jít naiDNES.cz

Na Trumpova cla doplatí obyčejní Američané. Už o těchto Vánocích!

Donald Trump má problém. | foto: Profimedia.cz

Trumpova administrativa uvalila v posledních týdnech cla na polovinu veškerého dovozu z Číny. Pravděpodobně si ale neuvědomil, že největší americké obchodní řetězce prodávají právě toto zboží a zvýšení cel se projeví v peněženkách zákazníků. Například tradiční Walmart prodává až osmdesát procent zboží právě z Číny.

Prezident Donald Trump oznámil novou vlnu cel na čínské zboží tento týden. „Čína Spojené státy dlouho využívala a to se už nebude dít,“ uvedl.

Američtí prodejci, od největších řetězců až po malé obchody, ale varují, že ten, kdo na kroky vůči Číně opravdu doplatí, budou jejich zákazníci.

Už o letošních Vánocích si budou muset Američané za některé dárky připlatit právě kvůli obchodní válce s Čínou. A čím déle bude obchodní konflikt trvat, budou se prodražovat i každodenní nákupy.

USA nyní celkově zdaní zboží za 250 miliard dolarů (více než 5,4 bilionu korun), což představuje polovinu čínského vývozu do USA.

Američtí prodejci jsou ale mnohem skeptičtější. „V některých případech se to nepromítne do cen, ale v jiných se tato zátěž přenese na zákazníky,“ řekl generální ředitel obchodního řetězce Macy’s Jeff Gennette.

Walmart oficiálně nezveřejňuje, jaký podíl jeho zboží pochází z Číny, ale podle analytické firmy Global Research je to až osmdesát procent. Takže ať v této prodejně vezmete do ruky ručník, kabelku, parfém, nebo hračky, je velká pravděpodobnost, že na štítku najdete Made in China.

Už letos v březnu se ovšem Walmart připojil k bezmála třiceti velkým americkým prodejcům, kteří v otevřeném dopise varovali Bílý dům před zaváděním cel.

Pro zákazníky mají ale velké řetězce, jako je právě Walmart či společnost J. C. Penney, dobrou zprávu alespoň ohledně letošních vánočních nákupů. Jsou totiž předzásobeni na měsíce dopředu, a tak se cla, která začnou platit od příštího pondělí, výrazně nepromítnou do jejich letošní předvánoční nabídky.

Pro menší prodejce, kteří letošní sváteční zboží nemají už na lodi z Číny, ale už může být pozdě a jejich zákazníci pocítí vyšší ceny ještě tento rok. Některé důležité druhy zboží, které Čína do USA vyváží, například chytré telefony, byly z cel ale zatím vynechány.

Peking však oznámil, že na poslední americká cla bude reagovat uvalením tarifů na dovoz zboží z USA v objemu 60 miliard dolarů (v přepočtu 1,3 bilionu korun). A Bílý dům už varoval, že v odvetě by zatížil cly další zboží z Číny za 260 miliard dolarů (5,7 bilionu korun).

Pokud by americká administrativa toto prohlášení dodržela, znamenalo by to, že veškerý čínský import do USA by podléhal novým clům.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:40 19. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Haha
  7
 • Trapas
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat