Pravicový novinář Milo Yiannopoulos způsobil velký poprask svými komentáři k nedávnému útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch. Kromě mnoha dalšího ovšem přišel s poměrně vážným obviněním. Prohlásil, že jeden z cílů masového vraha Brentona Tarranta, a to mešita Al Noor, byl minimálně ve dvou případech líhní islamistických radikálů. Nyní se ukazuje, že měl nejspíš pravdu.
Na novozélandském serveru Stuff se v roce 2014 objevila reportáž o tom, že právě z této mešity vzešli minimálně dva radikálové. Šlo o Australany Daryla Jonese a Christophera Havarda. Ačkoliv web Stuff reportáž z internetu po útocích stáhl, stále existuje její archivovaná verze. A ta příběh obou radikálů důkladně dokumentuje.
V případě Christophera Havarda článek informuje o tom, že se podle rodičů v Al Nooru zradikalizoval, ale představitelé mešity něco takového odmítli, prý tam jen studoval islám. Ať tak, či onak, nakonec skončil v Jemenu a byl na něj vydán zatykač za to, že měl unášet lidi původem ze Západu.
Není jasné, zda se spolu s ním právě na těchto zločinech podílel i Daryl Jones. Oba dva se každopádně v Jemenu dali dohromady. Jones podle známých vždy býval tichým chlapcem, prý se v něm ale zřejmě někde hluboko skrývalo zlo. Jakmile totiž konvertoval, prý se svými blízkými zpřetrhal kontakty a vydal se na Blízký východ.
Oba dva nakonec zemřeli společně, a to zároveň s pěti dalšími radikály na konvoji, který zasáhla raketa vystřelená z dronu armády Spojených států v jemenské provincii Hadramout. Patřili k pěším vojákům teroristické organizace al-Káida.
„Muž, který se před deseti lety zúčastnil konvertního víkendu v mešitě, nám řekl, že tam hostující řečník z Indonésie mluvil o násilném džihádu a spousta lidí jeho názory sdílela: Většina mužů se rozčilovala nad morální slabostí Nového Zélandu. Řekl bych, že byli radikální,“ citoval server Stuff svůj zdroj.
Ať už je pravda, že z mešity Al Noor mohli vyjít i jiní mimo uvedených dvou radikálů, zrůdný čin Brentona Tarranta to nezlehčuje ani o ten nejmenší kus. Jak napsal třeba britský magazín New English Review, úřady by měly mešitu kontrolovat, ale krveprolití není ani v nejmenším cestou. I přes výzvy ke klidu ale radikálové z tzv. Islámského státu ke krevní mstě svoje „bratry“ burcují.
Fotogalerie |