jít naiDNES.cz

Zákaz alkoholu na Vltavě? Ani náhodou, ke šlapadlům vám prodají i pivo

Nevinná forma odpočinku, nebo zábava, která skýtá větší nebezpečí, než se zdá? Redaktoři Expres.cz se projeli šlapadlem po Vltavě a nestačili se divit. I přestože jsme si pro naši plavbu vybrali všední den, byla řeka plná všemožných plavidel, navíc někteří lidé vůbec nerespektovali pravidla. Důležitější ale je, že i přes přísný zákaz jedna z restaurací prodává lidem na šlapadlech alkohol.

Na šlapadlo jsme vyrazili ve všední den první zářijový týden, kdy šlapadla a podobná další plavidla jsou na Vltavě stále díky teplému počasí k zapůjčení na mnoha místech. My jsme si pro start naší plavby vybrali jednu z půjčoven na Žofíně.

Vystáli jsme si pěknou frontu plnou nadšených turistů a za hodinovou jízdu na šlapadle jsme zaplatili 300 korun. Muž, který má starosti proškolování, nám na malé mapě ukázal, kde přesně se nacházejí zakázané zóny, a také nám sdělil, ať nejezdíme příliš blízko k břehu, protože by se mohlo stát, že tam uvázneme.

Později jsme zjistili, že dost lidí tato pravidla vůbec nerespektuje.

Před nástupem na šlapadlo jsme si všimli velké cedule s nápisem Zákaz konzumace alkoholu. Ani toto pravidlo ale mnozí nedodržují.

Na šlapadlech se nesmí konzumovat alkohol. Hned vedle je ale restaurace, která...

Hned za rohem se totiž nachází restaurace, která lidem na šlapadlech nabízí drink na cestu. Objednali jsme si točené pivo, servírka nám ho bez problémů donesla a řekla si o 68 korun.

Servírka redaktorovi Expresu prodala pivo.

Servírka redaktorovi Expresu prodala pivo.

Studené pivko na vodě chutná skvěle, ale pokud si někdo dá tři čtyři na sluníčku a ještě k tomu přijde k vodě už trochu „posilněn“ odjinud, nemusí to dobře dopadnout.

Kromě pádu do vody mu hrozí i pokuta až 100 tisíc korun.

„Alkohol mohou pít pouze ti, kteří se neúčastní vedení malého plavidla, například šlapadla. Pro ty, kteří se vedení účastní, žádná tolerance není. O restauraci víme. Nicméně je nutné zdůraznit, že každý kdo se v tomto smyslu účastní plavebního provozu, má za povinnost seznámit se s pravidly provozního řádu, který je vyvěšen v půjčovnách malých plavidel,“ sdělil Expresu por. Mgr. Jan Rybanský, tiskový mluvčí pražské policie.

„Policie provádí namátkové kontroly. Pokud zjistíme, že vůdce malého plavidla je pod vlivem alkoholu, oznamujeme tento přestupek Státní plavební správě, která zahajuje řízení o přestupku,“ dodal mluvčí.

Za celou dobu, co jsme pluli po Vltavě, jsme ale žádnou policejní hlídku neviděli.

Tato příjemná restaurace prodává alkohol lidem na šlapadlech.

Tato příjemná restaurace prodává alkohol lidem na šlapadlech.

Co se pravidel provozního řádu týče, my jsme s nimi v půjčovně seznámeni nebyli. Řečeno nám bylo pouze to, kam nemáme jezdit. 

Možná by bylo namístě detailnější proškolení, ale tomu by někteří stejně asi nevěnovali pozornost. U Střeleckého ostrova jsme spatřili partu cizinců na šlapadle v poněkud bezradné situaci. Neposlechli školitele, pluli k břehu a uvázli.

Nebezpečí hrozí i jinde. Většina lidí si na šlapadle užívá pohodu a vůbec nevnímá dění kolem sebe. Na řece ale pluje mnoho dalších plavidel, často také velké parníky, které se pak šlapadlům musejí vyhýbat. A ne vždy je takový manévr vůbec možný.

Sami jsme se dostali do situace, kdy nechybělo málo a došlo ke střetu. Když jsme se pohotově vyhnuli parníku, málem do nás z druhé strany vrazilo další šlapadlo. 

Někdy je to o fous.

Někdy je to o fous.

Navíc na to, že se jednalo o všední den, byla Vltava doslova šlapadly „posetá“. Půjčovny vůbec neřešily, že je na řece už tak dost „těsno“, a zvesela přibývala další a další plavidla.

O víkendu bývá situace na Vltavě ještě mnohem kritičtější. Zdá se, že ke zpřísnění bezpečnostních podmínek dojde až poté, co se někomu něco stane.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře