Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Filmový festival v Karlových Varech

  Letos do Karlových Varů přijíždí také Robert Pattinson. | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

  Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech začíná 29. června a máme se na co těšit. MFF v Karlových Varech patří do skupiny prestižních festivalů jako MFF v Cannes, Benátkách, Tokiu nebo Berlíně. Hlavní centrum filmového festivalu v Karlových Varech je tradičně situováno do hotelu Thermal, filmovou atmosféru však můžeme vnímat po celém městě. Letošní 53. ročník MFF KV bude trvat do 7. července 2018 a kromě přehlídky filmů připravili pořadatelé i různé doprovodné programy a akce.

  V Karlových Varech dostane cenu prezidenta MFF KV herec Jaromír Hanzlík, který v letošním roce oslaví své 70. narozeniny. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech také uctí památku režiséra Miloše Formana, zesnulého 13. dubna 2018. Na festivalu budou soutěžit celovečerní filmy z celého světa a hodnotit je bude odborná i divácká porota. Nejlepší film bude oceněn Křišťálovým globem, cenou udělovanou od roku 1948. Filmy dostanou celkem 15 cen, například Zvláštní cenu poroty, Cenu za režii, Cenu za nejlepší herecký výkon a další.

  První ročník MFF se konal v roce 1946 v Mariánských Lázních, kde pak proběhly další tři ročníky. V roce 1950 se filmový festival přestěhoval do Karlových Varů. Od roku 1956 se uskutečnil vždy jen jednou za dva roky, střídal se s festivalem v Moskvě. Po roce 1994 se pořádá opět každoročně. Prezidentu herci Jiřímu Bartoškovi pomáhá s organizací filmová publicistka Eva Zaoralová. Důstojným moderátorem karlovarského filmového festivalu je Marek Eben.

  Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je každoroční přehlídkou zhruba 200 filmů z celosvětové tvorby. Filmy se dělí do různých sekcí, soutěžních i nesoutěžních. V rámci soutěžní sekce se můžeme těšit například na soutěž dokumentárních filmů. V nesoutěžní sekci se představí například nejzajímavější filmy sezóny ze současnosti, filmy s nekonvenčním přístupem nebo klasické, kultovní filmy. Uvidíme také studentské filmy.

  MFF KV se vždy účastní významné celebrity z filmového prostředí. V minulosti přijeli jako hosté například Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Michael Douglas, Richard Gere, Sharon Stone, Robert Redford, Mel Gibson, John Travolta, Ornella Muti, Miloš Forman a mnoho dalších.

  Články