Exkluzivně ze Srí Lanky: V kostele byly poházené ostatky i dětské botičky, popsal Roman

Tři sta deset mrtvých a dalších pět set zraněných, taková je zatím bilance série ničivých atentátů na Srí Lance. O tom, jaký horor oblíbenou zemi turistů zachvátil, ale nejvíce vypovídají slova očitých svědků. „V kostele svatého Šebestiána byly kaluže krve a kousky ostatků. Nejvíce mě ranilo, když jsem viděl dětské botičky a hračky,“ popsal pro Expres.cz Roman, který na Srí Lance aktuálně žije.

Série několika koordinovaných teroristických útoků na Srí Lance má mimořádně ničivé následky. Počet mrtvých postupně vzrostl už na 310, dalších 500 lidí je zraněno. Policie nyní intenzivně pátrá po pachatelích a několik jedinců už zadržela.

V zemi ale stále panuje chaos. Nikdo neví, zda očekávat další útoky, navíc několik kostelů a hotelů, které se staly terčem islamistů, se proměnilo v ruiny. Na Srí Lance aktuálně pobývá i Čech Roman, který už v osudný den Expresu popsal výbuch u kostela svatého Šebestiána, během nějž se nacházel jen několik minut daleko. Na místo osmé exploze se vydal znovu a z jeho slov mrazí.

„Dnes (v pondělí, pozn. red.) jsem navštívil kostel znovu, na ulici a v jeho okolí to bylo oproti včerejšku mnohem více hektické a cítil jsem mnohem větší napětí. Na místě by se atmosféra dala krájet,“ popisuje Roman zážitek, na který rozhodně nebude vzpomínat v dobrém. Rozhodně ne poté, co v kostele svatého Šebestiána viděl.

Fotografie z nedělního masakru na Srí Lance

Fotografie z nedělního masakru na Srí Lance

„Přímo u kostela se na zemi válelo roztříštěné sklo a střešní tašky. Uvnitř kostela bylo ve zdech mnoho děr následkem výbuchu. Na mnoha místech byly také kaluže krve a kousky ostatků. Nejvíce mě ranilo, když jsem viděl dětské botičky a hračky,“ napsal nám Roman ze Srí Lanky.

Vzápětí také prozradil, co nejhoršího v rozbořeném kostele viděl. „To byla část lidského skalpu,“ popsal.

Srí Lanka je v tuto chvíli na nohou, byl vyhlášen výjimečný stav a policie intenzivně pátrá po strůjcích zrůdného činu. Podle místních úřadů za celou akcí stojí islamistická skupina označovaná jako národní Tauhíd džamáate. Její členové byli pravděpodobně v kontaktu se zahraničními islamisty.

Fotogalerie

Komentáře