Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Reportáž: Prostoru už měli dost! Studenti nechápou „stávkaře“, politolog Tomský varuje před hloupostí

  Ke stávkujícím studentům se vyjádřil také politolog Alexander Tomský. | foto: Koláž Expres

  Od úterý probíhá demonstrace studentů z Univerzity Karlovy, kteří bojují za lepší klima. Oproti minulým dnům jsou dnes členové iniciativy Univerzity za klima usazení v pražském Karolinu. Z hlasitého davu, který kontrolovala také policie, už však zůstala pouze skupinka studentů s jejich spacáky a batohy. Ty musejí návštěvníci Karolina obcházet a často přitom vůbec netuší, co tato skupinka reprezentuje.

  Mnoho lidí by předpokládalo, že skupinka mladých lidí zvolila tuto formu demonstrace proto, aby byly slyšet jejich názory a postoje. Ve skutečnosti však komunikace s médii evidentně nepatří mezi jejich silné stránky a vše působí maximálně nepřipraveně. 

  Studenty jsem v Karolinu navštívil s tím, že bych se rád zeptal na několik otázek. V médiích byli demonstranti osočeni ze spolupráce s neomarxisty, a tak se dalo předpokládat, že ocení prostor smýt ze sebe tuto nelichotivou nálepku.

  Skupinka se rozhodla, že dá hlavy do hromady a vzájemně promyslí, zda se vůbec budou se mnou bavit a poskytnou mi své vyjádření. Demonstranty jsem po zdravé úvaze a poté, co jsem dekódoval jejich všeříkající pohledy, opustil a šel čekat ven. Nechal jsem je patnáct minut o samotě, aby se mohli domluvit, jak na články, které o nich vznikají, reagovat.

  Poté jsem opět vstoupil do budovy, ale již z dálky mi bylo naznačeno, že skupinka zhruba patnácti lidí ještě nedokázala vymyslet odpověď na otázku, zda je možné otázku vůbec položit.

  Po další čtvrthodině čekání na čerstvém vzduchu ve vstupním dvoře Karolina za mnou nakonec přišla delegace pěti studentů, kteří mi oznámili, že již mají odpověď na mou otázku. Což pro mě bylo překvapením, protože jsem zatím žádný konkrétní dotaz nepoložil. Demonstranti se rozhodli, že se jedná o odpověď na otázku týkající se jejich iniciativy a Marxistické alternativy.

  Po půlhodinovém jednání mi nabídli krátkou odpověď: „Skupina Marxistická alternativa nás oslovila s tím, že by se chtěla k naší demonstraci připojit. Toto jsme však odmítli.“

  Žádné další otázky či reakce studenti nepřipustili a vrátili se ke svým stanům.

  I přes toto vyjádření si však nebylo možné nevšimnout textu, který je vyvěšený na velkém stanu hned u vstupu na rektorát. V textu stojí: Kdy už skončí kapitalismus? 

  Je dvojnásobná škoda, že skupinka demonstrantů odmítala dále na toto téma komunikovat. Jejich polovičaté prohlášení totiž spekulace o možné spolupráci s Marxistickou alternativou v žádném případě zcela nevyvrátilo.

  Studenti FF Univerzity Karlovy protestovali také proti rektorovi.

  O komunikaci se studenty se pokusil také rektor univerzity Tomáš Zima, ale toho mládež vypískala s odůvodněním, že pro ně již nepředstavuje autoritu. 

  Zdá se, že komunikace je značný problém mladých aktivistů.

  „S organizátory demonstrace byla až do včerejšího večera velmi špatná domluva. Co si o tom myslím? Ke každé výrazné události, jako je třeba stávka, se prostě přimotají různí lidé. Takže mě to netěší, ale zároveň nepřekvapuje,“ uvedl proděkan filozofické fakulty Daniel Soukup na dotaz ohledně účasti Marxistické alternativy.

  Přestože po Karolinu rozlepili svá stanoviska, zdaleka ne každý je zaregistroval a pochopil, proč u vstupu sedí na zemi skupina mladých lidí.

  K demonstrujícím studentům se vyjádřil také politolog Alexander Tomský.

  „Ne, přiznám se, že nevím, co tam ti lidé dělají,“ přiznal hned na úvod český politolog Alexander Tomský, jenž navštívil rektorát. „Mladí lidé mají právo protestovat, to je v pořádku, ale na akademickou půdu toto nepatří. Univerzita má být apolitická, a tak spojovat téma klimatu a odvolání rektora do jedné velké akce je podle mého naprostá hloupost. Já sám byl svědek podobných demonstrací v Anglii v roce 1968, tehdy studenti bojovali proti kapitalismu,“ dodal.

  S iniciativou navíc mnohdy nesouhlasili ani jejich studentští kolegové. „Vůbec je nechápu, protestovali na fildě a teď sedí ještě tady. Pokud jim to škola dovolila, v pořádku, ale nechápu to, prostoru už měli dost,“ uvedla přímo před Karolinem studentka filozofické fakulty Eva s tím, že důvody pro odvolání rektora nevidí.

  Demonstrující studenti se usídlili v budově Karolina.

  Přímo na místě navíc také studenti, kteří se ke stávce nepřipojovali, spekulovali o tom, zda přímo na fakultě vznikly nocováním mladíků nějaké škody, a pokud ano, měla by je skupinka uhradit. Řeč byla především o počmáraných zdech, to ovšem proděkan filozofické fakulty Daniel Soukup nepotvrdil. 

  „Sejdeme se zítra se studenty a dořešíme poslední věci ohledně stávky. V tuto chvíli ale musím říct, že vše vypadá v naprostém pořádku a studenti naplnili to, na čem jsme se domluvili,“ uklidnil Soukup a dodal, že z budovy filozofické fakulty budou transparenty postupně odstraňovány.

  „Víte co? Pokud chtějí protestovat za lepší klima, ať protestují proti slunci, proti projevům geotermální energie, a ne tady sedět na zemi,“ přidal svůj názor před Karolinem bývalý poslanec Bohuslav Chalupa.

  Studenti přitom původně oznámili jen stávku v rámci filozofické fakulty, ta skončila ve středu. Desítka mladých lidí však nehodlala se stávkou končit, a tak se přesunuli na rektorát univerzity. Žádali přespání i v něm, ačkoliv vedení školy kritizovalo skutečnost, že studenti nebyli schopni dodržet jednoduché pokyny.

  „Oni měli jenom jednoduchý pokyn, že se mají týden dopředu domluvit se správou budovy. Nedomluvili se, vůbec nekomunikovali, a když, tak velmi nespolehlivě,“ prohlásil proděkan Soukup s tím, že fakulta se k demonstracím nepřipojuje, ale respektuje právo studentů vyjádřit svůj názor.

  Studenti FF Univerzity Karlovy protestovali také proti rektorovi.

  Demonstranti si naplánovali také tiskovou konferenci a uvedli, že po ní možná budovu opustí. Ale jen možná. Pokud ovšem bude komunikace i nadále z jejich strany probíhat takovým způsobem jako doposud, je možné, že spacáky mladých studentů budou lidé na rektorátu obcházet i v dalších dnech.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:16 13. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   148
  • Haha
   42
  • Super
   41
  • Tvl
   34
  • Cože
   33
  • Sladký
   33

  Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

  Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

  Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

  Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

  Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

  Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz