jít naiDNES.cz

Pojídá včely, pronásleduje lidi. K hranicím Česka se blíží agresivní sršeň asijská

Sršeň asijská číhá u úlu a útočí na vracející se včelí dělnice. | foto: Profimedia.cz

Šíří se Evropou a brzy nevyhnutelně zamoří i Česko. Řeč je o mimořádně agresivní sršni asijské, která se v roce 2004 omylem dostala do Francie a od té doby postupuje dále celým starým kontinentem. Aktuálně by podle odborníků měl být tento nebezpečný hmyz už v Bavorsku, tedy vůbec ne daleko našim hranicím. Sršeň asijská se vyznačuje tím, že člověka pronásleduje tak dlouho, než se jí povede zaútočit!

Jde prý o otázku pouhých několika let. Sršeň asijská postupuje Evropou a začíná si pomalu brousit kusadla i na Českou republiku. 

Od roku 2004, kdy byla nešťastně dovezena její královna do Francie se zásilkou bonsají, už stihla zamořit Španělsko, Portugalsko, Itálii či Belgii. A nyní už i Německo, což je pro nás důvod bít na poplach.

„Druh se stále šíří na východ a na sever. Předpokládám, že v současné době bude již v Bavorsku. Odhaduji tak 150 až 200 kilometrů od našich hranic, možná i blíže,“ řekl Blesk.cz Jakub Straka z entomologického oddělení katedry zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

K českým hranicím se blíží mimořádně agresivní druh sršně - sršeň asijská.

Sršeň asijská je menší než naše sršeň obecná, také je ale mnohem agresivnější.

Sršeň asijská neděsí svou velikostí, ostatně je s průměrem dva centimetry délky těla menší než naše sršeň obecná, ale agresivitou. Člověka nenapadá jen v bezprostředním nebezpečí, stačí se jen objevit v blízkosti jejího hnízda a začne vás pronásledovat do té doby, než se jí podaří zaútočit. To sršeň obecná útok většinou po dvaceti metrech vzdá.

K českým hranicím se blíží mimořádně agresivní druh sršně - sršeň asijská.

Sršeň asijská hoduje na nebohých včelách.

Kromě toho sršeň asijská představuje doslova zkázu pro včelaře, protože jde o dravce, který právě včely bez milosti napadá. Své o tom vědí především chovatelé včel z Francie, odkud se agresivní druh do Evropy šíří. Sršeň včely napadá mazaně tak, že hlídkuje u úlů a vrhá se na vracející se včelí dělnice.

K českým hranicím se blíží mimořádně agresivní druh sršně - sršeň asijská.

Sršně plení včelí úl.

Naštěstí ale příchod sršně asijské není otázkou několika dalších měsíců, ale spíše let. Možné je i to, že se Česku vyhne.

K českým hranicím se blíží mimořádně agresivní druh sršně - sršeň asijská.

Hnízdo sršní asijských

„Myslím, že je to horizont pěti deseti let, a bůhví jestli vůbec. Záleží, jak se bude šířit přes Německo,“ řekl Blesku Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Fotogalerie

Komentáře