i pro Čechy, kterým jsou všechna vládní nařízení ukradená a chovají se, jako by se nic nedělo?

  Už jsem to diskutovala s pár hereckými kamarády, že pokud by se situace nezměnila, umělci a influenceři budou apelovat na lidi, ať dodržují potřebná nařízení.

  Jak vládní nařízení zasáhla vás jako herečku? Také jste zůstala ze dne na den bez práce?

  Přišla jsem o spoustu velmi dobrých projektů, na které jsem se neuvěřitelně těšila, ale to se stalo každému z nás. Stejně jako ostatní jsem úplně bez peněz a doufám v nádherné zítřky plné blahobytu a okamžiků strávených se svými přáteli. Jsem zvědavá, co se stane s ekonomikou, jako umělce mě velmi baví pozorovat, jak rychle se svět kolem nás proměňuje.

  Jak zvládáte zákaz volného pohybu?

  Nechci, aby to vyznělo nějak divně, ale jsem vlastně vděčná za čas, který máme my jako lidstvo momentálně sami pro sebe. Myslím si, že by si toho lidé měli více všímat, já například dělám všechny věci, které jsem dlouho odkládala, a mám radost z toho, že mám na ně čas. Chtěla bych inspirovat ostatní lidi, ať si uvědomí, že se mohou za dobu omezení naučit jakýkoliv jazyk, hrát na jakýkoliv nástroj, zpívat, tančit, cvičit, malovat, fotit, číst, meditovat, přemýšlet... A hlavně se naučit užít si samotu a klid. Dovolím si na závěr trochu klišé a řeknu: If you can’t go outside, go inside (Pokud nemůžete ven, jděte do svého nitra).

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz