jít naiDNES.cz

Vrátíte se z Turecka v rakvích, vzkázal Erdogan Australanům a Novozélanďanům

Zcela skandálním způsobem se k nedávnému teroristickému útoku na Novém Zélandu postavil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Místo aby odsoudil snahy vyvolat mezi muslimy touhu po pomstě na nevinných, sám pohrozil smrtí občanům Austrálie a Nového Zélandu. „Vaši prarodiče sem přišli a vrátili se v rakvích. Bezpochyby vás pošleme domů jako vaše prarodiče,“ vzkázal. Na předvolebních mítincích dokonce svým fanouškům pouští záběry ze střelby v obou mešitách.

Stovky lidí po celém světě zemřely rukou muslimských radikálů, přesto světové politické špičky vždy neúnavně připomínaly, že vyvolávání protimuslimských nálad či snad dokonce msta na nevinných nejsou řešením. Opačně to bohužel nefunguje.

Turecký prezident, podle mnohých spíše diktátor, Recep Tayyip Erdogan se k nedávnému útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch, kde rukou krajně pravicového teroristy Brentona Tarranta zemřelo padesát lidí, vyjádřil naprosto skandálním způsobem. Doslova a do písmene vzkázal Australanům a Novozélanďanům, že pokud mají problém s islámem, vrátí se domů v rakvích jako jejich předci.

„Vaši předci sem přišli a někteří z nich se vrátili v rakvích. Nepochybujte, že vás pošleme zpátky tak jako vaše předky,“ citují Erdogana světová média včetně agentury AFP.

Přesný překlad jeho slov se různí, podle některých serverů měl Erdogan říct, že pokud lidé z Austrálie a Nového Zélandu přijedou v míru, pak je to v pořádku, pokud mají s islámem problém, pak se vrátí v rakvích.

Většina ale cituje, že turecký prezident prostě vzkázal, že se vrátí v rakvích.

Recep T. Erdogan udělá vše, aby v referendu uspěl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ať tak či onak, stejně Erdoganovo jednání dalece překročilo všechny meze. Přirovnáním s předky Australanů a Novozélanďanů narážel na vylodění tamních expedičních sborů na tureckém poloostrově Gallipoli v dubnu 1915, při kterém mnoho vojáků zemřelo. 

Právě velká spousta jejich potomků se každoročně vydává do Turecka vzdát zemřelým předkům hold, na ně tedy Erdogan nepochybně svoje slova mířil a zneuctil tím i památku padlých za první světové války.

Turecký prezident ale zašel ještě dál. Svůj národ zcela bez okolků burcuje k pomstě, teror v Christchurchi označil za součást velkého spiknutí bezvěrců proti Turecku a islámu obecně. Aby svoje řeči podpořil, přehrává dokonce na předvolebních mítincích video ze střelby, které na internet přenášel samotný střelec Tarrant.

„Po všech těch letech nás stále nenávidí, jediným důvodem je, že jsme muslimové a oni křesťané. Jejich cíl je stejný jako těch, kdo se pokoušejí vytvořit koridor teroru podél naší hranice,“ prohlásil dokonce Erdogan. Ptal se také, proč se v případě útoku v Christchurchi nemluví o „křesťanském teroru“, když jiné útoky jsou označovány za „islámský teror“.

Proti jeho komentářům se už rázně ohradil například australský premiér Scott Morrison. Ten prohlásil, že vyjádření tureckého prezidenta shledává naprosto šokujícím a že nepřijme žádnou omluvu. Místo toho žádá, aby Erdogan svoje výroky odvolal a aby turecká televize přestala zkreslovat australskou politiku. Varoval také všechny Australany, aby byli při cestách do Turecka opatrní.

To samé učinil na Novém Zélandu i tamní vicepremiér a ministr zahraničí Winston Peters, který protestoval proti politickému zneužití masakru v Christchurchi a prohlásil, že Erdoganovo počínání může naprosto nespravedlivě ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:56 18. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  67
 • Trapas
  31
 • Super
  22
 • Haha
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  12
Komentáře