„Uvědomujeme si svoji pozici strany, bez které nemůže vzniknout žádná vládní koalice ani jednoho typu. Proto budeme přistupovat k jednáním zodpovědně, tak aby vláda vznikla,“ zdůraznil předseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Čaputovou a nevyloučil ani jednu ze dvou variant případné nové vlády.
Pellegrini tudíž připustil i možnost vzniku vlády bez Směru. Zdůraznil ale, že pokud by se Hlas-SD rozhodl zůstat v opozici, nastala by patová situace a hrozily by opět předčasné volby.
Pellegrini se zatím s předsedou Směru Robertem Ficem nesetkal, ale neformálně už jednal s předsedou hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michalem Šimečkou.
„Potvrdili jsme si, že v případě neúspěchu jednání s první stranou jsme připraveni zasednout za jednací stůl s potenciální čtyřkoalicí,“ uvedl předseda Hlasu. Pellegrini také uvedl, že nemá obavy, že by vstup do obou zmíněných koalicí vedl k rozpadu Hlasu. Na otázku, zda mu Šimečka nabídl post předsedy vlády, ale neodpověděl.
Možnosti sestavené vlády a postoj Čaputové
První možností je podle Pellegriniho trojkoalice Směr-Hlas-Slovenská národní strana. Druhou variantou je Progresivní Slovensko, Hlas, Svoboda a Solidarita (SaS) a Křesťanskodemokratické hnutí (KDH).
Ze sociálních sítí Zuzany Čaputové je patrné, že by si slovenská prezidentka přála, aby zvítězila možnost druhá. Zatímco Michalovi Šimečkovi pogratulovala k volebnímu výsledku a během setkání si vzájemně vyměňovali přátelské úsměvy, u fotografie s Robertem Ficem pouze uvedla, že mu předala pověření k sestavení vlády.
„Očekávám, že mi nejpozději do dvou týdnů ukáže parlamentní většinu a myšlenku zorganizovat budoucí vládu,“ dodala Čaputová k fotografii, na které si s Robertem Ficem podává ruce, přičemž jejich setkání působí velmi odměřeně.
Sobotní volby vyhrál Směr se ziskem 22,94 procenta hlasů. Druhé skončilo liberální hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečky se ziskem 17,96 procenta hlasů a třetí Hlas se 14,7 procenta hlasů.
Fotogalerie |