Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Hrad ve skále, který chátrá. Jaký je příběh Krejčířovy vily a proč se ji lidé bojí koupit?

  Radovan Krejčíř se v knize pochlubil, že jeho vila byla vedena jako fabrika. | foto: koláž Expresu

  Kdysi to v honosné a vysokou zdí opevněné vile tyčící se nad městečkem Černošice žilo. Vládce českého podsvětí Radovan Krejčíř tam pořádal okázalé večírky, zval si celebrity, alkohol tekl proudem a podle mnohých nebyly žádnou výjimkou ani drogy. Nyní ale palác, který je zapuštěný hluboko do skály a v JAR souzený podnikatel tu kdysi choval dokonce i pověstného žraloka, zeje prázdnotou. Ba co víc, chátrá, byl několikrát vykraden a z ulice vás zaujmou možná tak posprejovaná vrata od garáže. Proč si sídlo nikdo nechce koupit? A proč v něm nežije Krejčířova manželka nebo syn Denis?

  Ačkoliv to byl domov nechvalně proslulého mafiána, ačkoliv se mezi jejími zdmi zosnoval plán na nejeden možná i stamilionový podvod, stejně je na chátrající černošickou vilu podnikatele Radovana Krejčíře smutný pohled. 

  Sídlo, které koupil „za pár šlupek“ a během dvou let z něj udělal nedobytný hrad odhadem za 400 milionů korun, je z architektonického pohledu naprostým skvostem. Jenže nyní už dlouhodobě chátrá.

  Zvědavci, kteří se každou chvíli přijíždí vilou, v níž se psala podstatná část naší kriminální historie, pokochat, na první pohled vidí jen špinavé dveře polepené obyčejným papírem, který upozorňuje, že jde o soukromý pozemek. Dveře od tří velkých garáží, kde kdysi stály Krejčířovy luxusní bouráky, si zase vzali do parády sprejeři. Celá vila je až do stráně, v níž je zapuštěna, obehnána pobořeným provizorním plotem či potrhanými policejními páskami s upozorněním zákazu vstupu.

  Takto vypadá vila Radovana Krejčíře při pohledu z ulice. Dovnitř není vidět.

  Úplně stejně to vypadá i vevnitř. Za dobu, co je Krejčířova vila neobydlená, se do ní několikrát vloupali zloději. Sebrali vše, co se sebrat dalo, včetně zlatých kohoutků či nádobí.

  Ani se nechce věřit, že se právě zde v minulosti pořádaly okázalé večírky, na které si Radovan Krejčíř zval známá jména showbyznysu, že v jedné z místností gangster choval žraloka, murénu a smrtelně jedovatou rybu perutýna najednou nebo že si sem zval přátele na duely ve squashi či relax v obřím bazénu s vířivkou.

  Krejčířova vila v době, kdy se o ni starali zahradníci. Vidět můžeme šachovnici, hřiště na basketbal nebo červený koberec jako z Hollywoodu, kterým podnikatel zakrýval drolící se mramor.

  „Vandalové, kteří se mnohokrát do vily dostali, už toho stačili hodně zničit. Proto je také objekt nepřetržitě střežen policií. Ale pro jejich velký neúspěch musím konstatovat, že na zpeněžení už tam v podstatě nic není. Sranda je, že se někdo snažil ukrást pozlacené dveře od výtahu, pořezal se u toho a krev je tam na zemi stále, ale vlastně úplně zbytečně, samozřejmě to není pravé zlato,“ řekl v minulosti serveru TVbydlení.cz Radomír Kočí ze společnosti Prázdné domy.

  Navíc vila v průběhu let netrpěla zdaleka jen kvůli zlodějům, navštívilo ji i několik zvědavců. Hodně pikantní je především případ šestatřicetiletého bezdomovce, který si Krejčířovu vilu oblíbil. Nejprve se v ní zabydlel v létě 2011, začal si dokonce renovovat kuchyň a vařil si v ní z vlastních zásob. Pak ho prozradilo rádio, skončil v rukou policie a putoval do vězení.

  Jakmile se však po půl roce vrátil na svobodu, jeho první kroky zamířily zpátky do Černošic, nový „domov“ ho totiž uchvátil natolik, že si dokonce na vlastní pěst přepsal Krejčířovu adresu do občanky. Bohužel, v době jeho pobytu za mřížemi byl do vily nainstalován alarm, takže se tam nadšený squatter tentokrát moc neohřál a znovu skončil v želízkách.

  Dnes vila chátrá, za uvedení zpět do obyvatelného stavu bude muset případný nový majitel dát přes šest milionů korun.

  Dalším případem, veřejnosti dobře známým, pak bylo vniknutí do vily skupinou youtuberů TVTwixx. Ti celý dům prošli, otestovali všechny místnosti a vše dokumentovali na svůj YouTube kanál. Policie o pár dní později zatkla jinou skupinu, která se jejich činem inspirovala. 

  Případ tehdy donutil Krejčířovu manželku Kateřinu i syna Denise se po dlouhé době objevit na veřejnosti, do vily přišli spolupracovat s policií a zjistit, zda nezvaní hosté něco neodcizili.

  Luxus, který nikdo nechce

  Co je vlastně důvodem toho, že honosný architektonický skvost ve špičkové lokalitě chátrá? Krejčířova rodina by si vilu nechala ráda, jenže na ni byla uvalena exekuce kvůli podnikatelovým dluhům v souvislosti s vytunelovanou firmou Teplárna Otrokovice. 

  V jedné z venkovních částí měl dokonce i velkou šachovnici.

  Kateřina Krejčířová se snažila soudní cestou svůj někdejší domov z exekučního řízení vyškrtnout s tím, že je vila psána na ni a že ji také v minulosti právě ona koupila za 23 milionů korun, které jí dal manželův otec Lambert Krejčíř, později unesený podnikatel. Tomu ale soudy nevěří a nemovitost považují za společné jmění manželů.

  Právě kvůli tomu je nyní vila opakovaně posílána do dražby. Jeden by si řekl, že nebude problém ji vydražit, po světě přece musí chodit spousta lidí, kteří by si chtěli žít jako králové. Jenže v dosavadních čtyřech dražbách se žádný zájemce nenašel. Problém tkví hned v několika věcech.

  Krejčíř měl na zahradě dva bazény. Ten největší i s vířivkou se ovšem nacházel uvnitř.

  Tou první je samozřejmě finanční stránka. Vila je nyní sice značně levnější než v dobách, kdy si ji Krejčíř přestavěl na hrad s několika místnostmi v podzemí, přesto je její hodnota stále velmi vysoká. Znalci ji v roce 2017 odhadli na 97 290 000 korun, původně začínala vyvolávací cena na bezmála 65 milionech, následně alespoň klesla na skoro 49 milionů.

  Velkým závazkem jsou ale i další investice. Aby byla vila uvedena zpět do obyvatelného stavu, bude muset nový majitel vysázet více než šest milionů korun, navíc ho následný běžný provoz vyjde podle společnosti Prázdné domy na padesát tisíc korun měsíčně. To znamená dalších 600 tisíc korun každý rok.

  Radovan Krejčíř u soudu

  A pak je tu další problém, a to nepochybně ten zásadnější. Jde o samotnou osobu Radovana Krejčíře. V první řadě bude jen málokdo chtít bydlet v domě, kde ještě před několika lety král českého podsvětí plánoval stamilionové podvody, a kdoví, možná z pohovky v obývacím pokoji vydal i nějaký ten rozkaz k likvidaci nepohodlného svědka či konkurenta.

  V druhé řadě je tu navíc ještě onen menší zádrhel, že Krejčířovi nechtějí o vilu přijít, do dražby šla proti jejich vůli. Asi jen málokomu by se chtělo zkřížit cestu rodině nechvalně proslulého boháče, který má v Česku nepochybně ještě přinejmenším pár dobrých známostí. A kdoví, nikde není psáno, že se i přímo samotný Krejčíř někdy nedostane z jihoafrického kriminálu na svobodu. A ležet zrovna jemu v žaludku jako někdo, kdo ho připravil o dům?

  Ze zahrady nad vilou měl Radovan Krejčíř pohádkový výhled.

  Další, v pořadí už pátá, elektronická dražba proběhne za několik dní, konkrétně 4. dubna 2019 v 11 hodin. Přihlásí se konečně někdo, koho vila s vnitřním i venkovním bazénem, saunou, výtahem, squashovými kurty a luxusním mramorovým schodištěm osloví?

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:15 neděle 21. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   89
  • Trapas
   34
  • Haha
   29
  • Cože
   22
  • Sladký
   20
  • Tvl
   19
  Vybrali jsme pro vás

  Kdo je tajemný otec Ladušky, kterého moc neukazuje? Byl ve vězení za vraždu

  Lada Horová, známá hlavně jako Laduška, sdílí na sociální sítě kdeco, a to včetně fotek ze soukromí. Ukazuje partnera,...

  Záhadnou Danu lidé označují za nový projekt Kazmy. Dle vodítek v něm půjde i o Shopaholic Adel

  Je to tady. Nový projekt, za kterým by dle mnohých mohl stát Kazma, je zřejmě tu a veřejnost se nemůže dočkat o co jde....

  Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

  Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

  Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

  Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

  Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

  Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz