Zabavování dětí v Norsku: Byznys, na kterém se vydělávají statisíce

Praktiky užívané norským Barnevernetem jsou přirovnávány k odebírání dětí v nacistickém Německu v rámci programu Lebensborn. | foto: foto Dan Materna/MAFRAProfimedia.cz

Norská instituce Barnevernet vzbuzuje po celém světě kontroverze. Organizace, která by se měla zabývat sociálně právní ochranou dětí a mládeže, se často dopouští porušování lidských práv, když zabavuje děti z rodin a přiděluje je pěstounům. Kromě amorálnosti tohoto jednání se jedná i o velmi výdělečný byznys.

Fotogalerie

Norská organizace Barnevernet, která se zabývá sociálně právní ochranou dětí, má v celém světě kontroverzní pověst. Důvodem jsou často velmi pochybné praktiky při zabavování dětí z rodin a jejich následné přidělování pěstounům.

Barnevernet je totiž známý tím, že děti rodinám odebírá z často nepochopitelných důvodů.

Své o tom ví i Češky Eva Michaláková, které Norové odebrali dva syny, nebo matka, jejíž totožnost nebyla zveřejněna,která se v současné době potýká s odebráním devítiměsíční nemocné dcerky.

Evě Michalákové norská sociálka vzala dva syny.

Evě Michalákové norská sociálka vzala dva syny.

Praktiky Barnevernetu kritizuje kromě lidskoprávních organizací i Evropský soud pro lidská práva, který dokonce konstatoval, že při odebírání dětí k porušování lidských práv dochází.

Na samotných praktikách to ale nic nezměnilo a nedobrovolně odebraných dětí přibývá.

V Norsku došlo k odebrání i několika českých dětí.

V Norsku došlo k odebrání i několika českých dětí.

Kromě toho, že zabavování dětí je často naproto nemorálním činem, k němuž v Norsku stačí jen jedno udání, se tady může jednat o velmi výdělečný byznys.

Za každé dítě, které se dostane do péče Barnevernetu, jenž navíc ani není státním úřadem, ale soukromou institucí, obdrží Barnevernet od státu neuvěřitelných 2,5 milionu norských korun, tedy zhruba 7 milionů českých korun.

Proti Barnevernetu se na celém světě konají protesty.

Proti Barnevernetu se na celém světě konají protesty.

Zaměstnanci Barnevernetu odebírají z rodin na vkus veřejnosti až příliš dětí a odebírají často i tam, kde to vůbec není nutné.

Z ekonomického hlediska by to bylo pochopitelné. Za každé odebrané dítě obdrží pracovníci Barnevernetu finanční bonus ve výši 150 tisíc norských korun. Jedno dítě tak úředníkům, kteří se podíleli na jeho odebrání, vynese 420 tisíc českých korun.

V Norsku je idylická příroda, ale to, co se děje se zabavovanými dětmi má k...

V Norsku je idylická příroda, ale to, co se děje se zabavovanými dětmi má k idyle daleko.

Peníze za děti, které byly odebrány ze svých rodin, se vyplácí i pěstounům. Na jedno dítě dostanou ročně pěstounští rodiče vyplaceno v přepočtu zhruba 840 tisíc českých korun.

Pro některé Nory se pěstounství stalo výhradním zdrojem příjmů. Při čtyřech Barnevernetem přidělených dětech si rodina ročně přijde na zhruba 3,3 miliony korun.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:47 14. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  168
 • Super
  43
 • Tvl
  42
 • Trapas
  26
 • Sladký
  22
 • Haha
  19
Komentáře