Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Táňa Fischerová o volbě prezidenta: Havel by byl zděšen a umřel by znovu!

  V roce 2013 kandidovala herečka, spisovatelka a dříve i poslankyně Táňa Fischerová na první prezidentku České republiky. Ačkoliv do druhého kola nepostoupila, získala 70 tisíc občanských hlasů na podporu své kandidatury a v prvním kole volby 166 211 hlasů. V exkluzivním rozhovoru pro Expres se signatářka Několika vět zamyslela nad blížící se volbou hlavy státu a oběma kandidáty.

  Sama jste kandidovala v první přímé volbě prezidenta. Vidíte nějaký rozdíl v průběhu prvního kola před pěti lety a nyní?

  Některé okolnosti se sobě podobají, jiné jsou rozdílné. I v první volbě byli k sobě kandidáti v prvním kole víceméně slušní, včetně Miloše Zemana, ve druhém to však už neplatilo. Letos se mi zdá, že všichni kandidáti přijali za své metody marketingu, bylo vidět méně nadšení, menší zapojení lidí zvenku, i když dobrovolníci jistě také nescházeli. Ve snaze být zvolení všichni kandidáti mluvili podobně a nikdo z nich nenašel odvahu (alespoň pokud jsem sledovala diskuse) otevřeně říct například, že nějaké menší množství válečných uprchlíků z míst ohrožených válkou máme přijmout, chceme-li se hlásit k humanitní demokracii. Viděla jsem také málo originality a odvahy v názorech.

  Jaký by měl být český prezident? Který z kandidátů byl pro vás v prvním kole nejpřijatelnější?

  Prezident by měl být především mravní osobností, která svým jednáním dává příklad ostatním. Že dodržuje Ústavu a je slušný, je samozřejmostí. K něčemu takovému zraje člověk celý život, a proto nestačí pár měsíců před volbou a dobrý tým, který naučí kandidáta, jak se chovat a jaké odpovědi dávat, aby byl přijatelný. Proto jsem si vytyčila měřítka pro budoucího prezidenta. Je to bezúhonnost v minulém režimu, angažmá ve veřejném prostoru za zlepšení poměrů po roce 1989 a odvaha nazývat věci pravými jmény. To souvisí se svědomím a vnitřní kázní. Nejblíže tomu byl Marek Hilšer, protože ve veřejném prostoru byl vidět. Ani on ale ještě podle mne nedozrál ve skutečnou osobnost. Záleží teď na něm, jakou cestou půjde dál.

  Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Jak byste tyto dva kandidáty charakterizovala a co podle vás mluví v jejich prospěch či neprospěch? Podpoří někoho Klíčové hnutí?

  Do hodnocení nikdy nevkládám osobní animozity. Podle mne Miloš Zeman bohužel za pět let svého prezidentství nenaplnil ani osobnostně, ani politicky nic z toho, co by prezident měl zosobňovat. To znamená ani nadstranickost, mravnost, moudrost, ani spravedlivost. Naopak do výkonu své funkce přinesl zvýhodňování vlastních zájmů, vlastních lidí bez ohledu na jejich pověst a činy, opovrhování Ústavou a nadržování velkým korporacím, ať jde o Andreje Babiše, nebo Petra Kellnera a státy, jako jsou Čína a Rusko. Z jeho dobrých činů uznávám naplnění Ústavního soudu nebo podporu lesních školek. Jiří Drahoš má jednu hlavní výhodu. Působí jako slušný člověk a to po Miloši Zemanovi není málo. Jinak ovšem podle mých kriterií sice naplňoval svou kariéru vědce a manažera, což není málo, ale zápasům za lepší společnost se kromě obhajování Akademie věd, kde to měl v popisu práce, nevěnoval. Nejsem nadšená z jeho poradců, přesto jej v tuto chvíli budu volit, protože věřím, že může vrátit společnost ke slušnosti a kulturně-humanitním hodnotám, které teď dřímají za betonovou stěnou. Klíčové hnutí nepodpoří nikoho, protože jeho programu nikdo z uvedených kandidátů neodpovídá.

  Dá se chápat druhé kolo jako určité referendum o setrvání Miloše Zemana ve funkci a radikální změně v dosavadním stylu výkonu nejvyššího státního úřadu?

  Ano. Jedině tak je beru a chápu. Jako referendum o setrvání Miloše Zemana ve funkci a zásadní změně ve výkonu nejvyššího státního úřadu.

  Co soudíte o kritice nejbližších spolupracovníků současného prezidenta, ke které se překvapivě přidal i Andrej Babiš? Jsou skutečně takovou hrozbou a proč?

  Ano. Jsou hrozbou pro chod státu i pro výkon funkce prezidenta. Pan Mynář, Nejedlý a Ovčáček jsou tři lidé, kteří si pro sebe nastavili vlastní výhodná pravidla, ovšem po občanech v podhradí se vyžaduje, aby pravidla a zákony dodržovali. Prezidentovi to nejen nevadí, ale opírá se o ně a tím legitimizuje porušování principu slušnosti i svévoli jednotlivých aktérů. Pan Ovčáček se chová, jako by nebyl mluvčím, ale prezidentem, což je proti smyslu jeho profese. Pan Mynář domlouvá obchody v cizím státě, tím dělá ostudu naší zemi, a nemá dodnes bezpečnostní prověrku. A pan Nejedlý připomíná minulý režim, kdy o všem rozhodovali poradci, kteří měli velkou moc a nenesli žádnou odpovědnost, protože vlastně byli i nebyli současně.

  S peticí, kterou Drahoš podepsal, souhlasím

  Jiří Drahoš je zase svými odpůrci líčen jako bezbarvý lokaj bruselských zájmů, který například udělá vše pro přijetí co největšího množství uprchlíků ku spokojenosti vedení EU. Ačkoliv se opakovaně k těmto výtkám vyjadřoval a své názory prezentoval, jsou stále opakovány a mnoho občanů jim věří. Jak si to vysvětlit?

  Tady je bod, pro který jsem kritizovala všechny kandidáty. Kvůli extremistům, jako je pan Konvička a Okamura, kteří Miloši Zemanovi nejen nevadí, ale naopak je podporuje, a kvůli mediím, která ve velké většině předváděla pouze davy uprchlíků, kteří se valí jako kobylky, aby požrali všechno živé a zničili Evropu i nás, se podařilo většinu lidí přesvědčit, že nemáme přijmout vůbec nikoho a máme se raději zadrátovat a ozbrojit, než bychom sem někoho pustili. Ve světě dnes působíme jako odstrašující země a to není dobrá nálepka. Jiří Drahoš podepsal petici vědců, se kterou lze jenom souhlasit, a dnes by měl své správné postoje hájit, a ne ustupovat populismu extremistů a bránit se. Měl by vysvětlit, že odpovědnost za svět znamená solidarizovat se s bědnými – a pár stovek jich přijmout, a pak se nemusíme bavit o kvótách, které jsou vždy náhražkou tam, kde není dobrá vůle. Měl by pochválit naše lidi, kteří vždy uměli pomáhat, a apelovat na toto dobré a ušlechtilé jádro. To, že Drahoše tak líčí ti, kdo nahnali lidi k těmto postojům, nepřekvapuje. Využijí všeho a vedou zemi ke dnu. Rozděl a panuj – staré pořekadlo – a tito lidé s ním umně zacházejí.

  Jak na vás prezident působí po zdravotní stránce? Opravdu je tak zdráv, jak uvádějí jeho lékaři, nebo může jít o účelová tvrzení? Například lékař-psychosomatik Jan Hnízdil tvrdí, že je Zeman ve vážném zdravotním stavu.

  Stačí se přece podívat na jeho tvář. Jeho fyziognomie se za poslední rok zásadně proměnila. Dívá se na nás starý vyděšený člověk s vyhaslýma očima. Nepotřebuji týmy lékařů, aby ti mně vyvrátili, co vidím. Miloš Zeman je na konci svých sil. Je podle mne neodpovědné z těchto důvodů, že znovu kandiduje. Nemůže zaručit, že dokončí svůj mandát. Co když se zhorší jeho stav a neodstoupí ze zdravotních důvodů? Jak bude země fungovat?

  S Václavem Havlem vás pojilo dlouholeté přátelství. Dokázala byste odhadnout, jak by vnímal aktuální dění na české i mezinárodní politické scéně?

  Václav Havel by byl zděšen. Kdyby žil, tak by z toho, co se děje, znovu umřel. Všechno, co přinesl, je v troskách. Kultura, sebereflexe, humor, úcta ke druhým a ke slovu. Nebyl by šťastný ani z mezinárodní situace. Kdo by dnes mohl být šťastný, když se dívá do světa i do naší země?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 24. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   98
  • Super
   81
  • Haha
   14
  • Tvl
   11
  • Cože
   9
  • Sladký
   7
  Vybrali jsme pro vás

  Obsah z OnlyFans stále uniká na veřejná fóra. Populární je video, kde má influencerka orální sex

  Kauza s uniklými fotkami z OnlyFans proletěla nedávno internetem. Některé tvůrkyně s tím bojují, ale zřejmě marně....

  Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

  Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

  Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

  Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

  VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

  Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz