Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Romové jdou ostře do Rakušana: Děláte z nás dezinformátory a extremisty, to chcete válku?

  Spoluzakladatel strany Roma Luma Marco Cavali se ostře pustil do ministra vnitra Víta Rakušana. | foto: Twitter

  K napjaté situaci mezi romskou komunitou a ukrajinskými uprchlíky se vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan. Nepřímo, promluvil ale k tzv. „lajfkařům“, kteří pomocí live streamů, natáčených nejčastěji v autě, organizují bojůvky a trestné výpravy, jako byla například ta v Krupce či Bílině. Jeho vlastní, sarkasticky pojatý live stream zvedl ze židle romskou komunitu. „Dobře víme, že to bylo na nás. Romáci ovládají sociální sítě a pan Rakušan chce asi válku,“ říká jeden z jejích předáků a spoluzakladatel strany Roma Luma Marco Cavali.

  Právě v Krupce, Bílině či Brně Romové ukázali, jak organizovaní dokážou být, během krátkého času se jich zmobilizovaly celé stovky. Z velké části díky předákům komunity, kteří se našli v pořádání live streamů, během nichž komentují aktuální dění.

  Demonstrace měly společného jmenovatele: Ukrajince. Ti se podle původních informací měli právě ve výše zmíněných městech dopustit násilí na Romech.

  To je ale kámen úrazu. Například v Krupce či v případě rvačky na brněnském Cejlu policie uvedla, že ve skutečnosti žádný Ukrajinec v konfliktech nefiguroval. Zřejmě i proto ministr vnitra Vít Rakušan přišel se svým vlastním live streamem, v němž odsoudil šíření dezinformací.

  „Tohle je nová disciplína, já ji ještě úplně neumím. Vzít si do ruky mobil, sednout si s ním třeba do auta a komentovat aktuální dění nebo se jen vymluvit z blbé nálady a frustrace. Tak to prý dělají takzvaní lajfkaři. Je to stylem: Já mám telefon, mám pravdu a máme přece svobodu slova a každý si může hlásit, co chce,“ prohlásil Rakušan.

  Upozornil na to, že i svoboda slova má svoje meze. A že policie podobné dění velice pečlivě monitoruje.

  „Společenská atmosféra je vyhrocená v jedné věci. Dříve by to znamenalo běžnou neshodu a vyvolání běžné debaty, jenže v dnešní době se z toho stane fáma a ta způsobí konflikt, který může vést až k násilí. Někdy je ta fáma dokonce poplašnou zprávou. Chtěl bych apelovat, ať tohle lajfkaření, kdy nám někdo z auta říká, co si máme myslet, nezneužíváme k tomu, abychom organizovali nejrůznější bojůvky, které potom vyjíždějí do měst a rozdmýchávají tam nesnášenlivost a konflikty. Policie to monitoruje, řeší a řešit bude. Slovo šířené tímto způsobem je neuvěřitelně mocná zbraň,“ řekl Rakušan.

  Romové zuří: Chcete válku, ministře?

  Romská komunita si záhy spočítala, že apel byl mířen právě na ni po událostech v Krupce či Bílině. A vyrazila do protiútoku. Marco Cavali, spoluzakladatel politické strany Roma Luma, natočil live stream, ve kterém se do ministra vnitra pustil velice zostra. Dokonce se ho snažil zesměšnit a poučit, jak by měl správně živý přenos v autě natáčet.

  „Ministr vnitra Vít Rakušan na nás ráno udělal live. Vím, že to bylo mířené na mě a další Romy. Vy na nás budete dělat live stream? Tady jsme králové my. Víme, že to bylo na nás. Nedělejte z nás blbce, jste z Kolína, vy nás, Romy, znáte,“ udeřil například Cavali.

  Záhy Rakušanovi pohrozil, že právě Romové ovládají sociální sítě a že by se měl útoků na ně zdržet.

  „Obvinil nás, že šíříme dezinformace, jsme extremisté a podobně. Zase dvojí metr, zase na cikány. Romáci ovládají sociální sítě, jsme organizovaní. Už máme TikTok a začínáme ovládat i Twitter. My lidem pomáháme, klidně byste z toho mohl udělat oficiální funkci a platit nám, že budeme lidem předávat informace. Ne dezinformace, jak vy říkáte,“ navrhl šéfovi hnutí STAN.

  „Máme dokonce i tajné skupiny. Desítky tajných skupin, kde jsou miliony uživatelů, Romů z celého světa. Protože náš jazyk je celosvětový, domluvíme se totiž se všemi Romy. Jsme organizovaní, ale znovu říkám, že my nejsme špatní lidé. To z nás děláte vy a vaši kamarádi. Říkáte o nás, že šíříme dezinformace a extremismus. Čím? Že šli lidé demonstrovat za to, že chtějí větší bezpečí a větší kontrolu nad lidmi, kteří přicházejí do Česka?“ nechápe Cavali.

  Marco Cavali

  Vítu Rakušanovi také vyčetl, že zatímco jiní politici s romskou komunitou aktivně komunikují, on nahrává vzkazy na sociální sítě.

  „Víte, pane Rakušane, proč máme rádi Babiše? Protože také dělá streamy a mluví s námi. Odpovídá, dokonce i soukromě. Mně také napsal. Nebo třeba Ondřej Prokop z hnutí ANO, ten se k nám připojil na live stream a mluvil s lidmi. Pro něj nebo třeba pro Patrika Nachera dezinformátoři nejsme. Nemyslíte si, pane Rakušane, že jste trochu přestřelil?“ zeptala se známá tvář romské komunity.

  „Máte šanci se rozhodnout, pane Rakušane. Buď s námi budete kamarád, nebo bude válka. To chcete?“ prohlásil Cavali ostře v závěru vysílání.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

  Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

  Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

  Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz