jít naiDNES.cz

Okamura vaří z vody, historik mu nabízí doučování: Pomůže to SPD z marastu zapomnění?

Tomio Okamura rád vaří, často však z vody, zejména co se historických reálií týče. Historik Michal Stehlík mu proto nabízí lekce zdarma. | foto: Koláž Expres.cz

Předseda SPD Tomio Okamura proslul tím, že si dějiny často vykládá po svém a svým příznivcům a voličům často servíruje historické události tak, jak se ve skutečnosti vůbec nestaly. Historik Michal Stehlík podal lídrovi zmíněné strany pomocnou ruku a nabízí mu kurzy historie. Záchranné lano přichází pozdě, pád SPD tím asi nezastaví.

„Dobrý den, pane Okamuro, s neskrývanými obavami v kombinaci s narůstajícím údivem sleduji množství odkazů na historické události, procesy a osobnosti, které vy a vaše hnutí používáte ve veřejném prostoru,“ napsal historik Michal Stehlík v dopisu adresovaném šéfovi SPD.

„Nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o fatální nedostatek zcela základních znalostí,“ dodal na adresu Tomia Okamury, který v nedávném postu na Facebooku napsal, že Evropská unie má nacistické kořeny.

Podle Stehlíka se přirovnání a příklady úplně míjejí s historickou skutečností. Proto chce historik SPD „podat pomocnou ruku, aby se její proklamace nezakládaly na zjevných nesmyslech, nepravdách či účelově poupravených tvrzeních“.

Historik Okamurovi a „jeho“ poslancům nabízí zdarma půlroční kurz soudobých dějin zaměřený na témata, která SPD ráda využívá.

Těžko říct, jestli to Okamurovi a jeho partaji pomůže. Už čtyři měsíce se ve volebních průzkumech propadá. Na konci září by hnutí SPD, které by volilo 7,5 procenta respondentů, skončilo na 4. místě. Oproti srpnu by ztratilo celé procento. Podle analytiků agentury Median, která průzkum prováděla, se potvrdil sestupný trend preferencí SPD, které klesají už skoro půl roku.

Straně vyrostla zdatná konkurence, která jí odvedla část voličů. Z Trikolóry Václava Klause mladšího musí být Okamura dost nesvůj. Je proto otázkou, zda mu „last minute“ kurz historie bude k něčemu, jestli ho stačí zúročit.

Klaus mladší s Trikolórou válcuje Facebook.

Klaus mladší s Trikolórou válcuje Facebook.

„Je to zoufalá snaha neúspěšného kandidáta KDU-ČSL o zviditelnění za každou cenu. Historii by si měli naopak nastudovat lidovci, aby přestali jezdit na sjezdy sudetoněmeckého landsmanšaftu, který prokazatelně založili kovaní nacisté a fašisté, kteří chtěli zlikvidovat český národ,“ tlumočila mluvčí Barbora Zeťová stanovisko strany. 

Vypadá to, že SPD nabídku zřejmě nevyužije.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat