jít naiDNES.cz

Tajemství rodiny tureckého prezidenta Erdogana: Ropa a kšefty s Islámským státem

Prezidentův syn Bilal Erdogan s manželkou. Solidní pán a úspěšný podnikatel, podle turecké opozice obchodník s teroristy. | foto: Reuters

Pokus o vojenský převrat opět přitáhl pozornost k Turecku, zejména pak proto, že namísto kritiky vůči tamnímu prezidentovi Erdoganovi, která zaznívá od evropských činitelů téměř denně, slýcháme slova nečekané podpory a vyzdvihování demokratických hodnot. Přitom ještě před před pár dny to byl autoritářský režim.

Nejvíce je to najednou vidět hlavně mezi Ruskem a Tureckem, kdy po sestřelení stíhačky si málem tyto země vyhlásily válku, ale když došlo k pokusu o převrat, Rusko byla jednou ze zemí, která měla Erdoganovi nabídnout azyl.

Prezident Putin otevřeně podporuje svůj turecký protějšek, přičemž to není tak dávno, kdy mluvčí Kremlu řekl, že Moskva má informace o tom, že syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana má zájmy v ropném obchodu s ozbrojenci v Sýrii.

Samotné Rusko poté označilo Turecko za přímé spojence Islámského státu.

Bilal Erdogan, absolvent Harvardu a třicátník s vizáží západního gentlemana, může být mužem, kvůli němuž nyní Evropu ohrožuje Islámský stát a má na to prostředky. Proč?

Rusko a turecká opozice obviňuje prezidentova syna, že od Islámského státu kupuje kradenou ropu z obsazených vrtů v Iráku, kterou s miliardovým ziskem přeprodává do asijských zemí. Jedním z významných zákazníků „isilské“ ropy je prý i prozápadní Japonsko.

Ještě tvrdší kalibr, než kšefty s ropou, je obvinění, že Bilalovy lodní společnosti jsou napojeny na rozsáhlou pašeráckou síť IS, která mezi uprchlíky směřující do Evropy infiltruje teroristy.

Erdogan starší se za „podnikání“ svého syna bije a veškerá obvinění hází ze stolu. „Bilal Erdogan je až po krk namočený v terorismu, ale dokud jeho otec bude prezident, bude chráněný před jakýmkoli soudním postihem,“ myslí si místopředseda turecké republikánské lidové strany.

Pozornosti médií a turecké opozice neušla ani Sümeyye Erdoganová, prezidentova dcera, která údajně provozuje tajný nemocniční tábor v Turecku u syrské hranice, kam auta turecké armády denně přivážejí množství raněných džihádistů, aby je zde ošetřili a poslali zpět do „oběhu“.

Rodinný klan uzavírá Erdoganův zeť, který je v současné době tureckým ministrem energetiky a je prý také zapleten do obchodu s „krvavou“ ropou.

Trnem v oku protivládních aktivistů je i prezidentský palác, který pro sebe Erdogan nechal postavit na ploše několikanásobně větší, než je Václavské náměstí, a který turecký Nejvyšší soud prohlásil za černou stavbu.

Podle kurdského lékaře žijícího desítky let v Česku Yekty Uzunoglua je turecká vláda prolezlá korupcí a Turecku rozhodně nejde o boj proti IS, jak to tvrdí Evropě, která ho nyní považuje za svého důležitého spojence, ale o politický make-up, jímž chce oslnit zbytek světa a získat podporu pro svůj skutečný záměr, tedy pro boj proti Kurdům.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 14. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  481
 • Tvl
  75
 • Cože
  57
 • Trapas
  48
 • Haha
  47
 • Sladký
  38
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře