Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor: Morriconeho syn přiveze Tenkrát na Západě! Musel jsem být přísný jako otec, říká

  Je třetím dítětem a druhým synem zesnulého skladatele a držitele Oscara Ennia Morriconeho. | foto: Expres.cz

  Andrea Morricone je italský skladatel a dirigent známý svými filmovými partiturami. Je třetím dítětem a druhým synem zesnulého skladatele a držitele Oscara Ennia Morriconeho. Složil filmovou hudbu k několika americkým filmům. Se svým otcem pravidelně spolupracoval a stejně jako on složil také hudbu k mnoha italským filmům. Poctu svému otci skládá novou koncertní show, která bude zahrnovat ikonické scény z nejslavnějších filmů, světelné efekty a na pódiu spolu se symfonickým orchestrem a velkým pěveckým sborem vystoupí sólisté, s nimiž Maestro Morricone mnoho let spolupracoval. Více prozradil v našem rozhovoru.

  Chystáte obrovské koncerty věnované svému otci, kterým byl velký skladatel Ennio Morricone. O Mistrovi se ví, že byl velký perfekcionista. Bylo tomu tak opravdu? A jaké emoce dáváte do připrav velkolepé tour?

  Koncertní turné, které chystáme, se mi velmi líbí. Ano, můj otec byl perfekcionista a já jsem perfekcionista také. Jsem na sebe přísný. Tak velkou tour je samozřejmě složité připravit. Pracuji na tom nejen já, ale i spousta dalších hudebníků, na které jsem také přísný. Ale pracujeme společně na krásném koncertě, který chceme spolu s dalšími umělci a skladateli přinést publiku. Myšlenkou toho je podělit se o to, kým Ennio Morricone byl.

  Jaké pocity máte z této tour a jak se účastníte příprav?

  Trvám si myšlence, že můj otec je režisér a skladatel. Zejména tento symbol je myšlenkou celého komplexu. Občas není možné dělat ostatní praktické věci běžného života jako třeba i zvednout telefon. Do příprav koncertu vkládám opravdu hodně. Přicházím s nápady a možnostmi, jak hudbu svého otce přinést co nejlépe publiku. Je to obtížná a trpělivá práce. Celý koncert nerežíruji pro sebe, ale pro publikum, kterému chci přinést vše z té krásné tvorby.

  Jaké jsou vaše osobní pocity, když připravujete koncert na počest vašeho otce, přece jenom se s jeho tvorbou váže spousta vzpomínek?

  Při celé tvorbě režírování a skládání na svého otce velmi myslím. Není to pro mě jednoduché, ale je to příležitost, jak sdílet vzpomínky na čas, který jsme trávili spolu. Na čas, kdy mě otec učil, na jeho životní příběh, ale nejen na to. I na mé bratry Giovanniho, Marca a sestru Alessandru a také na důležitou osobu, kterou je má matka. Je to úžasná žena. Je to občas stresující, protože chci publiku přenést všechny důležité momenty. Hudba je jednou z věcí, která se posluchače dotkne a dovede přenést na něho vaše vnitřní pocity. Nedílnou součástí všeho je také moje žena a děti, v nichž mám velkou oporu. Činí mě silného, protože nejdůležitější je síla lásky. Nevěnuji všechnu práci nejen sám sobě, ale hlavně rodině.

  Ennio Morricone dirigoval svůj orchestr v roce 2014 v Praze.

  Ennio Morricone

  Narodil se v roce 1928 v Římě. Na konzervatoři studoval trubku, skladbu, sborovou hudbu a dirigování. Proslavila jej především spolupráce s režisérem Sergiem Leonem, která vedla k hudbě k filmům Pro hrst dolarů, Hodný, zlý a ošklivý či Tenkrát na Západě. Kromě toho napsal skladby pro seriály Chobotnice, Mafie či Marco Polo. Na kontě má přes stovku skladeb klasické hudby, ale nevyhýbá se ani populární hudbě, funku či jazzu. V roce 1956 se oženil s Marií Traviovou, s níž má tři syny a jednu dceru.

  Tour nabídne posluchačům dosud nezveřejněné rozhovory s vaším otcem, jak staré budou? A co vše v nich bude?

  Bude to úplně něco nového a jsem velmi vděčný za tento specifický nápad, protože to dá koncertu úplně jiný smysl. Bude to takový průřez jeho práce a života. Budeme prezentovat nejen jeho hudbu spolu se záběry z filmů, ke kterým byla skládána. Diváci budou moci vidět také snímky z rodinného archivu z doby, kdy bylo mému otci dvacet let, kdy byl malé dítě, bude tam spousta rodinných snímků. Ale to není vše, máme připravené také záběry ze zákulisí, kdy se připravoval na své koncerty, a vedle toho máme několik rozhovorů se spolupracovníky. Bude to velmi emocionální a osobní.

  Co je hlavní myšlenkou koncertu, který je věnovaný vašemu otci?

  Snažíme se vytvořit něco, co bude dávat smysl. Co by mělo divákovi přenést emoce. Mělo by to potěšit nejen nás, ale i publikum. Snažíme se o to, aby show přinesla stejné pocity, které publiku přinášel můj otec. Myšlenkou je, aby koncert byl natolik specifický, že bude mít publikum pocit, že je otec stále naživu.

  Co jste na svém otci nejvíce obdivoval?

  Otec byl pro mě velkou autoritou, a to hned z několika důvodů. Byl to génius, skvělý hudebník, filmový skladatel. Dovedl skládat fantastickou hudbu a přitom zvedat telefony. Za to, jaký byl, ho nesmírně obdivuji. A k tomu všemu hrál s velkou vášní šachy.

  Jak se těšíte do Prahy?

  Samozřejmě že velmi. Bude to skvělé.

  Co nejvíce si přejete v tyto dny?

  Je jasné, že si přeji, aby se zlepšila nejen situace ve světě, ale také v Evropě. A to nejen kvůli pandemii covidu-19. Doufám, že hudba přinese publiku pocit, že lze opět žít svobodně. Přeji si především, aby si diváci koncert užili.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

  Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

  Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

  Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

  Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

  Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz