Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Neomarxisté obsadili Karlovu univerzitu! „Netěší mě to, ale nepřekvapuje,“ říká proděkan

  Studenti Filozofické fakulty UK stávkovali za klima. V budově byli i členové organizace Marxistická alternativa. | foto: iDNES.cz

  V úterý a ve středu probíhala na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy stávka iniciativy Univerzity za klima. Měla být poklidná a koordinovaná, jenže teď se namísto klimatu řeší rozkol mezi vedením fakulty a studenty, kteří se rozhodli si násilím vydobýt přespání na akademické půdě. A především šokující situace, kdy páreček dospívajících komunistů s tričkem Karla Marxe rozdával magazín se svými zvrácenými názory. „Netěší mě to, ale zároveň nepřekvapuje,“ říká proděkan fakulty Daniel Soukup.

  Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy probíhala v úterý stávka iniciativy Univerzity za klima. Jak název napovídá, šlo o protest namířený v první řadě vůči politikům, kteří podle studentů dělají málo v boji proti klimatickým změnám. Hlavním jejich požadavkem je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.

  Jenže veřejnost teď stávku studentů jako takovou vůbec neřeší. Mnohem více se mluví o tom, že studenti div ne násilně obsadili budovu školy přes noc navzdory domluvě s vedením, a především o fotografii, kterou na Facebooku sdílel podivný spolek Marxistická alternativa.

  Na fotce je dvojice mladistvých komunistů u transparentu „Změnu systému místo změny klimatu“. Mladík nalevo na sobě má tričko se jménem autora Komunistického manifestu Karla Marxe. Na akademické půdě měli podle vlastních slov rozdávat komunistické propagační letáky.

  „Dnes působíme na univerzitní okupační stávce FF UK za klima. Nálada je velmi revoluční, stejně jako transparenty, a stovky přítomných lidí jsou velmi otevřené revolučně socialistickým myšlenkám, což bylo dokázáno desítkou námi prodaných magazínů za méně než hodinu! Studenti plánují zde přespat a zítra ve stávce a obsazení pokračovat. Policie se sice pohybuje okolo budovy, a security uvnitř, ale je zřejmé, že se neodvažují zasahovat. Odkaz roku 1968 opět ožívá!“ píše se u příspěvku.

  Expres.cz kontaktoval proděkana filozofické fakulty Daniela Soukupa s dotazem, zda skutečně k takto skandální situaci v době, kdy si Česko připomíná třicetileté výročí sametové revoluce, došlo. Také nás zajímalo, jaký je jeho pohled na věc.

  „Nejspíš se to stalo. Tady se dělo hodně věcí a ne všechno se dalo usledovat. Hlavně tím, že s organizátory demonstrace byla až do včerejšího večera velmi špatná domluva. Co si o tom myslím? Ke každé výrazné události, jako je třeba stávka, se prostě přimotají různí lidé. Takže mě to netěší, ale zároveň nepřekvapuje,“ řekl Soukup.

  Prozradil také, že se na fakultě nejrůznější propagační letáky objevují poměrně často.

  „Nevzpomínám si, že bychom řešili něco konkrétně s touto organizací. Ale samozřejmě se poměrně často na fakultě objevuje politická propagace všeho možného zaměření. Lidé tu nechávají letáky, sem tam něco vylepují,“ popisuje Soukup.

  Stávkující studenti obsadili školu.

  Expresu také prozradil, že vedení fakulty ještě neví, zda bude aktivitu neomarxistů na akademické půdě řešit. Sám si ale myslí, že je to zbytečné.

  „Zatím nevíme, zda to budeme řešit, to teď nedokážu říct. Ta stávka už je pryč a popravdě, co bychom s tím měli dělat? Žalovat Marxistickou alternativu? Pro nás základní je, že to zaprvé čelí úplně zbytečné vyhrocenosti, spíše mediální než skutečné. Za druhé jsme rádi, že od včerejšího podvečera je se studenty hladká domluva, na všem jsme se domluvili a stávka je ukončena. To je náš základní postoj,“ říká proděkan.

  Univerzitu hlídali policisté.

  Škola nakonec asi padesátce studentů povolila ve škole strávit noc, předtím ale probíhala poměrně vyostřená debata.

  „Ten důvod, proč to předtím nebylo v pohodě, byl ten, že byla ze strany stávkujících velmi špatná komunikace. My jsme od začátku deklarovali, že se k tomu nepřipojujeme, ale že to respektujeme. Oni měli jenom jednoduchý pokyn, že se mají týden dopředu domluvit se správou budovy. Nedomluvili se, vůbec nekomunikovali, a když, tak velmi nespolehlivě. Za té situace jsme my nemohli připustit, aby tady přespali,“ dodal.

  Klid ale ani po skončení stávky nenastal. Studenti si našli další důvod protestu, kterým je rektor filozofické fakulty Tomáš Zima. A tak obsadili rektorát univerzity a nyní by chtěli spát pro změnu v něm. 

  Tomáš Zima chtěl se studenty debatovat, ti ho vypískali.

  Zimovi vyčítají zejména aféru, kdy se nedávno přišlo na to, že Karlova univerzita spolupracuje s úvěrovou společností Home Credit miliardáře Petra Kellnera. Poukazují i na to, že právě Kellner přispívá Institutu Václava Klause, který je skeptický k problematice klimatických změn.

  Klaus ml.: Je to skandál

  Zajímal nás také názor poslance a předsedy hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Ten roky učil, byl dokonce ředitelem soukromého gymnázia PORG a v oblasti školství patří k těm nejzasvěcenějším politikům.

  Působení Marxistické alternativy na půdě Karlovy univerzity považuje za skandální.

  „Jak tohle komentovat. Nám nedovolili besedovat se studenty ekonomické fakulty, přestože jsme byli pozvaní (Jihočeská univerzita minulý týden zrušila Klausovu přednášku s tím, že nechce poskytnout prostor pro politickou propagaci, pozn. red.). Že je to jako nebezpečné, politika a nevím co ještě. Pak se na univerzitě normálně konají neobolševické aktivity, vyzývání ke změně režimu. Co si o tom člověk má myslet, je to samozřejmě skandální,“ řekl Klaus.

  „Já jsem k tomu na Facebooku jako přirovnání použil takový leták z Ameriky, který v jádru zněl: Přestaňme ty lidi nazývat liberálními demokraty a nazývejme je tím, čím skutečně jsou, tedy eurobolševiky. Tak tohle si o tom asi myslím,“ dodal.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:58 čtvrtek 12. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   108
  • Tvl
   48
  • Super
   45
  • Haha
   36
  • Cože
   29
  • Sladký
   28
  Vybrali jsme pro vás

  Sexy učitelka si založila účet na platformě OnlyFans. Žáci ji našli a teď s ní flirtují

  Učitelek na OnlyFans, často také nazývané jako platformě pro dospělé, není málo. Většinou se vše zvrtne, když na jejich...

  Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

  Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

  Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

  Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

  Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

  Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz