Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Někteří šijí roušky, jiní vážou květiny pro lékaře. Češi si během krize pomáhají

  Martina Fischerová připravila kytice pro zdravotníky z Nemocnice na Bulovce. | foto: Autor: archiv Martiny Fischerové

  Na naši výzvu ohledně odhalování bezejmenných hrdinů, které v České republice máme, zareagovalo mnoho lidí, čehož si velmi vážíme. Přinášíme vám další ohlédnutí za tím, co pro sebe Češi vzájemně v těchto dnech dělají. Věříme, že uznání si zaslouží všichni, kteří v těchto složitých týdnech pomáhají ostatním. Ať už jde o strážníky, kteří rozdávají roušky bezdomovcům, prodavačky v supermarketech, nebo lidi z donáškových služeb, kteří často vyrážejí i za nakaženými osobami v karanténě. Pomozte nám přiřadit k těmto bezejmenným hrdinům jejich příběh.

  Přesnou ukázkou toho, jak se dnes mohou lidé obětovat pro pomoc druhým, je příběh Marcely Schejbalové, která žije v Bezděkově nad Metují, kde se živí jako švadlena a věnuje se převážně výrobě dětského oblečení.

  Během krize nenechává své jehly zahálet, přeorientovala se na tvorbu roušek, které ve spolupráci s obecním úřadem začala šít zdarma nejen pro obyvatele vesnice, ale také pro další potřebné instituce i jednotlivce.

  „Přitom zastane i péči o rodinu (má děti ve věku 6 a 14 let) a svůj další pracovní úvazek v základní škole. Musí být úplně grogy, ale nedává to najevo a šíří kolem sebe pohodu a dobrou náladu. Všichni, co ji sledujeme, smekáme!“ napsal nám Petr Kavka, který věří, že podobní lidé jako paní Schejbalová si zaslouží velké uznání.

  Ze začátku šila Marcela u sebe doma, ale zájem byl tak velký, že se přesunula do jídelny obecního úřadu, kde nyní dnem a nocí šije, žehlí a balí roušky pro potřebné. Vzniklo jich už přes tisíc a další přibývají.

  Marcela Schejbalová šije roušky pro všechny obyvatele své vesnice.

  „Prvotní iniciativa strhla k následování i řadu dalších lidí, a tak do improvizované dílny dorazila zdarma spousta bavlněných látek a šňůrek, do výroby a distribuce se zapojili nejen obecní pracovníci, ale i dobrovolníci. Výsledkem je, že roušky se zdarma dostaly nejen ke všem obyvatelům Bezděkova nad Metují, ale i do ústavu pro lidi s roztroušenou sklerózou v Náchodě, do domova důchodců a do dětského domova v Broumově, do ZŠ v Machově i k řadě dalších zájemců v širokém okolí i v odlehlejších místech Česka,“ prozradil Kavka.

  Další bezejmennou hrdinkou byla dlouho Martina Fischerová, která je majitelkou květinářství. Také ona, podobně jako tisíce dalších živnostníků, byla nucena svůj obchod uzavřít a přemýšlet, jak s nastalou situací naložit.

  Martina Fischerová připravila kytice pro zdravotníky z Nemocnice Na Bulovce.

  Volný čas se rozhodla věnovat přípravě květin pro lékaře a zdravotní sestry na infekčním oddělení pražské Bulovky. Chtěla jim zpříjemnit pracovní prostředí, v němž nasazují své zdraví ve snaze pomoci lidem nakaženým koronavirem.

  Originální poděkování všem členům integrovaného záchranného systému (IZS) připravilo také pražské Lychee Bistro, které vaří pro hasiče a záchranáře jídlo zdarma.

  Každý pomáhá jak může, některá bistra či restaurace nezapomínají na ty, kteří...

  „Nesmírně si vážíme jejich práce a nasazení v tomto nelehkém období. Děkujeme za tuto péči a doufáme, že i maličkost v podobě teplého jídla vařeného s úctou a respektem potěší. V neposlední řadě děkujeme Asia Food za přispění ingrediencí a také vietnamské kultuře, která nám pomáhá s přípravou úplně zdarma, velice si toho vážíme a přejeme všem hodně zdraví a sil,“ napsali nám z bistra, jež se rozhodlo pomáhat těm, kteří stojí v první linii.

  Na našich stránkách jsme vám již řadu příkladů solidarity a lidského odhodlání ukázali, pokud však chcete nabídnout váš příběh, napište nám na e-mail tip@expres.cz. Pomůžete tak ukázat, že také Česko má své hrdiny.

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz