Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz

  Bojují o území, přitom by si zasloužili svůj stát. 9 důvodů, proč je turecký vpád pro Kurdy zásadní

  Před dvěma lety si v referendu odhlasovali vlastní stát. Jenže vidina Kurdů na nezávislou budoucnost se brzy rozplynula. A nejen to. Místo vysněného Kurdistánu se teď pod náporem turecké armády bojí i o území na severu Sýrie, které musí jen potupně obývat. Přinášíme vám devět důvodů, proč je tato situace tak ostře sledovaná a proč by si Kurdové zasloužili být nikoliv utlačovaným etnikem, ale suverénním národem s vlastním státem.

  Označuje je za teroristy, roky proti nim brojí a teď se rozhodl k agresivnímu útoku. Turecký prezident Recep Erdogan na Twitteru oznámil, že jeho armáda zahájila vpád do severní Sýrie a hodlá z tohoto území vytlačit Kurdy. 

  Na hranicích došlo k prvním náletům a ozývají se exploze. Kurdové panikaří a bojí se o půdu pod nohama. O půdu, která by přitom mohla a měla být jejich skutečným domovem, jejich státem. Proč?

  Existuje čtyřicet milionů dobrých důvodů, proč Kurdové mají právo na sebeurčení: mít vlastní území. Je jich čtyřicet milionů, což z nich dělá největší etnikum světa bez vlastního státu. Na založení vlastního státu stačil většině národů mnohem menší počet lidí.

  Když mají nárok na vlastní stát Kosovo Albánci, není jediný důvod, proč by ho nemohli mít Kurdové.

  Mapa pomyslného Kurdistánu

  Mapa pomyslného Kurdistánu

  Pomyslný Kurdistán, o který léta Kurdové neúspěšně usilují, zaujímá rozlohu zhruba čtyři sta padesát tisíc kilometrů čtverečních (zhruba jako Irák) v pěti státech: jihovýchodní Turecko, severní Irák, severozápadní Írán, Sýrie a Arménie.

  Přes polovinu tohoto indoevropského národa žije v Turecku (asi až dvacet pět milionů), okolo čtyř milionů v Iráku, tři miliony v Íránu, milion v Sýrii a menší komunity žijí i v Arménii, Gruzii, Ázerbájdžánu a na Západě, hlavně v Německu (kolem pěti set tisíc).

  1. Náboženství

  Přístup Kurdů k náboženství je přesně to, co je v dnešním světě hodno obdivu. Jsou to totiž muslimové, ovšem jejich víra není žádný fanatismus. Je jim jedno, v co věříte vy nebo někdo jiný.

  Jsou zcela sekulární, což je věc, která by se měla zvláště v muslimských komunitách velmi podporovat.

  2. Bojují proti islamistům

  Jsou efektivní, odhodlaní a nevedou prázdné řeči jako mnoho jiných aktérů konfliktu v Sýrii. Jsou jedinou silou na území Iráku a Levanty, jsou schopni účinně zatlačovat bojovníky tzv. Islámského státu.

  Ten už de facto definitivně porazili a nyní mají v rukou tisícovky zajatých islamistů.

  Kurdské ženy v bojové linii v emancipovaném postavení.

  Kurdské ženy v bojové linii v emancipovaném postavení

  Turecko má z Kurdů oprávněný strach, předně ze Strany kurdských pracujících (PKK) a Lidových obranných jednotek (YPG), které řadí k teroristickým skupinám a na jejichž hlavy shazuje bomby. Kurdové jsou sice vojensky podporováni z USA, EU a také z Česka, které jim posílá samopaly a náboje.

  To ale nestačí.

  Bez legitimní armády legitimního státu budou kurdští obránci považováni jen za partyzánské guerilly bez vojenských výsad.

  Iráckokurdští bojovníci péšmarga, jejichž název znamená „ti, kdo čelí smrti“...

  Pešmergové jsou postrachem pro Islámský stát.

  3. Lidé na Západě jim fandí

  V celém syrském chaosu už nemá sympatie běžných lidí na Západě vůbec nikdo. Islámský stát, Asad, různé fronty an-Nusra, Turci, Rusové, Američani, nikdo z nich si rozhodně srdce lidí nezískal (samozřejmě vyjma fanatických rusofilů).

  In můžete být i s kurdskou vlajkou.

  In můžete být i s kurdskou vlajkou.

  Kurdové jsou v tomto směru výjimkou a vlastní stát by jim mnoho lidí u nás přálo. A to je pro ně dobrá reklama.

  4. Turecko

  Turci budou vbrzku jedním z největších problémů Evropy a nenechme se mýlit tím, že teď jim zrovna chvíli budeme vracet uprchlíky. Nic by nerozzuřilo Turky více než vznik samostatného kurdského státu.

  Pro Turky jsou Kurdové větší problém než islámský stát.

  Pro Turky jsou Kurdové větší problém než Islámský stát.

  Na druhou stranu by Kurdistán mohl tvořit protiváhu stále agresivnějšímu chování prezidenta Erdogana. Tenhle politik Evropě ještě zle zatopí a je potřeba mít vůči němu spojence.

  5. Mír

  Dokud nevznikne svobodný Kurdistán, nebude mír ani v Sýrii, ani v Iráku, ani v Turecku. Situace už zašla příliš daleko a třicetimilionový národ prostě nelze držet v rámci zhroucených států, jako je Sýrie nebo Irák.

  Vůdce iráckých Kurdů Massud Barzani prohlásil, že nyní nastal čas na vlastní...

  Vůdce iráckých Kurdů Masúd Barzání prohlásil, že nyní nastal čas na vlastní stát.

  Jestli mají tyhle země jednou žít v míru, Kurdové musí mít samostatnost, autonomie už dávno nestačí. Samostatný stát Kurdů může sloužit jako nárazníková zóna mezi Araby a Turky.

  6. Realita

  Úvahy o tom, jestli Kurdové mají mít svůj stát, jsou tak trochu zbytečné. Kurdové už jej, minimálně na severu Iráku, de facto mají. Jsou schopni se ubránit jak islamistům, tak stále poměrně slabé irácké armádě. Pokud by zítra vyhlásili v severním Iráku samostatnost, Irák s tím nebude schopen udělat skoro nic.

  Mají fungující hospodářství, standardní státní strukturu a přes protesty Turecka a Iráku rozvíjejí ekonomické kontakty.

  Bez nadsázky jde o nejlépe organizovaný národ bez vlastního státu.

  7. Ropa a voda

  Kurdistán by se s klidem mohl zařadit mezi nejbohatší státy světa. Jenom ropa z iráckého Kurdistánu patří k těm nejkvalitnějším na světě. Vedle ropy a plynu má Kurdistán ještě daleko cennější bohatství a tím je voda!

  Největším bohatstvím Kurdů jsou ohromné zásoby pitné vody.

  Největším bohatstvím Kurdů jsou ohromné zásoby pitné vody.

  Tady je potřeba připomenout, že největším problém lidstva v 21. století bude brzy nedostatek pitné vody.

  A jsou to právě Kurdové, kteří disponují kvalitní levnou vodou, která tryská z jejich hor.

  8. Odvaha žen

  Tohle není úplně košer důvod, vlastně to možná vůbec není důvod, ale odvaha kurdských žen je zjevně mimořádná a zaslouží si ocenění. Nejde o to, že bojují ženy, to ostatně dělají i jiné armády světa.

  Tyhle ženy bojují proti lidem, kteří je v případě zajetí budou donekonečna znásilňovat a připravovat jim peklo na zemi.

  Kurdské ženy bojovnice jsou dokladem nejen mnohem rovnějšího postavení...

  Kurdské ženy-bojovnice jsou dokladem nejen mnohem rovnějšího postavení „slabšího“ pohlaví v tamní společnosti, ale také neuvěřitelného odhodlání.

  Smrt je to nejlepší, co je v podobném případě může potkat. Takové ženy si zaslouží, aby tahle odvaha byla odměněna vlastním státem.

  9. Láska k Česku

  Málo se ví, že Kurdové sympatizují s Čechy.

  Zasloužil se o to především Václav Havel, který jako první evropský státník oficiálně přijal představitele kurdské autonomní vlády. Česko bylo také první zemí, která otevřela v Irbílu svůj konzulát. Naše země má s Kurdistánem také čilé obchodní vztahy.

  Například česká Škodovka vyvezla přes dva tisíce octavií do hlavního města kurdské správy, kde mají obnovit zastaralý vozový park tamní taxislužby. Obchodní kontrakty sahající až do šedesátých let obnovila i brněnská značka traktorů Zetor.

  Kurdistán má dnes opravdu obrovský potenciál a český trh tu může najít velkou příležitost. To je ostatně další dobrý důvod, proč by Česko mělo podporovat samostatný Kurdistán.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 6. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   608
  • Trapas
   73
  • Haha
   71
  • Tvl
   66
  • Cože
   65
  • Sladký
   60

  Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

  Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

  Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

  Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

  Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

  Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz