Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Václav Klaus ml.: Proč jsem se vrátil do politiky a v čem budu jiný, než otec

  Václav Klaus ml. se v rozhovoru pro Expres rozhovořil i o politice. Vysvětlil proč se do politiky vrátil, jaké budou jeho budoucí kroky, ale i to, v čem se bude odlišovat od svého otce. | foto: Profimedia.cz

  Když Václav Klaus ml. poskytl Expresu rozhovor, bylo jasné, že kromě školství a současné situace se rozhovoří i na téma politika. Předchozí části rozhovoru jste měli možnost si přečíst v minulém týdnu, dnes se zaměříme právě na to, jaké okolnosti provázely návrat Václava Klause ml. do politiky, jaké jsou jeho vize do budoucna ale i na to, v čem se Václav Klaus ml. domnívá, že bude v politice jiný, než jeho otec, exprezident Václav Klaus.

  Expres: Do politiky jste se vrátil poté, co jste v roce 2006 ze strany vystoupil. Co vás přimělo k návratu?

  Václav Klaus ml.: Bylo to více věcí dohromady. Nikdy jsem v ODS nebyl, když byl otec předseda a vstoupil za vlády Vladimíra Špidly, když byla pravice v krizi. Pak jsem vystoupil no a tu máme situaci, kdy je pravice snad ještě ve větší krizi. To se mi sešlo s tím, že jsem přestal ředitelovat školu, takže jsem měl víc času.

  Expres: Co bylo na začátku vašeho obnovení členství v ODS?

  Václav Klaus ml.: Začalo to tak, že předseda Fiala mě požádal, zda bych nedělal experta na školství. K tomu jsem psal jsem komentáře, lidem se to líbilo a začali mě motivovat ke vstupu zpět do politiky. Tak jsem si řekl, že je na čase, jak se říká, napáchat nějaké to dobro.

  Expres: Plánuje směřovat ve straně výš než být jen řadovým členem a členem jedné expertní komise?

  Václav Klaus ml.: Na to raději neodpovídám, hlavně proto, že jsem neprošel žádnými volbami, kde rozhodují lidé. Myslet na cokoliv by bylo předčasné, takže se věnuji hlavně svému resortu školství a k velké stranické politice se nevyjadřuji. Necháme volby rozhodnout.

  Expres: Plánujete kandidovat za ODS do poslanecké sněmovny?

  Václav Klaus ml.: Vnímám to, že mi třeba na školách kde mám besedy lidé říkají, že by to chtělo, aby někdo školství změnil k lepšímu. Cítím navíc i podporu třeba v rámci komentářů na sociálních sítích, ale i od lidí napříč veřejností. Takže to chci zkusit.

  Expres: Uvažoval jste o tom, že byste se stal ministrem školství?

  Václav Klaus ml.: Je potřeba si uvědomit, že ministr školství je vládní post s největší úmrtností. Vždycky tam někdo jde na rok, vyfotí se v září s prvňáčky, jede zdarma na olympiádu nebo hokej, podle toho co zrovna je a po roce odstoupí nebo je odvolán.

  Expres: Proč tomu tak je?

  Václav Klaus ml.: Ministrům školství chybí politická podpora. Víceméně jediné ministryně školství, které tu podporu měly, byla Petra Buzková, z jejíž éry tu máme půlku zákonů a teď Kateřina Valachová. Ač ta, jak už jsem říkal, spíše klame tělem a je bílým koněm těch, kdo se jejím prostřednictvím snaží šířit neomarxismus.

  Expres: ODS se v aktuálních průzkumech pohybuje mezi 5 a 10 procenty. Co by podle vás vedlo k jejímu návratu na výslunní?

  Václav Klaus ml.: Nechci dávat takové ty knížecí rady. V prvé řadě je nezbytné chtít onoho úspěchu dosáhnout a nespokojit se s tím mít kolem 6%, od toho tu už 100 let máme lidovce. Pak jsou potřeba věcná témata ve všech resortech, aby strana ukázala lidem, že něco chtějí dělat, že je to správně a ukázat, že to dělat bude. Stavět to jen na kritice ostatních vede právě k těm 5 procentům.

  Expres: Jak vnímáte předsedu ODS Petra Fialu, neměl by být razantnější?

  Václav Klaus ml.: Když je doba normální, lidé mají rádi klidné politiky, co spíše spojují. Nejsem v pozici, abych kritizoval pana Fialu, kterého mám lidsky rád, raději kritizuji ministryni Valachovou. Panu Fialovi, když se mi něco nelíbí, tak si o tom s ním popovídám u kávy.

  Expres: Radil jste se o svém návratu do politiky s otcem?

  Václav Klaus ml.: Moc ne, on je sice kritický ke všemu, ale neprobírali jsem to spolu. Rozhodně mi ale není protistranou, spíš to beru ekumenicky tak, že je potřeba vyjít i s někým, kdo se mnou v něčem nesouhlasí. V tom jsem jiný než on.

  Václav Klaus ml. během rozhovoru s redaktory Expresu v altánku Institutu Václava Klause.

  Expres: Nemyslíte, že česká pravice v současnosti trpí roztříštěností? Nebylo by vhodnou cestou k vítězství ve volbách se snažit o spojení jednotlivých menších stran?

  Václav Klaus ml.: Opět je předčasné před volbami hodnotit, kdo s kým by se měl spojovat. Když se ale podíváme do historie, tak v 90 letech ODS vládla a měla nejvíce hlasů, protože levice byla rozdrobená a až současný prezident Zeman vzkřísil z dílčích stran a hnutí velkou sociální demokracii. A v podobné roztříštěné situaci je teď pravice. Někteří jsou více nacionalističtější, někteří víc liberální. Takže ten ekumenický přístup by určitě nebyl na škodu.

  Expres: Není k onomu sjednocení opět potřeba významná osobnost, jakou byl pro levici právě Miloš Zeman?

  Václav Klaus ml.: Je, ale naštěstí to ve světě funguje tak, že když je té osobnosti potřeba, tak se objeví. Naopak to nefunguje. Můžete mít sebevětšího experta, kterého považujete za ideál, ale lidé si to nemyslí.

  Expres: Na veřejnosti se začaly znovu objevovat staré tváře ODS jako například Mirek Topolánek, Ivan Langer nebo Vlastimil Tlustý. Nemůže to straně spíše uškodit?

  Václav Klaus ml.: Já nejsem žádný kádrovák, jsou to svobodní lidé, kteří si mohou chodit kam chtějí. Mě to nerozrušuje tak, abych řval, že oni nemohou dát rozhovor nebo tak něco. Mohu si o nich myslet, co chci, ale nebudu je ostrakizovat. Přeci jen jsou na stejné straně politického spektra a jak už bylo řečeno, bez nějakých kompromisů politika nikam nevede.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:03 čtvrtek 3. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   35
  • Cože
   13
  • Trapas
   11
  • Tvl
   11
  • Haha
   10
  • Sladký
   9

  Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

  Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

  Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

  Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

  Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

  Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz