Trump omezení držitelů zbraní nezvažuje. Ale co kdyby v Las Vegas útočil muslim?

Zabiják byl ozbrojený až po zuby, protože zákony umožňují, aby byli Američané ozbrojeni až po zuby. Ročně v důsledku nezákonného zneužití střelných zbraní umírá v USA na 500 dětí. Denně 85 lidí. Prezident Donald Trump vyjádřil sice v souvislosti s útokem řadu rozhodných a prázdných frází. Když došlo na otázku, zda není čas zvážit zákonnou regulaci vlastnictví zbraní, byl mnohem rezolutnější.

Nejnovější statistiky masakru v Las Vegas mluví o 59 mrtvých a 527 zraněných po střelbě šíleného důchodce Stephena Paddocka z oken hotelu do tisícihlavého davu na koncertě.Jak uvádí zahraniční agentury, v pronajatém pokoji našli vyšetřovatelé 23 zbraní, z toho dvě na stojanech u okna byly vybaveny optickými zaměřovači. Dále byla zajištěna munice v množství několika tisíc kusů, výbušniny a blíže neurčená elektronická zařízení.

Prezident Donald Trump ve svém projevu v pondělí odpoledne nasadil svůj nejhlubší hlas, nejzarmoucenější výraz a opakovaně ve své řeči vzýval Boha. A pak to přišlo: „Je příliš brzy mluvit o větší kontrole zbraní,“ vyjádřil se podle komentátora serveru mail.online.co.uk Pierse Morgana. Tedy konečně o tom nejdůležitějším, co měl na srdci.

„Ušetřete mě vašich myšlenek, modliteb, nejupřímnější soustrasti, hlubokého znepokojení, chvály záchranářů, vašeho šoku a hrůzy,“ píše Morgan na adresu hlavy státu a začíná vypočítávat, proč zrovna Trump nebude chtít spojovat krveprolití ve Vegas s úpravou legalizace o držení zbraní. „Pořídit si pušku je v USA stejně obtížné jako si pořídit psa,“ přichází glosa.

A byl to právě republikánský kandidát, kterému do prezidentské funkce dopomohla i mocná zbrojní lobby. „Máte v Bílém domě opravdového přítele,“ prohlásil Trump na konferenci Národní zbrojní asociace (NRA) hned po svém zvolení. „Po osmi letech útoků na Druhý dodatek je s nimi konec. Federální úřady už nebudou chtít zákonem omezovat držitele zbraní.“

Stephen Paddock měl i doma arzenál 19 pušek a výbušného materiálu, ale byl to jen dobrý bílý chlap, který se z neznámých důvodů pomátl a spustil nepochopitelná jatka. Pokud by byl na místě střelce muslim, byla by notná zcela jiná rétorika a o změně zákonů by se uvažovat muselo, domnívá se komentátor Daily Mailu.

„Pokud by byl útočníkem muslim, označil by prezident Trump událost za teroristický útok, došlo by k omezení cestování a řadě dalších. Stejně tak by se začalo projednávat schválení nových zákonů. Které by něčemu takovému do budoucna zabránily.“

Ani 32 tisíc zastřelených a 70 tisíc raněných ročně však vládnoucí legislativu ke změně postoje nedonutí. Ani tento bezprecedentní masakr v Las Vegas.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:04 31. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Haha
  6
 • Cože
  6
 • Trapas
  5
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5


Komentáře

Expres.cz